درمان های علمی برای نفخ شکم

نفخ شکم یکی از مشکلات رایج و ناراحت کننده در بین مردم است. نفخ می تواند به دلایل پزشکی خاص و یا رژیم غذایی نامناسب ایجاد شود. در این مطلب به برخی از مواد غذایی که می تواند منجر به نفخ شکم شود، اشاره شده است.

درمان های علمی برای نفخ شکم

نفخ شکم زمانی ایجاد می شود که شکم شما پس از خوردن غذا احساس ورم می کند و این اتفاق معمولا ناشی از تولید بیش از حد گاز یا اختلال در حرکت ماهیچه های دستگاه گوارش است. نفخ شکم اغلب می تواند سبب ایجاد درد، ناراحتی و احساس پر شدن شود و همچنین می تواند شکم شما را بزرگتر کند. نفخ شکم مانند جمع شدن آب نیست، اما این دو شرایط اغلب به طور جایگزین استفاده می شوند. به طور خیلی ساده، التهاب شامل تجمع مقدار بیش از حد جامدات، مایعات یا گازها در دستگاه گوارش شما است. با این حال، در برخی افراد، نفخ شکم اغلب به دلیل افزایش حساسیت ایجاد می شود. این اتفاق فقط به صورت افزایش فشار در شکم احساس می شود، حتی اگر بادی در معده وجود نداشته باشد.

حدود 16-30 درصد افراد می گویند که آنها به طور منظم نفخ دارند، بنابراین نفخ شکم بسیار رایج است. اگرچه نفخ شکم گاهی اوقات به دلیل شرایط پزشکی جدی ایجاد می شود، اما این مشکل اغلب به دلیل رژیم غذایی و برخی مواد غذایی که معده ی شما نمی تواند آنها را تحمل کند، ایجاد می شود. در این مطلب به روش هایی برای کاهش و یا از بین بردن نفخ شکم اشاره شده است.

پشت سر هم پرخوری نکنید

شما ممکن است با خوردن غذا و پر شدن معده، احساس نفخ کنید، اما مشکل اصلی این است که شما مقدار زیادی مواد غذایی را در یک زمان مشخص مصرف می کنید. اگر شما پس خوردن غذا احساس ناراحتی می کنید، می توانید وعده های غذایی خود را به بخش های کوچکتری تقسیم کنید و در صورت نیاز وعده های غذایی بیشتری با قسمت های کوچکتری از غذا را امتحان کنید. در حقیقت، افرادی که از این روش استفاده می کنند، شکم بزرگتر یا نفخ و افزایش فشار را تجربه نمی کنند.

در میان افرادی که به مشکل نفخ شکم مبتلا هستند، آنهایی که غذای خود را به قسمت های کوچکتر تقسیم می کنند، نسبت به سایر افراد، احساس ناراحتی کمتری می کنند. به همین دلیل، روش ساده ی خوردن وعده هایی غذایی کوچک می تواند برای افرادی که نفخ دارند، فوق العاده مفید است. علاوه بر این، جویدن بهتر غذا می تواند یک اثر دوگانه داشته باشد. این کار سبب کاهش میزان مصرف هوا در غذا ( به علت پف کردگی) می شود و همچنین باعث می شود که آهسته تر غذا بخورید که با کاهش مصرف غذا و بخش های کوچک در ارتباط است.

از مصرف غذاهای آلرژی زا و غذاهایی که معده ی شما تحمل آنها را ندارد پرهیز کنید

آلرژی غذایی و عدم تحمل برخی از غذاها، نسبتا رایج هستند. زمانیکه شما غذاهایی را مصرف می کنید که معده ی شما تحمل آنها را ندارد، می تواند سبب تولید بیش از حد گاز، نفخ و سایر علائم شود. در اینجا به برخی از غذاهای رایج و مواد تشکیل دهنده ی آنها اشاره شده است:

  • لاکتوز: عدم تحمل لاکتوز با بسیاری از علائم گوارشی از جمله نفخ همراه است. لاکتوز کربوهیدرات اصلی موجود در شیر است.
  • فروکتوز: عدم تحمل فروکتوز منجر به نفخ شدید می شود.
  • گندم و گلوتن: بسیاری از مردم به گلوتن که پروتئین موجود در گندم، جو و برخی دیگر از دانه ها است، حساس هستند و می تواند منجر به اثرات جانبی مختلفی بر هضم، از جمله نفخ شود.

لاکتوز و فروکتوز، هر دو بخشی از یک گروه بزرگ از کربوهیدرات های غیر قابل هضم هستند. عدم تحمل این کربوهیدرات ها یکی از شایعترین علت های التهاب و درد شکم هستند.

پرهیز از بلعیدن هوا و گازها

دو منبع ایجاد گاز در سیستم گوارش وجود دارد. یکی از آنها گاز تولید شده توسط باکتری های روده ای هستند و دیگری هوا یا گازی است که هنگام خوردن و یا نوشیدن بلعیده می شود. یکی از بزرگترین علت های ایجاد گاز معده، مصرف نوشیدنی های گازدار مانند نوشابه ها هستند. آنها حاوی حباب با کربن دی اکسید هستند که گاز آنها می تواند پس از رسیدن به معده ی شما از مایع آزاد شود. جویدن آدامس، نوشیدن از طریق نی و صحبت کردن در هنگام غذا خوردن و یا عجله در هنگام خوردن می تواند منجر به افزایش مقدار هوای بلعیده شده و ایجاد نفخ شکم شود.

از خوردن غذاهایی که تولید گاز می کنند پرهیز کنید

برخی از مواد غذایی دارای فیبر بالا می توانند سبب تولید مقدار زیادی گاز شوند. مواد غذایی که اغلب موجب ایجاد نفخ می شوند عمدتا حبوبات مانند لوبیا و عدس و همچنین برخی از دانه های جامد هستند. همچنین مصرف غذاهای چرب می توانند هضم و تخلیه ی معده را کندتر کنند. این می تواند مزایایی مانند سیری داشته باشد، اما برای افرادی که مبتلا به نفخ شکم هستند می تواند مشکل زا باشد. سعی کنید که حبوبات کمتر و غذاهای کم چرب را بخورید تا ببینید که آیا این روش به شما در کاهش نفخ کمک می کند یا خیر.

منبع: الو دکتر

درمان نفخ و باد معده در سه سوت!

بهترین درمان های نفخ معده!

رفع نفخ شکم با چای و هل!