اطلاعات لازم در مورد بیماری آنفلوانزا و سرماخوردگی که نمیدانستید

با شروع فصول سرد، بیماری های سرماخوردگی و آنفلوانزا در بین مردم شیوع می یابد که هردوی آنها شامل بسیاری علائم و نشانه هستند که بیشتر آنها مشابه هستند. بیماری آنفلوانزا و سرماخوردگی در برخی موارد ممکن است با درمان های خانگی بهبود یابند و یا ممکن است نیاز به درمان های پزشکی داشته باشند. در ادامه این مطلب در مورد بیماری آنفلوانزا و سرماخوردگی بیشتر توضیح خواهیم داد.

اطلاعات لازم در مورد بیماری آنفلوانزا و سرماخوردگی که نمیدانستید

سرما خوردگی و آنفلوانزا علائم و ویژگی های مشترک زیادی دارند: هر دوی آنها به دلیل عفونت های ویروسی ایجاد می شوند، علائم مشابهی دارند و معمولا هر دوی آنها می توانند به کمک درمان های خانگی و در خانه درمان شوند. آنها معمولا به صورت مرحله ای پیشرفت می کنند و با علائم خاصی ظاهر می شوند و در ادامه عفونت پیشرفت می کند. اما در شروع، شدت و دوره ی سرماخوردگی و یا انواع آنفلوانزا، اختلاف نظر وجود دارد.

مراحل سرماخوردگی کدام است؟

علائم سرماخوردگی ممکن است از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد، اما معمولا به مدت یک تا سه روز پس از قرار گرفتن در معرض ویروس، سرماخوردگی ظاهر می شود. در اغلب موارد، علائم سرماخوردگی در روز چهارم به اوج خود می رسد و تقریبا در روز هفتم، کم کم از بین می رود.

نشانه های سرماخوردگی معمولا به آرامی رشد می کند و شایعترین آنها عبارتند از: خستگی، احساس خارش و گلو درد، احتقان و یا گرفتگی بینی، آبریزش بینی و عطسه و سرفه. ایجاد تب در سرماخوردگی رایج نیست اما تب پایین ممکن است ایجاد شود.

رنگ مخاط دفع شده از طریق آبریزش بینی ممکن است در طول دوره ی بیماری تغییر کند، در ابتدا روشن و شفاف باشد و در طول بیماری، همراه با ضخیم شدن، به رنگ زرد و یا سبز تبدیل شود. آبریزش از عقب بینی، که در آن مخاط در پشت گلو تجمع می یابد، گلو درد یا سرفه را تشدید می کند.

دوره ی کامل سرماخوردگی بین یک هفته تا 10 روز است اما ممکن است در افرادی که مشکلات ایمنی و یا سایر مسائل مربوط به سلامتی دارند، بیشتر طول بکشد یا شدیدتر باشد. اگر علائم بیماری بیشتر از دو هفته در شما باقی بماند و یا شرایط بدتر شود، ممکن است مشکلاتی مانند آلرژی، سینوزیت و یا عفونت ثانویه در آن نقش داشته باشد.

نورمن ادلمن، استاد پزشکی داخلی، فیزیولوژی و بیوفیزیک در دانشگاه ایالتی نیویورک، می گوید: تب یک نشانه بسیار مهم است. بزرگسالان با تب 102 درجه فارنهایت و کودکان با تب 103 درجه فارنهایت، لازم است به پزشک مراجعه کنند. دوره ی سرایت بیماری سرماخوردگی معمولا از چند روز پیش از شروع علائم و نشانه های آن تا چند روز پس از آن است.  

مراحل آنفلوانزا کدام است؟

نشانه ها و علائم آنفلوانزا معمولا یک تا چهار روز پس از عفونت ایجاد می شود. برخلاف سرماخوردگی های رایج، اثرات عفونت ویروس آنفلوانزا می تواند بسیار ناگهانی باشد. اولین علائم آنفلوانزا اغلب تب یا لرز همراه با سردرد، گلو درد، سرفه خشک، آبریزش بینی، درد عضلانی و خستگی است و همچنان که بیماری پیشرفت می کند، بدن گرم، رنگ پریدگی، آبریزش و یا چشم های قرمز و برافروخته، سرفه شدید که همراه با خلط است و احتقان بینی، ممکن است ایجاد شود.

بیماری آنفلوانزا دو هفته طول می کشد و علائم شدید آن در طول دو تا سه روز کاهش می یابد. با این حال، ضعف، خستگی، سرفه های خشک و کاهش توانایی برای ورزش کردن می تواند سه تا 7 روز ادامه داشته باشد.

دوره ی واگیر بیماری آنفلوانزا چقدر است؟

تحقیقات بنیاد ملی بیماری های عفونی در سال 2013، نشان داده است که 41 درصد از مردم بر این باورند که بیماری آنفلوانزا، فقط پس از شروع علائم، مسری است. اما این باور درست نیست. بزرگسالان مبتلا به آنفلوانزا می توانند از یک روز قبل از شروع علائم تا 5 الی 7 روز پس از بیماری، ویروس را منتقل کنند و کودکان نیز تا بیش از 7 روز از شروع بیماری، آن را منتقل کنند.

استراحت کردن در منزل تا زمانی که دوره ی واگیر بیماری به پایان برسد، به شما کمک می کند که از انتقال میکروب به دیگران جلوگیری شود. همچنین گام های ساده ی دیگر می تواند از گسترش عفونت به دیگران و یا گرفتن ویروس از افراد دیگر که در اطراف شما هستند، جلوگیری کند. دکتر کاترین ترویسی، استاد اپیدمیولوژی در دانشکده بهداشت عمومی تگزاس می گوید: این واقعا پایه های بهداشت عمومی است، دست های خود را به طور مرتب بشویید، اگر بیمار هستید به اندازه ی کافی بخوابید و مواد غذایی سالم دریافت کنید.

علائم آنفلوانزای شدید که باید به اورژانس مراجعه کرد

زمانی که عوارض بیماری ایجاد شود، فرد احتمالا به مدت بیش از یک یا دو هفته بسته به شدت عارضه، زمان دریافت درمان و چگونگی پاسخ بدن به درمان، بیمار می شود. نشانه های عوارض شدید که باید به اورژانس مراجعه کنید، عبارتند از:

 • تنفس دشوار یا تنگی نفس
 • تغییر رنگ لب ها به بنفش یا آبی
 • درد و یا فشار در ناحیه قفسه سینه و شکم
 • تب شدید
 • سرگیجه ناگهانی
 • گیجی
 • استفراغ شدید یا مداوم
 • تشنج
 • خستگی
 • ضعف
 • کم شدن اشتها
 • سرفه خشک
 • از دست رفتن حس بویایی