آیا اثرات مثبت قهوه را می دانستید؟

parya
قهوه یکی از نوشیدنی های پرطرفدار و محبوب در دنیا است و معمولا مزایای زیادی را برای آن عنوان کرده اند. در واقع، نوشیدن قهوه مزایای سلامتی فراوانی دارد که در ادامه ی این مطلب به برخی از آنها اشاره شده است.

اثرات سلامتی قهوه بحث برانگیز است و شما ممکن است چیزهای زیادی در مورد فواید قهوه شنیده باشید. قهوه سرشار از آنتی اکسیدان ها است و به کاهش خطر ابتلا به بسیاری از بیماری ها کمک می کند. با این حال، قهوه همچنین حاوی کافئین است. کافئین یک محرک است که می تواند سبب ایجاد مشکل در برخی افراد شود و خواب را مختل کند. در این تحقیق به بررسی اثرات سلامتی قهوه پرداخته شده است.

قهوه حاوی برخی از مواد مغذی ضروری و سرشار از آنتی اکسیدان ها است

قهوه غنی از مواد مغذی است که در دانه های قهوه یافت می شوند. یک قاشق معمولی از قهوه (240 میلی لیتر) حاوی مواد زیر است:

  • ویتامین B2 (ریبوفلاوین): 11 درصد از مقدار مورد نیاز روزانه
  • ویتامین B5 (پانتووتنیک اسید): 6 درصد از مقدار مورد نیاز روزانه
  • ویتامین B1 (تیامین): 2 درصد از مقدار مورد نیاز روزانه
  • ویتامین B3 (نیاسین): 2 درصد از مقدار مورد نیاز روزانه
  • فولات: 1 درصد از مقدار مورد نیاز روزانه
  • منگنز: 3 درصد از مقدار مورد نیاز روزانه
  • پتاسیم: 3 درصد از مقدار مورد نیاز روزانه
  • منیزیم: 2 درصد از مقدار مورد نیاز روزانه
  • فسفر: 1 درصد از مقدار مورد نیاز روزانه

محتوای مواد مغذی موجود در قهوه ممکن است زیاد به نظر نرسد، اما اگر آن را در تعداد فنجان هایی که در طول روز مصرف می کنید ضرب کنید، می تواند بخش قابل توجهی از مواد مغذی مورد نیاز روزانه ی شما تامین کند.

کافئین موجود در قهوه می تواند عملکرد مغز و متابولیسم بدن را افزایش دهد

کافئین محرکی است که بیشترین مصرف روزانه را در دنیا دارد. نوشابه، چای و شکلات نیز حاوی کافئین هستند، اما قهوه بزرگترین منبع آن است. محتوای کافئینی یک فنجان قهوه می تواند بین 30-300 میلی گرم باشد. کافئین محرک شناخته شده ای است و در مغز شما، انتقال دهنده ی عصبی کنترل کننده (هورمون مغز) را به نام آدنوزین متوقف می کند. با مسدود کردن آدنوزین، کافئین فعالیت خود را در مغز افزایش می دهد و دیگر انتقال دهنده های عصبی مانند نوراپی نفرین و دوپامین را آزاد می کند. این خستگی را کاهش می دهد و هوشیاری شما را بالا می برد. مطالعات متعدد نشان می دهد که کافئین می تواند منجر به تقویت کوتاه مدت در عملکرد مغز، بهبود خلق و خوی، زمان واکنش، هوشیاری و عملکرد شناختی عمومی شود. کافئین همچنین می تواند سوخت و ساز بدن را 3-11 درصد افزایش دهد و عملکرد ورزشی را به طور متوسط 11-12 درصد بالا ببرد. با این حال، برخی از این اثرات کوتاه مدت هستند. اگر شما قهوه را به طور روزانه مصرف کنید، نسبت به آن مقاوم می شوید و اثرات قوی آن کمتر خواهد شد.

قهوه مغز شما را از آلزایمر و پارکینسون محافظت می کند

بیماری آلزایمر شایعترین نوع بیماری های نوروژنیک در دنیا و علت اصلی زوال عقل است. مطالعات نشان می دهند، افرادی که قهوه مصرف می کنند، خطر ابتلای آنها به این بیماری به میزان 65 درصد کاهش می یابد.

پارکینسون دومین بیماری شایع نوروژنیک است و به علت مرگ نورونهای تولید کننده ی دوپامین در مغز ایجاد می شود. خطر ابتلا به این بیماری در مصرف کنندگان قهوه 32-60 درصد کمتر است. همچنین افرادی که قهوه ی بیشتری مصرف می کنند، خطر ابتلاب آنها کمتر است.