چه عواملی موجب سردرد و گلو درد می شوند؟

در بعضی مواقع ممکن است که تب به گلودرد و سردرد نیز اضافه شود. تب نشانه عفونت می باشد. علت ایجاد تب با گلو درد و سردرد آنفولانزا، سرما خوردگی و عفونت باکتریایی می باشد.

چه عواملی موجب سردرد و گلو درد می شوند؟

گاهی اوقات ممکن است گلودردی را تجربه کنید که همراه با سردرد می باشد. دلایل متنوعی ممکن است باعث شوند تا این نشانه ها با هم ظاهر شوند از جمله عفونت باکتریایی و ویروسی.

این مقاله را مطالعه کنید تا علت رخ دادن این نشانه ها به طور همزمان، درمان مناسب و راه سالم ماندن را بیابید.

چه چیزی موجب سردرد و گلودرد به طور همزمان می شود؟

چندین موقعیت مختلف می تواند موجبسردرد و گلودرد به طور همزمان شود. برخی را با جزئیات در ادامه توضیح خواهیم داد.

عفونت ویروسی

عفونت های ویروسی رایج موجب گلو درد و سردرد به صورت همزمان می شوند. عفونت های ویروسی خود را با بیماری های آنفولانزا و سرما خوردگی نشان می دهند.

از جمله بیماری های نادر عفونی که خود را با گلودرد و سردرد نشان می دهند بیماری HIV می باشد. گلودرد، سردرد و دیگر نشانه های آنفولانزا می تواند از علائم بیماری عفونی HIV باشند.

عفونت باکتریایی:

عفونت های باکتریایی نیز می توانند موجب گلودرد و سردرد شوند. رایج ترین باکتری هایی که موجب این نشانه ها و علائم در فرد می شوند استرپتوکوکوس می باشند.

طبق نتایج موسسه کنترل و جلوگیری از بیماری ها، از هر 10 نفر بالغ یک نفر و از هر 10 کودک 3 نفر توسط باکتری استرپتو کوکوس  دچار گلو درد می شوند.

عفونت های مقاربتی نیز می توانند ایجاد سردرد و گلو درد کنند. از دیگر علائم عفونت مقاربتی تب، لرز، ایجاد درد در ماهیچه ها و مفاصل می باشد.

حساسیت:

حساسیت زمانی اتفاق می افتد که سیستم ایمنی بدن شما نسبت به مواد مضر مثل گرده گیاهان و حیوانات خانگی واکنش نشان می دهد. افرادی که دچار آلرژی هستند گلو درد را در اکثر مواقع با سردرد احساس می کنند.

آیا از این که دچار عفونت ویروسی هستید یا آلرژی دارید مطمئن نیستید؟ دیگر علائم حساسیت عبارت است از عطسه، ریزش آب بینی و چشم.

لوزه:

لوزه ها در قسمت پشت گلو قرار دارند. وقتی که لوزه توسط باکتری یا ویروس دچار التهاب و عفونت می شود موجب سردرد و گلو درد به صورت همزمان می شود.

ورم لوزه:

آبسه کیسه های کوچک متورم است که درون و روی بدن انسان ایجاد می شوند. با ایجاد آبسه بر روی لوزه آن را کاملا متورم می کند.

افرادی که دچار تورم و آبسه بر روی لوزه می شوند احساس سردرد و  گلودرد می کنند و آب دهان را به سختی فرو می دهند و غدد لنفاوی آن ها دچار تورم می شود.

سندروم لایمیر (Lemierre syndrome.)

این بیماری به ندرت اتفاق می افتد اما می تواند تنفس را دچار اختلال کند. این بیماری بر اثر عفونت باکتریایی گلو ایجاد می شود.

در این بیماری عفونت به لایه های عمیق تر بافت گلو نفوذ می کند و تشکیل بسته های عفونی خونی در رگ های زیر گلو می کند. این بسته های عفونی از طریق جریان خون به کل بدن منتقل می شوند و ایجاد عفونت خون می کنند. از دیگر علائم این بیماری سردرد، تب و لرز می باشد.

سرطان سر و گردن