اقدامات ضروری که قبل از بارداری باید انجام دهید!

بچه دار شدن اقدامی مهم و بزرگ در زندگی است و همچنین حفظ سلامتی جنین بسیار مهم و ضروری است. هر خانمی قبل از باردار شدن لازم است قبل از تصمیم به بارداری اقداماتی را انجام دهد و وضعیت سلامتی خود را برای حفظ سلامتی فرزند، تحت کنترل داشته باشد. در ادامه این مطلب در مورد اقدامات لازم قبل از بارداری بیشتر آشنا خواهید شد.

اقدامات ضروری که قبل از بارداری باید انجام دهید!

ممکن است شما هنوز باردار نباشید، اما می توانید از حالا کارهایی را انجام دهید که به سلامتی شما برای رشد جنین کمک می کند. شما می توانید فهرستی از کارهای زیر را به عنوان پیش فرضهای قبل از بارداری انجام دهید.

کارهایی که می تواند به سلامت شما برای رشد جنین کمک کند

قرار ملاقات با پزشک خود

درست است که شما بعد از اینکه متوجه بارداری خود شوید، به دفعات متعدد با پزشک خود ملاقات می کنید، اما این یک ایده ی خوب است که قبل از بارداری هم با پزشک خود ملاقات کنید. اگر شما مشکلاتی دارید که می تواند شانس شما را برای ابتلا به بیماری ها بالا ببرد و یا حاملگی پرخطر را ایجاد کند، بسیاز مهم است که تحت نظر پزشک قرار بگیرید.

اگر سابقه ی بیماری هایی مانند فیبروز کیستیک یا بیماری سلول های بدخیم در خانواده ی شما و یا شریک زندگیتان وجود دارد، ممکن است لازم باشد که با یک مشاور ژنتیک صحبت کنید و یا آزمایش های غربالگری انجام دهید.

بررسی وضعیت لثه ها

ارتباط نزدیکی بین سلامت دهان و دندان و حاملگی سالم وجود دارد. بیماری لثه با زایمان زودرس و کم وزنی کودک درهنگام زایمان، همراه است. بنابراین اکنون زمان دیدن یک دندانپزشک برای رسیدگی به هرگونه مشکل است.

ترک سیگار و نوشیدنی های الکلی

ممکن شما قبلا به این نکته توجه کرده باشید که در طول دوره ی بارداری، استفاده از تنباکو و نوشیدن الکل به هیچ وجه خوب نیست. این مواد برای رشد کودک بسیار مضر هستند و در بزرگسالی می تواند سبب ایجاد مشکلاتی برای سلامتی کودک شود.

اما در حال حاضر نیز، سیگار کشیدن و نوشیدن الکل می تواند بارداری را سخت کند و شانس شما برای سقط جنین افزایش دهد. در مورد برنامه هایی که می تواننند به شما در ترک این عادتها کمک کنند با پزشک مشورت کنید.

از کافئین دوری کنید

نوشیدن بیش از دو فنجان قهوه یا پنج قوطی نوشابه در روز (حدودا 250 میلی گرم کافئین) می تواند بارداری را برای شما سختتر کند و ریسک خطر سقط جنین را در شما افزایش دهد.

خوردن هدفمند

زمان بهتر از این برای دوری کردن از غذاهای به درد نخور و خالی از کالری وجود ندارد. اطمینان حاصل کنید که هر روز مقدار زیادی از میوه ها، سبزیجات، غلات و پروتئین دریافت می کنید. یک رژیم غذایی سالم قبل از باردار شدن، شانس شما را برای ابتلا به بیماری دیابت بارداری که بر بر حاملگی هم تاثیر گذار است، کاهش می دهد.

کم کردن اضافه وزن

اضافه وزن می تواند مشکلات شما مانند دیابت بارداری و فشار خون بالا را در طول بارداری افزایش دهد. به طور کلی کاهش وزن در طول دوره بارداری ایده ی خوبی نیست و بنابراین ازهمین حالا شروع به کار کنید و مشکل اضافه وزن خود را بر طرف کنید.

گرفتن واکسن های ضروری

بعضی از بیماری ها در دوران بارداری می توانند هم به شما و هم به فرزند شما آسیب برساند. لازم است شما در مورد واکسن هایی که ممکن است در حال حاضر و یا در آینده نیاز داشته باشید، با پزشک خود مشورت کنید.

پزشکان در دوران بارداری برخی از واکسن ها را مانند واکسن Tdap برای سرفه های خفیف تجویز کنند، به طوریکه کودک شما نیز می توانذ از آن بهرهمند شود.

اطلاع پزشک از تمام داروهای مصرفی شما

این یک مسئله بسیار مهم ست که پزشک شما در مورد تمام داروهایی که مصرف می کنید (داروهای با نسخه و بدون نسخه، حتی ویتامین ها و گیاهان دارویی)، آگاهی داشته باشد زیرا بعضی از آنها ممکن است بر روی کودک شما تاثیر گذار باشد.

اکنون زمان آن است که مصرف اسید فولیک و یا ویتامین ها را شروع کنید و این خطر ابتلا به نقص های زایمان را کاهش می دهد.