راهنمای بصری سخت افزارهای دندانپزشکی

امروزه روش های بسیاری برای رفع ناهنجاری های دهان و دندان وجود دارد که بسته به نوع مشکل شما، مناسبترین آنها برای شما توصیه می شود. در ادامه این مطلب با بسیاری از این روش ها بیشتر آشنا خواهید شد.

راهنمای بصری سخت افزارهای دندانپزشکی

دندانپزشکان امروزه از روش های مختلفی برای رفع ناهنجاری های دهان و دندان استفاده می کنند. شما با مطالعه این مطلب می توانید با بسیاری از آنها آشنا شوید. 

پرانتز دندان

پرانتز دندان اولین انتخاب بسیاری از ارتودنتیست ها برای صاف کردن دندان ها و رفع ناهنجاری های معیوب دندان می باشد. آنها می توانند از جنس های فلزی، سرامیک و یا پلاستیک روشن ساخته شوند. برخی از آنها به دندان های شما متصل هستند و دسته ای دیگر متحرک هستند و قابلیت جابه جایی دارند. ممکن است شما آنها را بر روی گروه خاصی از دندان هایتان قرار دهید و یا تمام دندان های شما را شامل شود. پرانتزهای سنتی به وسیله ی قلاب ها، سیم ها و در بعضی از موارد نوارهای کشسان، متصل می شوند. همه ی پرانتزهای دندان، فشاری برای اصلاح کردن آنها بر روی دندان وارد می کنند.

کلاه سر

این نوع از اصلاح ناهنجاری های دندان ممکن است شبیه به قرون وسطی باشد اما کلاه های سر ارتودنسی تنا در اوایل قرن بیست و یکم گسترش یافتند. این یک پایه کلیدی در برخی از درمان ها برای هدایت چهره و فک است. چرخ دنده ها بر سر و یا پشت سر شما قرار می گیرند و با مفتول به پرانتز جلوی دندان های شما متصل می شود که به آن کمان چهره گفته می شود. میزان کشش کلاه سر به طور مناسب هم تراز می شود. اگر شما به پوشیدن آن نیاز دارید، معمولا آن را برای چند ساعت پشت سرهم در یک زمان می پوشید.

پروتزهای دندانی

بیش از یک چهارم آمریکایی های 65 ساله و بالاتر بدون دندان هستند و نیاز به دندان های مصنوعی دارند. دندان های مصنوعی به یک صفحه متصل می شوند. پروتزهای دندانی می توانند بر روی لثه بنشینند به دو صورت کاشت های محکم در لثه و فک و یا در موارد جدیدتر به ایمپلنت وصل شوند. آنها می توانند به جای تمام دندان ها قرار گیرند و یا به جای بخشی از آنها قرار گیرند.

اینلی و انلی دندان

روش اینلی با عنوان پرکردن amped-up نیز شناخته می شود. در این روش از رفع ناهنجاری دندان، سطح دندان به دلیل پوسیدگی و یا دلایل دیگر برداشته می شود و از این روش برای شکل دادن به دندان استفاده می شود که در آن از طلا استفاده می شود. درحال حاضر آنها می توانند از سرامیک یا کامپوزیت ساخته شوند و برای مطابقت با رنگ دندان ها، نزدیک به رنگ آنها ساخته می شوند. روش انلی نیز مشابه است، اما آنها روی سطح خارجی دندان ها قرار می گیرند همچنین از جنس سرامیک و یا کامپوزیت هستند.