بینی چه چیزهایی در مورد سلامتی مان می گوید؟

بهتر است که این مشکلات را در مراحل ابتدایی اش متوجه شوید. اگر متوجه شده اید که حس بویایی‌تان به خوبی قبل کار نمی کند یا نمی توانید بوها را از هم تشخیص دهید، فورا به پزشکتان مراجعه کنید.

بینی چه چیزهایی در مورد سلامتی مان می گوید؟

بینی چه چیزهایی در مورد سلامتی مان می گوید؟

آب ریزش بینی: سرما خوردگی

سرماخوردگی یکی از رایجترین دلایلآب ریزش بینی است. سایر علائم سرماخوردگی ممکن است شامل عطسه، کیپ شدن بینی، و گلودرد باشد. این علائم به آهستگی آمده و معمولا خودشان هم می روند. اگر استراحت کنید و مایعات زیادی بخورید، احساس بهتری خواهید داشت.

آب ریزش بینی: آنفلونزا

علائم آنفلونزا به سرعت ظاهر شده و اغلب شامل تب، بدن درد و لرز می شود، بیشتر افراد طی چند روز تا دو هفته بهتر می شوند. اما داروهای ضد ویروس می تواند بیماری را یک تا دو روز کوتاه تر کند. در مقابل افرادی که ریسک بالاتری دارد تا از شما واگیر کنند مثل کودکان، افراد مسن بالاتر از 65 سال، زنان باردار و افرادی که شرایط خاصی مثل آسم، بیماری های قلبی و دیابت، مراقب باشید.

خون دماغ: خشکی حفره ها

هوای خشک، رطوبت را از بینی گرفته و احتمال خشکی و ایجاد شکاف را در بینی بالاتر می برد. با این وجود آلوده کردن محیط آن برای باکتری ها راحت تر می شود. از مرطوب کننده های هوا (مثل دستگاه های بخور) استفاده کنید تا رطوبت را به هوا باز گردانید. 

خون دماغ: تلانژکتازی خونریزی دهنده ازثی (HHT)

این اختلال ژنتیکی نادر می تواند رگ های خونی را ضعیف کرده و باعث شود بینی فرد عموما بدون هیچ دلیل روشنی، خونریزی کند. ممکن است با یک بالشت خونی از خواب بیدار شوید یا متوجه قطره های کوچک خون روی دست یا صورتتان شوید. همچنین می تواند به علت مشکلات جدی مثل وجود لخته خون در ریه یا سکته مغزی باشد. HHT اگرچه ژنتیکی ست اما ممکن است تا سنین بالا نشان داده نشود. اگر متوجه نشانه های آن شده اید یا اگر بستگانی با این بیماری دارید، به پزشکتان بگویید.

خون دماغ: سایر علل

خون دماغ شدن به آلرژی، هموفیلی و رقیق کننده خون بینی، آسپرین، اسپری بینی و موارد دیگر محدود می شود. خون ریزی بینی معمولا به خودی خود مسئله جدی نیست، اما اگر بینی تان زخم شده، خونریزی بیش از 30 دقیقه طول کشیده یا نمی توانید به خوبی نفس بکشید، به پزشکتان مراجعه کنید.

کاهش حس بویایی: پلیپ

این تومورهای غیر سرطانی معمولا بی ضرر هستند، اما می توانند مانع رسیدن بو به سلول های صحیح شوند. دارو یا جراحی سرپایی می تواند به شما کمک کند تا از آن راحت شده و بهبود یابید. 

 کاهش حس بویایی: دیابت

پزشکان دقیقا نمیدانند که ارتباط اینها چگونه است. قند خون بالا ممکن است به اعصاب، رگ های خونی یا اعضایی که مجموع حس بویایی را ایجاد می کند، آسیب بزند یا سیستم غدد درون ریز که می توانند در حس بویایی افراد مداخله کنند، بهم بریزد. نشانه های دیابت را یادبگیرید و در مورد کنترل آن یا حتی بهتراز آن، پیشگیری اش با پزشکتان صحبت کنید.

