مصرف این مواد غذایی باعث افزایش گاز معده می شود!

یکی از مشکلات رایجی که در بین مردم وجود دارد، گاز معده است. گاز معده معمولا با مصرف برخی از مواد غذایی افزایش می یابد و ایجاد ناراحتی می کند. در ادامه با موادی که گاز معده را افزایش می دهند، آشنا می شویم.

مصرف این مواد غذایی باعث افزایش گاز معده می شود!

گاز معده نتیجه ی بلعیدن هوا و تجزیه مواد غذایی در دستگاه گوارش شما است. عواقب ایجاد گاز معده معمولا آروغ زدن، احساس نفخ و یا عبور و تخلیه ی گاز است. به طور متوسط، اکثر مردم گاز معده را حداقل 14 بار در روز تخلیه می کنند. برخی از مواد گاز معده ی بیشتری را تولید می کنند که این ممکن است سبب ناراحتی و یا خجالت در آنها شود. با این حال، خود تولید گاز معده نشان دهنده ی خطر نیست.

اگر شما در معرض گاز معده و نفخ هستید، ایجاد تغییرات در رژیم غذایی به شما در رفع این مشکل کمک می کند. برخی از غذاهایی که بیشترین گاز معده را تولید می کنند، در این مطلب آورده شده اند. به یاد داشته باشید که بدن افراد واکنش های متفاوتی دارند، بنابراین اگر می خواهید در رژیم غذایی خود تغییر ایجاد کنید، از مصرف غذاهایی که بیشترین واکنش را نسبت به آنها دارید پرهیز کنید.

موادی که گاز معده را افزایش می دهند

لوبیا

زمانی که شما درباره ی مواد غذایی که سبب ایجاد گاز معده می شوند فکر می کنید، مصرف لوبیا احتمالا در بالای لیست شما قرار دارد. لوبیا حاوی مقدار زیادی رافینوز است که یک قند پیچیده است که بدن با هضم آن مشکل دارد. رافینوز از طریق روده ی کوچک به روده ی بزرگ منتقل می شود، جایی که در آن توسط باکتری ها تجزیه می شود، و تولید هیدروژن، دی اکسید کربن و گاز متان می کند و در نهایت از طریق مقعد خارج می شود. بر اساس تحقیقات، برای کاهش گاز معده ناشی از مصرف لوبیا، می توانید آن را از شب قبل خیس کنید و سپس بپزید. این کار سبب کاهش گاز می شود.

محصولات لبنی

لاکتوز قندی است که در شیر و بسیاری از محصولات لبنی، از جمله پنیر و بستنی یافت می شود. افرادی که به اندازه ی کافی آنزیم لاکتوز را تولید نمی کنند، با مشکل هضم آن که به عنوان عدم تحمل لاکتوز ناخته می شود، روبرو خواهند شد. افزایش گاز معده یکی از نشانه های عدم تحمل لاکتوز است. اگر شما مطمئن باشید که عدم تحمل لاکتوز را دارید، می توانید علائم آن را از طریق جایگزین کردن محصولات لبنی با موادی مانند شیر بادام و یا محصولات لبنی سویا، کاهش دهید و یا می توانید قرص لاکتوز را قبل از خوردن غذاهای حاوی لاکتوز، مصرف کنید.

دانه های کامل

دانه های کامل مانند گندم و جو، حاوی فیبر، رافینوز و نشاسته هستند. همه ی اینها توسط باکتری های موجود در روده ی بزرگ تجزیه می شوند و منجر به تولید گاز می شوند. در واقع، برنج تنها دانه ای است که تولید گاز شکم نمی کند.