فشار خون بالا چیست و علائم و عوارض آن کدام است؟

فشار خون بالا یکی از مشکلا رایج در بین مردم است. این عارضه در صورن کنترل نشدن می تواند تاثیرات خطرناکی را ایجاد کند و زمینه ساز بسیاری از بیماری باشد. در ادامه با فشار خون بالا و عوارض آن آشنا خواهیم شد.

فشار خون بالا چیست و علائم و عوارض آن کدام است؟

فشار خون توسط مقدار خونی که قلب پمپاژ می کند و شرایط عبور خون از درون شریان های شما تعیین می شود. فشار خون بالا به این معنی است که خون با فشار و نیروی بیش از حد از دورن رگهای شما عبور می کند. فشار خون بالا یک وضعیت رایج است اما نباید نادیده گرفته شود. فشار خون بالا همچنین خطر ابتلا به بیماری قلبی را افزایش می دهد. نشانه های رایج فشار خون بالا شامل موارد زیر است:

  • سردرد
  • تنگی نفس
  • خونریزی بینی
  • درد قفسه سینه
  • مشکلات بصری
  • سرگیجه

بسیاری از این علائم تا زمانیکه فشار خون شما به صورت خطرناکی بالا نباشد، خود نمایی نمی کنند. کنترل فشار خون به طور منظم برای اطمینان از اینکه مقدار آن در محدوده ی سالم قرار دارد، ضروری است. برای یادگیری بیشتر در مورد رنج سالم و امن فشار خون در افراد بزرگسال، کودکان و زنان باردار، این مطلب را مظالعه کنید.

فشار خون بالا چگونه در نظر گرفته می شود؟

خواندن فشار خون دو عدد دارد. مقدار بالای آن، تعداد تعداد سیستولیک شما است (فشار خون عروق خونی شما هنگام منقبض شدن قلب) است. پایین ترین مقدار آن نیز مقدار دیاستولیک شماست فشار خون در عروق خونی زمانیکه قلب بین دو ضربان، آرام است). این دو عدد با هم، نشان دهنده ی این هستند که آیا فشار خون شما سالم است یا خیر. یک سیستولیک بالا (130 و بالاتر از آن) یا دیاستولیک (80 و یا بیشتر) می تواند به عنوان فشار خون بالا محسوب شود. اما مقدار سالم آن نیز ممکن است در بزرگسالان، کودکان و زنان باردار متفاوت باشد.

فشار خون بالا در بزرگسالان

فشار خون سالم در بزرگسالان، خواندن سیستولیک کمتر از 120 و دیاستولیک 80 است. فشار خون با مقدار سیستولیک بین 120 تا 129 و دیاستولیک زیر 80، به معنی فشار خون بالا یا افزایش یافته است. بنابراین، پزشک شما ممکن است مصرف کمتر نمک، داشتن یک رژیم غذایی سالم و یا روش زندگی فعالتر را توصیه کند.

فشار خون بالا در کودکان

فشار خون بالا می تواند بر کودکان، از دوران نوزادی تا نوجوانی تاثیر گذار باشد. برخلاف بزرگسالان، محدوده های ویژه ای برای کودکان، بر اساس سن، قد و جنس وجود دارد. این محدوده ها بر اساس نشانه های فشار خون سالم کودکان ایجاد می شود.

فشار خون بالا در زنان باردار

فشار خون بالا همچنین می تواند در طول زمان بارداری رخ دهد. خواندن سیستولیک بیشتر از 140 یا دیاستولیک 90 به عنوان فشار خون بالا در زنان باردار شناخته می شود. حدود 12 درصد از زنان در طی بارداری برخی از انواع فشار خون بالا را تجربه می کنند. دکتر مارس دیمن می گوید: فشار خون بالا در دوران بارداری به دو دسته ی اصلی تقسیم می شود:

  • پرفشاری خون مزمن: این زمانی است که زنان باردار قبل از بارداری فشار خون بالا داشته باشند و یا فشار خون بالا قبل از هفته ی 20م بارداری ایجاد شود.
  • اختلالات فشار خون بارداری: این نوع مشکلات فشار خون بالا برای زنان باردار بسیار خاص است و معمولا پس از هفته ی 20م بارداری ایجاد می شود. همچنین این مشکلات پس از زایمان از بین می روند.

اگر شما در دوران بارداری فشار خون بالا داشته باشید، پزشک ممکن است مصرف برخی داروها را برای شما تجویز کند.