مشکلات رایج پوستی را بشناسید!

مشکلات پوستی بسیار متعدد و مختلف هستند و همچنین این بیماری ها می توانند به راحتی قابل درمان باشند و یا نیاز به درمان پیچیده ی پزشکی داشته باشند. بیماری های پوستی معمولا در سنین بزرگسالی بروز می یابد و انواع پیچیده ی آن ممکن است همراه با درد و عوامل دیگر باشند. در ادامه این مطلب با مشکلات رایج پوست در بزرگسالان آشنا خواهیم شد.

مشکلات رایج پوستی را بشناسید!

آیا پوست شما دچار خارش، ترک، پوسته پوسته شدن و یا لکه های عجیب و غریب شده است؟ التهاب و سوزش پوست، تغییر در بافت و یا رنگ و ایجاد لکه ها ممکن است به دلیل عفونت، یک بیماری پوستی مزمن و یا تماس با یک عامل آلرژِی زا و تحریک کننده باشد. اگر فکر می کنید که یکی از این مشکلات رایجی پوستی را دارید، آن را با پزشک خود درمیان بگذارید. اکثر این بیماری ها جدی نیستند اما در برخی موارد می تواند نشان دهنده ی یک بیماری جدی باشد. 

زونا (هرپس زوستر)

زونا، جوش های برجسته روی پوست هستند که به تاول های دردناک تبدیل می شوند و پوشاندن آنها باعث سوزش پوست می شود و همچنین ایجاد آنها با حس خارش و سوزش همراه است. در اغلب موارد زونا در قسمت تنه و باسن ظاهر می شود اما می تواند در سایر قسمت های بدن نیز ظاهر شود. شیوع این بیماری حدود دو هفته طول می کشد و ممکن است بعد از بهبودی، احساس درد، بی حسی و خارش برای ماهها، سالها و یا بقیه ی زندگی، متوقف نشود. درمان های موجود شامل کرم هایی است که برای پوست شما تجویز می شود و یا داروهای ضد ویروسی، استروئیدها و حتی داروهای ضد افسردگی است. درمان در مرحله ی ابتدایی برای پیشگیری از ایجاد عوارض بعدی، بسیار مهم است.

کهیر (خارخا)

کهیر که به صورت ورم به نظر می رسد و یکی از مشکلات رایج پوست است، می تواند همراه با خارش، سوزش و یا سوختگی باشد. این کهیرها در اندازه های متفاوتی هستند که بعضی اوقات نیز به هم متصل می شوند. این ها می توانند در هر قسمتی از پوست شما ظاهر شوند و از چند لحظه تا چند روز طول بکشند. علل این بیماری شامل: دمای بالای بدن، عفونت هایی مانند گلودرد و یا حساسیت به دارو، غذا و مواد غذایی است. آنتی هیستامین ها و کرم های پوستی می توانند به درمان این بیماری کمک کنند.

بیماری پسوریازیس

تکه های قرمز پوستی که با لکه های سفید و یا نقره ای پوشیده شده اند، نشانه هایی از پسوریازیس است. پزشکان در مورد پگونگی عملکرد پسوریازیس می دانند (سیستم ایمنی بدن شما سلول های پوستی جدید را سریعا رشد می دهد)، اما آنها در مورد دلایل ایجاد آن نمی دانند. این لکه ها معمولا روی پوست، آرنج، زانو و پشت ران دیده می شود. این بیماری می تواند در طول زندگی شما بهبود یابد و درمان های آن شامل: کرم ها و پماد های پوستی،نور درمانی و داروهایی است که از طریق دهانی، تزریق و یا وریدی قابل دریافت هستند، است.