زبان شما در مورد سلامتی شما چه می گوید؟

زبان هر فرد یکی از اعضای مهم بدن او است که ممکن است علائمی روی آن ایجاد شود که از بیماری های مختلفی خبر می دهد. در برخی از موارد این علائم جدی نیستند و به راحتی قابل درمان است، اما در برخی دیگر این علائم باید جدی گرفته شوند و سریعا برای بررسی آن به دکتر و یا دندان پزشک مراجعه شود. در ادامه این مطلب در مورد علائم روی زبان بیشتر توضیح خواهیم داد.

زبان شما در مورد سلامتی شما چه می گوید؟

بر روی زبان من چه خبر است؟

برآمدگی ها، لکه ها و خال های موجود در دهان شما، می تواند بی ضرر باشد. اما گاهی اوقات این علائم می توانند سرنخ هایی را راجع به وضعیت سلامتی شما ارائه دهند. عفونت ها، استرس، مسائل دارویی و حتی پیری می توانند علائمی را بر روی زبان شما بروز دهند. در این مطلب با آنچه که زبان شما به شما می گوید و زمانی که باید به دکتر و یا دندان پزشک مراجعه کنید، آشنا خواهید شد.

بیماری های زبان 

لکه های سفید

لکه های شیری رنگ (که در اینجا نشان داده شده است) که روی زبان شما قرار دارد می تواند یک عفونت قارچی زبان باشد. اغلب ممکن است اتفاق بیافتد که پس از بیماری و یا مصرف دارو، تعادل باکتری های موجود دهان از بین برود. لکه های سفید رنگ به شکل توری نیز دیده می شود، می توانند لیکن پلان باشند که این به این معنی است که سیستم ایمنی بدن شما به بافت های موجود در دهان شما حمله می کند. اگر شما لکه های سفید، سخت و صاف را در دهانتان می بینید که نمی توانند کنده شوند، این ممکن است لوکوپلاکیایی باشد که با سرطان در ارتباط است. در این صورت اجازه دهید که دندان پزشک این لکه های سفید دهان زبان را ببیند.

مو در زبان شما

اگر زبان شما دارای پوششی است که شبیه به سیاه، قهوه ای و یا سفید است، ممکن است مشکل زبان مودار داشته باشید. این "موها" پروتئین هایی هستند که به طور طبیعی رشد می کنند و به صورت برآمدگی های کوچکی هستند و زمانیکه که باکتری و یا غذا دریافت کنند به رشته های بلندی تبدیل می شوند. این مشکل زمانی که زبان خود را مسواک می زنید و یا می خراشید، باید از بین بروند. اگر بر روی زبان شما لکه های مودار و سفیدی دارید که نمی توانید آنها را پاک کنید، ممکن است لوکوپلاکیای مویرگی دهانی داشته باشید. این بیماری ممکن است در افرادی که به ویروس هایی مانند اپستین بار و یا ایدز مبتلا هستند، ایجاد شود.

زبان سیاه

زبان مودار می تواند سیاه و سفید باشد. اما زبان شما می تواند بعد از اینکه شما داروی ضد ترشی معده را با ذراتی به نام بیسموت می گیرد، نیز تاریک شود. در برخی از افراد، وقتی که این دارو با بزاق دهان مخلوط می شود، زبان سیاه رنگ می شود، البته این بی ضرر است و زمانیکه مصرف این دارو را متوقف کنید، از بین می رود.