منابع غنی از ویتامین C را بشناسید!

ویتامین C یکی از ویتامین های ضروری است که توسط بدن تولید نمی شود و تنها از طریق رژیم غذایی تامین می شود. منابع غذایی سرشار از ویتامین C فراوان است که در این مطلب به برخی از مهمترین آنها اشاره شده است.

منابع غنی از ویتامین C را بشناسید!

ویتامین C یک ویتامین محلول در آب است که در بسیاری از غذاها، به ویژه میوه ها و سبزیجات یافت می شود. ویتامین Cبه عنوان یک آنتی اکسیدان قوی شناخته می شود و همچنین تاثیر مثبتی بر سلامت پوست و عملکرد سیستم ایمنی دارد. این ویتامین همچنین برای سنتز کلاژن، بافت همبند، استخوان ها، دندان ها و رگ های خونی کوچک شما حیاتی است. بدن انسان نمی تواند ویتامین C را تولید یا ذخیره کند، بنابراین لازم است که آن را به طور مرتب مصرف کنید. مقدار مصرف روزانه ی مورد نیاز ویتامین C برابر 90 میلی گرم است.

علائم کمبود ویتامین C شامل خونریزی لثه، کبودی و عفونت های مکرر، روند کند بهبودی زخم ها و کم خونی است. در این جا به برخی از مهمترین مواد غذایی سرشار از ویتامین C اشاره شده است.

آلو کاکادو

آلو کاکادو یک غذای عالی استرالیایی است که ویتامین C موجود در آن، 100 برابر پرتقال است. این غذاها بالاترین غلظت شناخته شده ویتامین C را دارا می باشد که حاوی 5300 میلی گرم از این ویتامین در هر 100 گرم است. فقط یک بسته آلو 481 میلی گرم ویتامین C دارد که 530 درصد از میزان مورد نیاز روزانه را تامین می کند. همچنین آلو کاکادو غنی از پتاسیم، ویتامین E و آنتی اکسیدان لووتیون است که می تواند موجب سلامت چشم شود.

گیلاس آکرولا

تنها نیم پیمانه از گیلاس قرمز آکرولا حاوی 822 میلی گرم ویتامین C یا 913 درصد از مقدار مصرف مورد نیاز روزانه است. تحقیقات نشان می دهد که مصرف عصاره ی آکرولا ممکن است خواص ضد سرطانی داشته باشد و سبب جلوگیری از آسیب های پوستی UVB و حتی آسیب DNA ناشی از رژیم های غذایی بد می شود.

رز هیپ

رز هیپ یک میوه ی کوچک، شیرین و زبانه دار از گیاه رز است که سرشار از ویتامین C است. تقریبا 6 عدد رز هیپ حاوی 119 میلی گرم ویتامین C یا 132 درصد از نیاز روزانه به آن است. ویتامین C برای سنتز کلاژن بسیار مهم است که با بالاتر رفتن سن از پوست حمایت می کند. مطالعات نشان می دهند که ویتامین C سبب کاهش آسیب های ناشی از نور ورشید به پوست، کاهش چین و چروک، خشکی و تغییر رنگ پوست می شود و ظاهر کلی آن را بهبود می بخشد. ویتامین C همچنین به بهبود زخم و بیماری های التهابی پوست مانند درماتیت کمک می کند.