بیماری های رایج در کودکان و نوزادان (یک)

بیماری های رایجی در دوران کودکی و نوزادی وجود دارد که از مهمترین مسائل در مراقبت از کودکان است. این بیماری ها علائم و نشانه های خاصی دارد که لازم است مراقبان نوزاد، آنها را بشناسند و در صورت مشاهده ی آنها سریعا به متخصص اطفال مراجعه کنند. اگرچه بسیاری از این بیماری توسط واکسن ها مهر شده اند، اما نگرانی در مورد آنها هنوز وجود دارد. در ادامه این مطلب با بیماری های دوران کودکی بیشتر آشنا خواهید شد.

بیماری های رایج در کودکان و نوزادان (یک)

در حالی که واکسن ها بسیاری از بیماری های دوران کودکی را نادر کرده اند، اما تاثیر بسیاری دیگر از آنها در زندگی، باقی می ماند. آنها محدوده ای از بیماری رایج کودکان مانند خروسک تا بیماری های مبهم مانند بیماری کاوازاکی را شامل می شوند. در مطلب زیر با حقایق مربوط به دو دهه، بیماری دوران کودکی در کوردکان آشنا خواهید شد. اما برای اطمینان از تشخیص و درمان مناسب، با پزشک متخصص اطفال مشورت کنید.

ویروس آر اس وی (سین سیشیال تنفسی در کوردکان)

آر اس وی یا ویروس سین سیشیال تنفسی در کودکان، علت اصلی ایجاد برونشیت (التهابات مجاری باریک تنفسی) و بیماری پنومونی در نوزادان است. این عفونت با علائمی مشابه با آنفولانزا از جمله تب، آبریزش بینی و سرفه آغاز می شود. بیشتر از 40 درصد از نوزادان با ابتلا به عفونت آر اس وی، به سختی نفس می کشند و صدای خس خس سینه همراه با نفس کشیدن ایجاد می شود و تا 2 در صد از این نوزادان نیاز به بستری شدن دارند.

عفونت گوش

عفونت گوش در کودکان و نوزادان یکی از بیماری های رایج در دوره ی کودکی است زیرا مجرای شنوایی آنها کوچک است و به صورت افقی قرار می گیرد. مجرای گوش به گلو متصل است و ممکن است در اثر سرما ملتهب شوند و این سبب به دام افتادن مایع میانی گوش و سرفه های پشت سرهم می شود و در نتیجه باعث رشد میکروب ها می شود. علائم بیماری گوش درد در کودکان شامل تب، خستگی و سوزش گوش است. بسیاری از عفونت های گوش به دلیل ویروس ها هستند. واکسن های دوران کودکی، سبب جلوگیری از رشد باکتری های خاصی می شود که می توانند باعث عفونت گوش شوند.

چسپندگی گوش

این بیماری به علت ایجاد مایع در گوش میانی به وجود می آید که عفونت گوش میانی نامیده می شود. این بیماری کودکان اغلب با عفونت حاد گوش و یا عفونت تنفسی فوقانی همراه است. این مایع معمولا ظرف چند هفته و به صورت خود به خودی پاک می شود. با این حال، اگر این عفونت ضخیم و چسپنده باشد (چسپندگی گوش) می توانید با شنوایی سنج کودکان مشورت کنید. ممکن است لوله های گوش برای کمک به تخلیه این مایع، توصیه شود.

بیماری خروسک

مشخصه بیماری خروسک، سرفه های سخت است که به طور معمول در شب اتفاق می افتد و صدایی خشن دارد. علت این سرفه ها، التهاب در مجاری تنفسی فوقانی است که به سبب ویروس ها ایجاد می شود و از بیماری های دوره ی کودکی است. اگر تنفس به شدت سخت شود، ممکن است نیاز به بستری شدن در بیمارستان وجود داشته باشد. با این حال، کودکان پس از گذشت یک هفته رو به بهبودی می روند. بیماری خروسک در کوردکان زیر 5 سال رایج است.

بیماری دست- پا- دهان

بیماری دست- پا- دهان سبب ایجاد تب همراه با زدن تبخال و تاول در داخل دهان، کف دست، باسن و کف پا می شود. این ویروس که یکی از بیماری دوران کودکی است، در تابستان و اوایل پاییز در میان کودکان گسترش می یابد. در اکثر موارد این بیماری جدی نیست و در زول یک هفته تا 10 روز درمان می شود.

بیماری چشم صورتی

سوزش، قرمزی، خارش و مژه های پوسته پوسته شده، همه نشانه های ورم است که معمولا به آن بیماری چشم صورتی گفته می شود. این بیماری اغلب ناشی از ویروس های شبیه به سرماخوردگی، است که سریعا در مدارس و مراکز نگهداری از کودکان، گسترش می یابد. لازم است در مورد این بیماری کودکان با پزشک متخصص اطفال مشورت کنید تا مشخص شود که آیا کودک شما به درمان نیاز دارد یا نه. اغلب موارد در 4 تا 7 روز بهبود می یابند.