آیا انواع بیماری های کلیوی را می شناسید؟

parya
کلیه یکی از بخش های مهم در بدن است که وظیفه ی تصفیه ی خون را بر عهده دارد. بیماری های کلیوی مختلفی وجود دارد که می تواند سلامت کلیه ها و بدن را به خطر اندازد که در ادامه ی این مطلب به آنها اشاره شده است.

کلیه یک جفت اندام به اندازه ی مچ دست هستند که در انتهای قفسه ی سینه قرار دارند و هر کلیه در یک طرف ستون فقرات وجود دارند. کلیه ها برای برخورداری از یک بدن سالم ضروری هستند. آنها عمدتا مسئول فیلتر کردن مواد زائد، آب اضافی و سایر ناخالصی ها از خون هستند. این سموم در مثانه ذخیره می شوند و سپس در طی ادرار دفع می شوند. کلیه ها همچنین pH نمک و پتاسیم بدن را تنظیم می کنند. آنها هورمون هایی تولید می کنند که فشار خون را تنظیم و تولید گلبول های قرمز را کنترل می کنند. کلیه حتی یک  شکل از ویتامین D را به وجود می آورند که سبب جذب کلسیم بدن می شود.

بیماری های کلیوی زمانی ایجاد می شوند که کلیه های شما آسیب ببینند و نتوانند عملکرد خود را به خوبی انجام دهند. آسیب ممکن است ناشی از دیابت، فشار خون بالا و سایر شرایط مزمن  طولانی مدت باشد. بیماری کلیه می تواند منجر به مشکلات سلامتی دیگر از جمله استخوان های ضعیف، آسیب عصبی و سوء تغذیه شود. اگی بیماری کلیه در طی زمان بدتر شود، کلیه ی شما ممکن است ه طور کامل متوقف شود. این به این معنی است که دیالیز برای انجام عملکرد کلیه لازم است. دیالیز درمانی است که فیلتر کردن و تصفیه خون را با استفاده از یک دستگاه انجام می دهد. این درمان نمی تواند بیماری کلیوی را درمان کند، اما می تواند زندگی شما را طولانی کند.

انواع بیماری کلیوی و علل آن چیست؟

بیماری مزمن کلیوی

شایعترین نوع بیماری کلیوی، بیماری مزمن کلیه است. بیماری مزمن کلیه یک وضعیت طولانی مدت است که در طول زمان بهبود نمی یابد. این معمولا ناشی از فشار خون بالا است. فشار خون بالا برای کلیه ها خطرناک است، زیرا می تواند فشار بر گلومرول را افزایش دهد. گلومرولی ها عروق خونی کوچک در کلیه هایی هستند که خون آنها تمیز می شود. با گذشت زمان، افزایش فشار خون، به این عروق آسیب وارد می شود و عملکرد کلیه ها شروع به کاهش می کند. عملکرد کلیه در نهایت به نقطه ای می رسد که کلیه ها دیگر نمی تواند کار خود را به درستی انجام دهند. در این حالت، فرد باید دیالیز شود. دیالیز مایع اضافی و پسماند را از خون فیلتر می کند. دیالیز می تواند به درمان بیماری کلیوی کمک کند، اما نمی تواند آن را درمان کند. پیوند کلیه ممکن است گزینه ی درمانی دیگری باشد که به شرایط شما بستگی دارد.

دیابت از علت اصلی بیماری مزمن کلیه است. دیابت گروهی از بیماری ها است که سبب افزایش قند خون می شود. سطح قند خون افزایش یافته باعث آسیب عروق خونی در کلیه ها می شود. این به این معنی است که کلیه ها نمی توانند خون را به درستی تمیز کنند. نارسایی کلیه زمانی رخ می دهد که بدن شما پر از سموم شود.

سنگ کلیه

سنگ کلیه یکی دیگر از مشکلات کلیوی است. آنها زمانی ایجاد می شوند که مواد معدنی و سایر مواد موجود در خون در کلیه ها به کریستال تبدیل شوند و توده های جامد تشکیل شوند. سنگ کلیه معمولا در هنگام ادرار خارج می شود. عبور سنگ های کلیه می تواند بسیار دردناک باشد، اما به ندرت می تواند مشکلات قابل توجه ایجاد کند.

گلومرولونفریت

گلومرولونفریت، التهاب گلومرول است. گلومرولیها ساختار بسیار کوچک داخل کلیه ها هستند که خون را فیلتر می کنند.  گلومرولونفریت می تواند ناشی از عفونت ها، داروها یا ناهنجاری های مادرزادی باشد و اغلب به صورت خود به خودی بهتر می شوند.

بیماری کلیوی پلی کیستیک

بیماری کلیوی پلی کیستیک یک اختلال ژنتیکی است که باعث کیست های متعدد (کیسه های کوچک مایع) در کلیه ها می شوند. این کیست ها می توانند عملکرد کلیه را مختل کنند و سبب نارسایی کلیه شوند.

عفونت های دستگاه ادراری

عفونت های دستگاه ادراری، عفونت های باکتریایی هر بخشی از سیستم ادراری هستند. عفونت های مثانه و مجرای ادراری شایعترین هستند. آنها به راحتی قابل درمان هستند و به ندرت مشکلات سلامتی را ایجاد می کنند. با این حال، اگر درمان نشوند، این عفونت ها می توانند به کلیه ها منتقل شوند و سبب نارسایی کلیه شوند.