غذاهای کاهش دهنده آلرژی

toranj
آلرژی بیماری عجیب و غریبی نیست و حتی قرار نیست خیلی از مواد غذایی که مناسب آلرژی نیست از رژیم غذاییتان حذف شود بلکه خوب است بدانید چه غذاهایی برای آلرژی مفید است و از آنها بیشترخود استفاه کنید.

به گزارش الودکتر: هنگامی که شما به مواد غذایی که آلرژی زا هستند فکر می کنید، ممکن است فکر کنید که باید غذاهای خاصی را از رژیم غذایی خود دور نگه دارید تا از یک واکنش نامطلوب در بدنتان جلوگیری کنید. اما ارتباط بین آلرژی فصلی و غذا به چند گروه غذایی که به عنوان غذاهای واکنشی متقابل شناخته می شوند، محدود می شود.  آلرژی فصلی،  تب یونجه یا رینیت آلرژیک نامیده می شود، فقط در بخش های خاصی از سال اتفاق می افتد - معمولا بهار یا تابستان. هنگامی که سیستم ایمنی بیش از حد به آلرژن ها نظیر گرده گیاهان حساس می شود منجر به تراکم زیاد عطسه و خارش در بدن شما می شود. در حالیکه درمان این الرژی ها معمولا شامل داروهای بدون نسخه می باشد، تغییرات شیوه زندگی نیز ممکن است موجب نگرانی شما در بهار شود. اضافه کردن غذاهای خاص به رژیم غذایی شما واقعا می تواند به کاهش علائم مانند  آبریزش بینی و یا اشک امدن از چشم کمک کند. از کاهش التهاب تا افزایش سیستم ایمنی بدن، تعدادی از گزینه های رژیم غذایی وجود دارد که ممکن است به کاهش عوارض آلرژی های فصلی کمک کند. در اینجا یک لیست از غذاها را برایتان تهیه کرده ایم.

1- زنجبیل

بسیاری از علائم آلرژی ناخوشایند از موارد التهابی مانند تورم و تحریک در  بینی، چشم و گلو می آیند. زنجبیل می تواند به کاهش طبیعی این علائم کمک کند. برای هزاران سال، زنجبیل به عنوان یک درمان طبیعی برای تعدادی از مشکلات بهداشتی مانند تهوع و درد مفاصل استفاده شده است. این نیزاثبات شده است که حاوی ترکیبات فیتوشیمیایی آنتی اکسیدان، ضد التهابی است. در حال حاضر، کارشناسان در حال بررسی چگونگی استفاده از این ترکیبات برای مبارزه با آلرژی فصلی هستند. زنجبیل در یک مطالعه ی حیوانی که در سال 2016 انجام شد، نشان داد با تولید پروتئین هایی  در خون موش ها التهاب را سرکوب کرد که باعث کاهش علائم آلرژی شد. ظاهرا تفاوت در ظرفیت ضد التهابی زنجبیل تازه و نوع خشک شده ان وجود ندارد. هر نوع آن را می توانید به  سیب زمینی سرخ کرده، مرغ، محصولات پخته شده اضافه کنید یا چای زنجبیل را امتحان کنید.

2- گرده زنبور عسل

گرده زنبور عسل فقط مواد غذایی برای زنبورها نیست - برای انسان هم خوراکی است! این مخلوط از آنزیم ها، شهد، عسل، گرده گل و موم اغلب به عنوان درمان دارویی برای تب یونجه به فروش می رسد. عسل می تواند خواص ضد التهابی، ضد قارچی و ضد میکروبی در بدن داشته باشد. گرده زنبور عسل در مطالعه ی یک حیوان مطالعه شده است و یک گام مهمی در جلوگیری از واکنش های آلرژیک است.

Stephanie Van't Zelfden، متخصص تغذیه نشان داده است که به بیماران پیشنهاد می شود تا آلرژی را کنترل کنند، می گوید: "شواهدی وجود دارد که نشان می دهد مصرف عسل برای کمک به مقاومت بدن شما در برابر آلرژی ها بسیار خوب است." "مهم است که عسل محلی باشد تا گرده محلی که بدن شما حساس به انها است در عسل موجود باشد." در صورت امکان، گرده زنبور عسل را در بازار کشاورز محلی خود جستجو کنید.

3- میوه هایی از خانواده مرکبات

در حالی که یک داستان قدیمی وجود دارد که ویتامین C از سرماخوردگی جلوگیری می کند، ممکن است به کاهش طول مدت سرماخوردگی و همچنین پیشنهاد شده برای بیماران مبتلا به آلرژی کمک می کند. خوردن غذاهایی با ویتامین C زیاد باعث کاهش درد رینیت آلرژیک شده و باعث کاهش درد ناشی از ناراحتی دستگاه تنفسی  توسط گرده می شود. بنابراین در طول فصل آلرژی، می توانید از مرکبات با ویتامین C مانند پرتقال، گریپ فروت، لیمو،فلفل قرمز و انواع توت ها استفاده کنید.

4- زردچوبه

زردچوبه به عنوان یک گیاه ضد التهابی شناخته شده است. ماده فعال آن، کورکومین، از طریق کاهش علائم آلرژی بسیاری از بیماری های التهابی شناخته شده است و می تواند به کاهش التهاب و التهاب ناشی از رینیت آلرژیک کمک کند. اگر چه اثرات زردچوبه بر آلرژی فصلی به طور گسترده ای در انسان مورد مطالعه قرار نگرفته است، اما مطالعات حیوانی امیدوار کننده است. یک بررسی نشان داد که درمان یک موش با زردچوبه، علائم الرژیک او را کاهش داد. زردچوبه می تواند در قرص ها، نوشابه ها یا چای ها مصرف شود یا البته در غذاها خورده می شود. اگر میخواهید زردچوبه به عنوان یک مکمل مصرف کنید یا آن را در آشپزی خود استفاده کنید، مطمئن باشید محصولی با فلفل سیاه یا  را انتخاب کنید یا زردچوبه با فلفل سیاه را در درست کردن غذای خود انتخاب کنید. فلفل سیاه قابلیت سازگاری کورکومین را تا 2000 درصد افزایش می دهد.

5- گوجه فرنگی

اگرچه مرکبات در  ویتامین C به عنوان یکی ازبهترین منابع معرفی می شوند اما گوجه فرنگی یکی دیگر از منابع مهم این مواد مغذی ضروری است. یک گوجه متوسط ​​ ​​شامل 26 درصد از ارزش روزانه ویتامین C می باشد. علاوه بر این، گوجه فرنگی حاوی لیکوپن، یکی دیگر از ترکیبات آنتی اکسیدانی است که به درمان التهاب سیستمیک کمک می کند. لیکوپن در هنگام پختن به راحتی در بدن جذب می شود، بنابراین گوجه فرنگی های کنسرو شده یا پخته شده را برای همه انتخاتب بهتری هستند.

منبع: الودکتر


بهترین راهکار های خانگی برای درمان حساسیت فصلی

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
مطالب پیشنهادی الو دکتر

نظر خود را بنویسید
لغو پاسخ