رابطه جنسی در بارداری و پس از آن

یکی از بهترین اتفاقات مهم و خوشحال کننده ای که ممکن است برای زوج ها بیافتد، به دنیا آوردن فرزند است. اما بارداری و پس از آن یعنی به دنیا آوردن کودک تاثیر زیادی بر رابطه ی جنسی بین زوجین دارد و ممکن است زندگی آنها را تحت تاثیر قرار دهد و لازم است به یک سری موارد توجه شود.در ادامه این مطلب در مورد رابطه جنسی در زمان بارداری و پس از آن بیشتر آشنا خواهیم شد.

رابطه جنسی در بارداری و پس از آن

خانم های باردار و شریک جنسی آنها اغلب همیشه نگران این موضوع هستند که آیا سکس در زمان بارداری ایمن و بی خطر است؟ آیا این کار منجر به سقط جنین می شود؟ آیا به جنین آسیب وارد می شود؟ اینها اطلاعاتی هستند که معمولا خانم های باردار به دنبال آن هستند. 

آیا سکس در زمان بارداری خطرناک است؟

داشتن سکس یک عمل طبیعی و عادی در بارداری است (اگر بارداری طبیعی داشته باشید). جنین توسط شکم و دیواره های عضلانی رحم محافظت می شود در نتیجه دخول و مقاربت به او آسیب نمی رساند. همچنین کودک شما داخل کیسه آب آمنیوتیک قرار دارد که مانند یک محافظ نرم عمل می کند.

انقباض در ارگاسم مشابه انقباضات ناشی از کار سخت نیست با این حال برخی از پزشکان به عنوان احتیاط توصیه می کنند که در هفته های آخر بارداری از رابطه جنسی اجتناب کنید زیرا اعتقاد بر این است که هورمون های موجود در مایع منی که پروستاگلاندین ها نامیده می شوند، می توانند سبب تحریک و انقباضات شوند. البته یک استثنا برای خانم هایی که بارداری طولانی مدت دارند و لازم است که برای زایمان تحریک شوند، وجود دارد. برخی از پزشکان بر این باورند که پروستاگلاندین ها در مایع منی، سبب تحریک حاملگی های بیش از موعد و یا حاملگی کامل می شود، زیرا این از ژل برای رسیدن به دهانه رحم و تحریک به زایمان استفاده می شود. اما برخی دیگر از پزشکان بر این باورند که ارتباط مایع منی و زایمان فقط یک نظریه است و داشتن رابطه جنسی منجر به زایمان نمی شود.

همانطور که در ارگاسم این انقباضات مشابه انقباضات زایمان نیستند، بنابراین هیچ مشکلی برای سکس در دوران بارداری وجود ندارد.

چه زمانی نباید رابطه جنسی برقرار کرد؟

اگر شما یکی از انواع بارداری پرخطر زیر را دارید، ممکن است پزشک شما به شما توصیه کند که از برقراری رابطه جنسی بپرهیزید:

  • خطر سقط جنین برای شما وجود دارد و یا سایقه سقط جنین دارید
  • شما در معرض خطر ابتلا به زایمان زودرس هستید (درد و انقباضات قبل از 37 هفته بارداری)
  • بدون دلیل خاصی خونریزی واژِینال، ترشح و یا گرفتگی دارید
  • کیسه  ی آب آمنیوتیک شما سوراخ شده و مایع آن به بیرون نشت می کند و یا پوسته آن شکسته است
  • رحم شما در بارداری خیلی زود باز شده است
  • جفت شما در رحم بسیار پایین است
  • شما دوقلو، سه قلو و یا چند قلو باردار هستید

این موضوع را در نظر داشته باشید که اگر پزشک شما بگوید که رابطه جنسی نداشته باشید، ممکن است نه تنها مقاربت بلکه شامل هر چیزی مانند ارگاسم و یا تحریک جنسی باشد.

سکس در دوره ی بارداری

تجربیات هر زن در دوران بارداری از جمله اینکه چه حسی به سکس داشته، متفاوت است. در بعضی از خانم میل جنسی در دوران بارداری کاهش می یابد و یا از بین می رود و در بعضی دیگر احساس و کشش به جنس مخالف بیشتر می شود و بیشتر تحریک می شوند.

در طول دوران بارداری، طبیعی است که میل جنسی شما تغییر کند. وقتی شکم شما رشد می کند و بزرگتر می شود، ممکن است حس خجالت نسبت به بدن خود داشته باشید و یا ممکن است با سینه های بزرگتر و کامل تر، شهوت بیشتری احساس کنید. لازم است که شما به شریک جنسی خود در مورد احساستان و اینکه چه کارهایی انجام دهد، صحبت کنید. ممکن است که شما نیاز به بازی با حالت های مختلف داشته باشید، بی ویژه در بارداری، برای یافتن موقعیتی که هم راحتی و هم تحریک پذیری را شامل شود.