اختلالات دهانی غیر معمول

دهان زبان شما می تواند مکان مناسبی برای بروز انواع بیماری ها باشد و این در صورتی است که به خوبی بهداشت دهان و دندان را رعایت نکنیم. بیماری های دهانی انواع مختلفی دارند و می توانند بی ضرر باشند و یا در برخی موارد نشانه ی مشکلات جدی تر باشد. در ادامه این مطلب با مشکلات دهانی غیر معمول بیشتر آشنا خواهیم شد.

اختلالات دهانی غیر معمول

انواع مختلفی از بیماری های زبان و دهان وجود دارد که در برخی از موارد می توانند کاملا بی ضرر باشند و خود به خود از بین بروند و در برخی دیگر نشان از مشکلات جدی تر باشد. شناخت این بیماری ها می تواند به شما در تشخیص و اقدام به موقع کمک کنند. در ادامه با این بیماری های دهانی غیر معمول آشنا خواهیم شد. 

زبان سیاه مودار

زبان شما می تواند این پوشش تاریک را هنگامی که دهان شما کراتین های پروتئین می سازد، داشته باشد که در این حالت احتمالا احساس سوزش و خارش در سقف دهان خواهید داشت و نفس شما بوی بدی می دهد. این مشکل به نظر هشدار دهنده می رسد، اما نگران نباشید این بی ضرر است. رعایت نکات بهداشتی از جمله مسواک زدن زبان شما پاک کننده های دندانه دار، معمولا برای درمان این مشکل کافی است اما اگر با رعایت این نکات این مشکل از بین نرود، لازم است با دندان پزشک خود ملاقات کنید.

زبان ترک خورده و شکسته

این وضعیت به این معنا است که شما می توانید شیارهایی بر روی زبان خود مشاهده کنید و ممکن است این مشکل تنها یک شیار عمیق در وسط آن باشد و یا شکاف های کم عمق نیز مشاهده شود. هیچ دلیل و علت شناخته شده ای برایزبان شکسته وجود ندارد و همچنین این مسری و یا مضر نیست و فقط توجه بیشتری برای تمیز کردن زبان برای حذف هرگونه مواد غذایی است که ممکن است در شیارها گیر کرده باشد.

زبان جغرافیایی

افراد مبتلا به زبان جغرافیایی دارای نشانه ی قرمزی در اطراف و در وسط زبان هستند. لکه ها می توانند از چند ساعت تا چند ماه طول بکشد و گاهی اوقات ممکن است همراه با احساس سوزش خفیف باشد. اجتناب از خوردن غذاهای اسیدی یا تند ممکن است به شما کمک کند. علت خاص و درمان خاصی برای زبان جغرافیایی وجود ندارد اما این موضوع خطرناکی نیست و برای برخی افراد فقط کمی آزاردهنده است.