کبدی سالم با میوه کاکتوس

toranj
با میوه کاکتوس و برخی دیگر میوه ها از داشتن کبدی سالم برخوردار باشید.

به گزارش الودکتر: برای کاهش علائم بیماری کبد و داشتن کبدی خوردنی های مفیدی وجود دارد که در این مقاله به آنها اشاره می شود.

1-  میوه کاکتوس

 یک نوع محبوب از کاکتوس خوراکی است. میوه و آب آن بیشتر مصرف می شود.

در پزشکی سنتی به عنوان درمان زخم، خستگی و بیماری کبد به مدت طولانی مورد استفاده قرار گرفته است .

مطالعه سال 2004 در 55 نفر نشان داد که عصاره این گیاه موجب کاهش علائم خماری می شود. شرکت کنندگان در تهوع، خشکی دهان و عدم اشتها، مشترک بودند و در صورت مصرف عصاره قبل از نوشیدن الکل، که توسط کبد سم زدگی می شود ، احتمال ابتلا به خستگی شدید داشتند.

این مطالعه نتیجه گیری می کند که این اثرات ناشی از کاهش التهاب است که اغلب بعد از نوشیدن الکل اتفاق می افتد.

مطالعه دیگری در موش ها نشان داد که استفاده از عصاره میوه کاکتوس باعث کاهش سطح آنزیم و کلسترول می شود.

یک مطالعه اخیر در موش صحرایی به منظور تعیین اثربخشی آب میوه کاکتوس به جای عصاره آن در مبارزه با اثرات منفی الکل، تعیین شد.

این مطالعه نشان داد که آب پس از مصرف الکل میزان آسیب اکسیداتیو و آسیب به کبد را کاهش می دهد و سطح آنتی اکسیدان و التهاب را حفظ می کند .

بیشتر مطالعات انسانی، مخصوصا با استفاده از میوه و آب میوه کاکتوس نشان داد که  تاثیر مثبتی بر روی کبد دارد.

2- آب چغندر

آب چغندر منبع نیترات و آنتی اکسیدان ها به نام بتالین است که می تواند به سلامت قلب و کاهش آسیب اکسیداتیو و التهاب کمک کند .

منطقی است فرض کنیم که چغندر قند خودش اثرات بهداشتی مشابهی دارند. با این حال، در اکثر مطالعات استفاده از آب میوه چغندر پیشنهاد شده است.

مطالعات متعددی در مورد موش نشان داده است که آب میوه جات  سبب کاهش آسیب اکسیداتیو و التهاب در کبد می شود و همچنین باعث افزایش آنزیم های سم زدایی طبیعی می شود.

در حالی که مطالعات حیوانی امیدوار کننده هستند، مطالعات مشابه در انسان انجام نشده است.

دیگر اثرات مفید سلامت آب چغندر در مطالعات حیوانی مشاهده شده و در مطالعات انسان تکثیر شده است. با این حال، مطالعات بیشتری برای تایید منافع آب چغندربر سلامت کبد در انسان مورد نیاز است.

3- سبزیجات

سبزیجات کریستالی مانند  بروسیل، بروکلی و سبزی خردل به دلیل داشتن محتوای فیبر بالا و طعم متمایز آنها شناخته شده است. آنها همچنین در ترکیبات گیاهی مفید هستند.

مطالعات حیوانی نشان می دهد که جوانه های بروکسل و عصاره کلم بروکلی  سطح آنزیم های سم زدا را افزایش می دهد  و از کبد در برابر آسیب جلوگیری می کند.

مطالعه در سلول های کبدی انسانی نشان داد که این اثر حتی زمانی پخته شده  باقی ماند.

مطالعات اخیر در مردان مبتلا به کبد چرب نشان داد که عصاره جوانه بروکلی، که در ترکیبات گیاهی سودمند است، سطح آنزیم های کبدی و کاهش استرس اکسیداتیو را کاهش می دهد.

همان تحقیق نشان داد که عصاره کلم بروکلی مانع از شکستگی کبد در موش صحرایی می شود.

مطالعات انسانی محدود است. اما تا کنون، سبزیجات کریستالی به عنوان یک غذای مفید برای سلامت کبد امیدوار کننده هستند.

آنها را با سیر و آب لیمو یا سرکه  بجوشانید تا آنها را به یک ظرف خوشمزه و سالم تبدیل کنید.

4- آجیل

آجیل در داشتن چربی ها، مواد مغذی - از جمله آنتی اکسیدان ویتامین E - و ترکیبات گیاهی مفید بسیار غنی است.

این ترکیب مسئول چندین مزایای بهداشتی است، به خصوص برای سلامت قلب، اما به طور بالقوه برای کبد نیز مناسب است.

یک مطالعه شش ماهه در 106 بیمار مبتلا به بیماری کبدی چربی غیر الکلی، آجیل های غذایی با افزایش سطح آنزیم های کبدی همراه بود. علاوه بر این، مطالعه دیگری که در این تحقیق انجام شده است، نشان داد افرادی که مقادیر کمتری از دانه ها را خوردند، خطر ابتلا به NAFLD را بیشتر داشتند که بیشتر در مردان دیده شده است.

در حالیکه مطالعات با کیفیت بالا در این زمینه مورد نیاز است، اطلاعات اولیه به آجیل می گویند که یک گروه غذایی مهم برای سلامت کبد به شمار می رود.

5- روغن زیتون

روغن زیتون به دلیل بسیاری از مزایای بهداشتی آن، از جمله اثرات مثبت بر سلامت قلب و متابولیسم، یک چربی سالم است. وهمچنین آن  تاثیر مثبت بر روی کبد نیز دارد.

یک مطالعه کوچک در 11 نفر مبتلا به NAFLD نشان داد که مصرف یک قاشق چایخوری (6.5 میلی لیتر) روغن زیتون در روز باعث افزایش آنزیم های کبدی و میزان چربی مناسب می شود.

همچنین سطح پروتئین مرتبط با اثرات متابولیکی مثبت را افزایش داد .

شرکت کنندگان نیز تجمع چربی کمتری داشتند و جریان خون بهتر در کبد بود.

چندین مطالعه اخیر اثرات مشابهی از مصرف روغن زیتون در انسان ها داشته اند، از جمله تجمع کمتر چربی در کبد، بهبود حساسیت به انسولین و بهبود سطح آنزیم های کبدی .

انباشت چربی در کبد بخشی از مرحله اول بیماری کبدی است. بنابراین اثر مثبت روغن زیتون بر چربی کبد و سایر جنبه های سلامتی آن را بخشی ارزشمند از رژیم غذایی سالم می کند.

منبع: الودکتر

غذاهایی مناسب برای کبد

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
مطالب پیشنهادی الو دکتر

نظر خود را بنویسید
لغو پاسخ