انواع مشکلات چشمی را بشناسید/1

چشم از مهمترین و تاثیر گذارترین عضوهای بدن است که بسیار حساس است. برخی از مشکلات چشمی می تواند جدی و خطرناک باشد و نیاز به مراقبت های پزشکی داشته باشد. لازم است که شما انواع مشکلات چشمی را بشناسید و در صورت بروز آنها به پزشک مراجعه کنید. در ادامه این مطلب شما را با انواع مشکلات چشمی آشنا خواهیم کرد.

انواع مشکلات چشمی را بشناسید/1

بعضی از مشکلات چشمی ممکن است جزئی باشد و نیاز به اصلاح نداشته باشد اما بعضی دیگر از مشکلات ممکن است جدی باشد و نیاز به مراقبت های پزشکی داشته باشد. در این مطلب شما را با انواع مشکلات چشمی بیشتر آشنا خواهیم کرد.

نشانه های هشدار دهنده از مشکلات چشم

ضعف بینایی، لکه ها، درخشش نورها در شب و چشمک زدن مشکلاتی هستند که بسیاری از آنها شکایت می کنند. هرکدام از اینها می تواند مشکلاتی بی ضرر و یا نشانه های اولیه بیماری باشد و تشخیص تفاوت و نوع آنها همیشه کار آسانی نیست. بنابراین لازم است که در صورت مشاهده تغییرات در بینایی و دید خود، سریعا به پزشک مراجعه کنید.

درخشش نور در شب

شما در شکل سمت چپ چه شماره ای را می بینید؟ اگر عدد 3 را می بینید، احتمالا دید رنگی نرمالی دارید و اگر عدد 5 را تشخیص می دهید، ممکن است که به کوررنگی دچار باشید. همچنین شکل وسطی، حساسیت به نور را نشان می دهد. کور رنگی کامل که یک اتفاق نادر است، در شکل سمت راست نشان داده شده است. در این شکل شماره ای قابل مشاهده نیست. اگر شما مبتلا به کور رنگی باشید، عینک های رنگی ممکن است به شما کمک کنند که بهتر ببینید.

مشکل نزدیک بینی چشم

هنگامی که شما نزدیک بین هستید، چیزهایی که در فاصله ی دور قرار دارند را به خوبی تشخیص نمی دهید که پزشکان این مشکل را نزدیک بینی چشم می نامند. شرایط زیر احتمال ابتلای شما را برای نزدیک بینی افزایش می دهد:

  • یک و یا هر دو والدین شما نزدیک بین هستند
  • هنگام مطالعه کتاب را نزدیک چشم خود قرار می دهید

مشکل نزدیک بینی چشم، رانندگی، ورزش و یا دیدن تخته و تلویزیون از فاصله ی دور را سخت می کند. علائم این مشکل عبارتند از: تاری دید، لوچی دید و خستگی چشم. برای اصلاح این مشکل، لازم است از عینک های خاص استفاده کنید و یا در برخی موارد ممکن است نیاز به عمل جراحی باشد. 

چه اتفاقی در نزدیک بینی می افتد

توجه داشته باشید که علت این مشکل مردمک چشم است و یا ممکن است بر اثر شکل عجیب قرنیه و یا لنز چشم باشد. اشعه ی نور به جای اینکه به طور مستقیم بر روی شبکیه قرار گیرد، در جلوی آن قرار می گیرد. این غشای حساس پشت چشم است و سیگنال ها را از طریق عصب بینایی به مغز ارسال می کند. نزدیک بینی چشم اغلب در بین کودکان و نوجوانان مدرسه ای گسترش می یابد و ممکن است نیاز به تغییر عینک داشته باشند. این مشکل معمولا تا اوایل 20 سالگی تثبیت می شود.