کاهش حس بویایی: آلزایمر

کاهش حس بویایی می تواند یکی از علائم زودهنگام مشکلات مغزی مثل پارکینسون یا هانتینگتون، MS (تصلب بافت های چندگانه) یا بیماری های نورون های حرکتی باشد. بهتر است که این مشکلات را در مراحل ابتدایی اش متوجه شوید. اگر متوجه شده اید که حس بویایی‌تان به خوبی قبل کار نمی کند یا نمی توانید بوها را از هم تشخیص دهید، فورا به پزشکتان مراجعه کنید. اگرچه درمان بیماری هایی که به سیستم عصبی مربوط می شود، سخت است، اما ممکن است پزشک بتواند سرعت آن را کم کرده یا بعضی از علائمش را سبک کند.

بوی فانتوم: اختلال مغذی

ممکن است بوی چیزی که وجود ندارد را حس کنید. این رایحه می تواند دلپذیر یا زننده باشد. ممکن است آن را در یک سوراخ بینی یا هردویشان احساس کنید. این بو می تواند در این محیط بماند یا بیاید و برود. علل آن می تواند حملات صرع، آسیب وارد شده به سر، تومور مغذی یا بیماری هایی مثل پانکینسون باشد.  با پزشکتان فورا برای کنترل این وضعیت صحبت کنید.

بوی فانتوم: عفونت سینوس

عفونت سینوس می تواند طعم چیزها را نامطبوع یا ملایم کند. بوی فانتوم خودش بعد از چند هفته یا ماه از بین می رود. پزشک ممکن است، پیشنهاد دهد سینوس ها را با آب نمک شستوشو دهید.

قرمزی بینی: رزاسیا

این مورد باعث می شود قسمت میانی صورت قرمز (سرخ شده) شود. در دراز مدت، به خصوص در آقایان، پوست بینی می تواند ضخیمتر و قرمز شده که تحت عنوان "رینوفایما" شناخته می شود. در موارد جدی می تواند شکل بینی را تغییر داده و حتی نفس کشدین را سختر کند.

زرد شدن آب بینی: عفونت؟ ممکن است

شما نمی توانید تنها با تغییر رنگ آب بینی دقیقا بگویید، چه اتفاقی افتاده است. مخاط رنگی ممکن است علائمی از وجود عفونت ویروسی یا باکتریایی باشد. اما ممکن است نشانه آلرژی به چیزی باشد. سیستم ایمینی فرد از گلبول سفید برای از بین بردن باکتری ها استفاده می کند. این تغییر رنگ مخاط بینی به زرد در نتیجه مبارزه با جرم هاست. بعد از 10 روز یا بیشتر، ممکن است شروع به سبز شدن کند و این زمانی ست که ممکن است بخواهید با پزشک در مورد آنتی بیوتیک ها صحبت کنید. این مخاط رنگی باید زدوده شود تا احساس بهبودی کنید.

 قهوه ای شدن مخاط بینی: آلودگی هوا، سیگار، خشک شدن خون

اگر کیفیت هوا در محدوده ای که زندگی می کنید، به حدی بد است که مخاط بینی‌تان قهوه ای شده، احتمالا ماندن در خانه و اجتناب از ورزش کردن بیرون خانه، ایده خوبی ست. می توانید وضعیت هوا را از طریق گزارش های هوای محلی متوجه شوید. استفاده زیاد از تنباکو نیز ممکن است رنگ آن را قهوه ای کند، همچنین می تواند به علت خشک شدن خون باشد.

سیاه شدن مخاط بینی: عفونت قاچی

بله، این واقعی ست و ممکن است به این معنا باشد که قارچ ها در دستگاه تنفسی در حال رشد کردن هستند. همچنین ممکن است علائمی از مشکلات جدی تر باشد که به درمان سریع نیاز دارد. ممکن است به دلیل چیز عادی مثل خاک، سیگار یا خشک شدن خون باشد.

روشن بودن رنگ مخاط: سلامتی

این نوعی ست که می خواهید! تا زمانی که خیلی زیاد نباشد، معمولا نشانه ای از سلامتی ست. اما اگر بیش از حد نرمال شود، ممکن است نشانه آلرژی ، آنفلونزا یا سرماخوردگی باشد. پزشک یا دکتر داروساز می تواند به شما کمک کند تا آلرژی یا سرماخوردگی را با داروهای بدون نسخه، کنترل کنید. اگر فکر می کنید، آنفلونزا دارید، به پزشک مراجعه کنید، او ممکن است برایتان دارو تجویز کند تا بدنتان با این ویروس ها مبارزه کرده و از عواقب آن پیشگیری کند.

 
89 | 1397/12/19 | سرماخوردگی بینی

ساختمان پزشکان
}