مزایای سلامتی شنا کردن که نمی دانستید!

شنا کردن یکی از ورزش های سنگین و محبوب است که می تواند کالری زیادی را از شما بگیرد و به سلامتی بدن کمک کند. حرکات شنا در آب مزایای فراوانی برای شما دارند که در این مطلب با آنها بیشتر آشنا خواهیم شد.

مزایای سلامتی شنا کردن که نمی دانستید!

ممکن است شنیده باشید که کارشناسان توصیه می کنند که بزرگسالان باید 150 دقیقه فعالیت متوسط یا 75 دقیقه فعالیت شدید را انجام دهند. شنا کردن یک راه عالی برای فعالیت تمام بدن و سیستم قلبی و عروقی است. یک ساعت شنا کردن همان مقدار از کالری می سوزاند که شما صرف دویدن می کنید، اما بدون اینکه هیچ تاثیر منفی بر روی استخوان ها و مفاصل شما بگذارد. شنا کردن یکی از فعالیت های محبوب در بین افراد است. مزایای فراوانی وجود دارد که شما می توانید از طریق شنا به دست آورید که در این مطلب مورد بررسی قرار گرفته است.

مزایای شنا کردن

در شنا تمام عضلات شما فعالیت می کند

یکی از بزرگترین مزایای شنا این است که که تمام اعضای بدن شما فعالیت انجام می دهد. شنا کردن می تواند:

 • ضربان قلب را بدون ایجاد فشار بر بدن، افزایش دهد
 • فعالیت عضلات
 • ایجاد قدرت در بدن
 • ایجاد استقامت در بدن

حرکت های مختلفی وجود دارد که می توانید از آنها برای اضافه کردن تنوع به تمرینات شنای خود استفاده کنید، از جمله

 • شنای پروانه ای
 • کرال پشت
 • شنای پهلو
 • شنا ی آزاد

هر کدام از این تمرینات بر گروه های عضلانی مختلفی متمرکز است و آب نیز یک مانع متوسط ایجاد می کند. مهم نیست که شما با چه حرکت و روشی شنا کنید، شما با شنا کردن، عضلات خود را در میان آب حرکت می دهید.

در شنا کردن اعضای داخلی شما نیز فعالیت می کنند

در حالی که ماهیچه های شما یک تمرین خوب را انجام می دهند، سیستم قلب و عروق نیز همین کار را می کنند. شنا باعث تقویت قلب و ریه ها می شود. محققان بر این باورند که شنا کردن برای شما بسیار خوب است و حتی می تواند خطر مرگ را کاهش دهد. در مقایسه با افراد غیر فعال، خطر مرگ و میر در افرادی که شنا می کنند تقریبا نصف افراد عادی است. همچنین برخی دیگر از مطالعات نشان می دهد که شنا ممکن است به کاهش فشار خون و کنترل قند خون کمک کند.

شنا برای افراد مبتلا به آسیب، آرتریت و سایر شرایط پزشکی مناسب است

شنا کردن می تواند یک گزینه ی امن برای ورزش در افراد مبتلا به:

 • آرتروز
 • صدمه و جراحات
 • معلولیت
 • مسائل دیگری که سبب تمرینات شدید می شود

شنا کردن حتی ممکن است به کاهش برخی از دردهای شما کمک کند و یا موجب بهبودی کامل شما از آسیب شود. تحقیقات نشان می دهد افرادی که مبتلا به استئوآرتریت هستند، کاهش قابل توجهی در درد و سفتی مفاصل خود مشاهده می کنند و آسیب ها و محدودیت های کمتری را پس از شنا تجربه می کنند.

شنا کردن گزینه ی مناسبی برای افراد مبتلا به آسم است

محیط مرطوب استخرهای سرپوشیده موجب می شود که شنا کردن یک فعالیت بزرگ برای افراد مبتلا به آسم شود. علاوه بر این، تمرینات تنفسی مرتبط با ورزش مانند نگه داشتن تنفس، ممکن است ه شما کمک کند که ظرفیت ریه های خود را افزایش دهید و کنترل نفس خود را به دست آورید. برخی از مطالعات نشان می دهد که شنا به دلیل ارتباط با مواد شیمیایی ضد عفونی کننده ی استخرها، ممکن است خطر آسم را افزایش دهد. بنابراین، اگر مبتلا به آسم هستید، لازم است با پزشک خود در مورد خطرات بالقوه ی استفاده از استخرها مشورت کنید و در صورت امکان از استخری استفاده کنید که به جای کلر برای ضد عفونی کردن آن، از نمک استفاده می شود.

شنا کردن برای افراد مبتلا به ام اس مفید است

شنا کردن همچنین برای افرادی که مبتلا به ام اس هستند، مفید است. آب سبب حرکت اندام های شما می شود و به کنترل کردن آن در حین ورزش کمک می کند. آب همچنین یک مقاومت ملایم ایجاد می کند. بر اساس تحقیقات انجام شده مشخص شد که یک برنامه ی شنای 20 هفته ای سبب کاهش درد شدید در افراد مبتلا به ام اس می شود. همچنین علائمی مانند خستگی، افسردگی و ناتوانی در این افراد بهبود می یابد.