روش های تشخیص بیماری های قلبی

امروزه بیماری های قلبی و عروقی از رایجترین بیماری های درحال گسترش هستند که خطرات زیادی برای سلامتی ایجاد می کنند. تشخیص و درمان اولیه این بیماری ها می تواند به درمان، کنترل و پیشگیری از خطرات بزرگتر کمک کند. روش های بسیاری برای تشخیص بیماری قلبی وجود دارد که در ادامه این مطلب با برخی از آنها بیش تر آشنا می شویم.

روش های تشخیص بیماری های قلبی

بیماری قلبی شامل هر نوع بیماری قلبی است که قلب شما را تحت تاثیر قرار می دهد، مانند بیماری عروق کرونر و آریتمی است. ب توجه به گزارشات مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها، بیماری قلبی یکی از علت های اصلی مرگ و میر در زنان و مردان است.

برای تشخیص بیماری قلبی، دکتر شما یک سری آزمایش ها و ارزیابی ها را انجام می دهد. آنها همچنین ممکن است از بعضی از این آزمایش ها برای غربال کردن شما برای بیماری های قلبی، قبل از ایجاد علائم قابل توجه، استفاده کنند.

علائم بیماری های قلبی

علائم مشکلات قلبی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • بی هوشی
  • ضربان قلب آهسته یا سریع
  • تنگی قفسه سینه
  • درد قفسه سینه
  • تنگی نفس
  • تورم ناگهانی پاها، ساق پا، مچ پا و یا شکم

اگر هرکدام از این علائم را دارید، لازم است که به پزشک مراجعه کنید. تشخیص و درمان اولیه می تواند به کاهش خطر ابتلا به عوارضی مانند حمله قلبی یا سکته مغزی، کمک کند.

معاینه فیزیکی و آزمایش خون

در هنگام معاینه، پزشک در مورد علائم و سابقه ی پزشکی خانواده ی شما، سوالاتی خواهد پرسید. همچنین در طی معاینه، ضربان قلب و فشار خون شما بررسی می شود. پزشک شما همچنین می تواند از شما تست خون بگیرد. برای مثال، آزمایشات کلسترول، سطح چربی و کلسترول را در جریان خون شما، مشخص می کند. پزشک شما با استفاده از این تست ها، میزان خطر ابتلا به بیماری های قلبی و حمله ی قلبی را مشخص می کند.

یک آزمایش کامل کلسترول، چهار نوع چربی در خون شما را بررسی و مشخص می کند:

  • کلسترول کل که کل کلسترول خون شما است.
  • کلسترول بد (LDL). مقدار بالای این کلسترول باعث ایجاد چربی در شریان ها می شود و جریان خون را کاهش می دهد. این می تواند به حمله ی قلبی یا سکته ی مغزی منجر شود.
  • کلسترول خوب (HDL). این کلسترول به کاهش کلسترول بد (LDL) و باز شدن عروق شما کمک می کند.
  • تری گلیسرید که نوعی چربی در خون شما است. سطح بالای گلیسرید اغلب با دیابت، سیگار کشیدن و مصرف بیش از حد الکل در ارتباط است.

آزمایش های غیر تهاجمی برای بیماری قلبی

پس از انجام معاینه فیزیکی و آزمایش خون، پزشک شما ممکن است آزمایش های غیر تهاجمی را توصیه کند. آزمایش های غیر تهاجمی به این معنی است که این تست ها شامل ابزارهایی که باعث شکافتن پوست و یا فرو رفتن جسمی به داخل بدن، نمی شود. آزمایش های غیر تهاجمی زیادی برای کمک به پزشکان در تشخیص بیماری های قلبی وجود دارد. برخی از این تست ها عبارتند از:

الکتروکاردیوگرام

الکتروکاردیوگرام یک تست کوتاه است که فعالیت های الکتریکی در قلب را نشان می دهد. نتیجه ی این فعالیت را روی نوار کاغذی ثبت می کنند. پزشک شما ممکن است از این تست برای بررسی ضربان قلب نامنظم یا آسیب قلبی استفاده کند.