آیا از مزایای سرکه سیب برای موها خبر دارید؟

سرکه سیب حاوی مزایای فراوانی است و به عنوان یکی از درمان های خانگی مشکلات مو شناخته می شود. سرکه سیب سرشار از موادی است که برای تقویت مو ضروری هستند. در ادامه با مزایای این ماده برای موها آشنا خواهیم شد.

آیا از مزایای سرکه سیب برای موها خبر دارید؟

سرکه ی سیب یک ادویه ی محبوب و غذایی سالم است. سرکه ی سیب از سیب و با استفاده از یک فرآیند تخمیر غنی سازی با کشت میکروب های زنده، مواد و اسیدها تهیه می شود. سرکه سیب کاربردهای فراوانی را به عنوان درمان خانگی دارد که یکی از آنها شستشوی مو برای بهبود سلامت گوست سر، تقویت مو و افزایش درخشندگی موها است. برای افرادی که مبتلا به مشکلات مو مانند خارش گوست سر و یا مو خوره هستند، سرکه سیب یک درمان عالی طبیعی برای از بین بردن آنها است.

فواید سرکه سیب برای موها

دلایل زیادی برای مناسب بودن سرکه سیب برای موها وجود دارد که در ادامه به آنها اشاره شده است.

اسیدیته و pH

سرکه سیب علاوه بر دارا بودن خواص سلامتی فراوان، یک ماده ی اسیدی است که شامل مقادیر مناسبی از اسید استیک است. موهایی که ممکن است شکننده و یا مجعد به نظر برسند، بیشتر قلیایی هستند و یا مقیاس pH آنها بالاتر است. در نتیجه شستشو با یک ماده اسیدی مانند سرکه سیب باعث کاهش pH می شود و سلامت مو را به حالت تعادل برمیگرداند.

خواص ضد میکروبی

سرکه سیب همچنین یک ضد عفونی کننده خانگی است. این ماده ممکن است به کنترل باکتری ها و یا قارچ ها کمک کند، که این می تواند به مشکلات پوست و مو مانند عفونت های جزئی یا خارش کمک کند.

سایر مزایای سرکه سیب

سرکه سیب سرشار از ویتامین ها و مواد معدنی مفید برای مو مانند ویتامین C و B است. برخی نیز بر این باورند که سرکه سیب حاوی آلفا هیدروکسی اسید است که پوست سر را تمیز می کند و خواص ضد التهابی دارد که می تواند به کاهش شوره کمک کند.

چگونه می توان از سرکه سیب برای مراقبت از مو استفاده کرد؟

شستشو مو با سرکه سیب را می توان به سادگی انجام داد. یک قاشق غذخوری از سرکه سیب را با آب مخلوط کنید. پس از آبکشی موها، مخلوط را بر روی موهای خود بمالید و پوست سر را با آن ماساژ دهید و اجازه دهید چند دقیقه بر روی مو بماند. سپس آن را بشویید. اگر بوی اسیدی سرکه سیب برای شما خیلی قوی است، می توانید چند قطره از آن را با روغن نارگیل مخلوط کنید.

سعی کنید که شستشو موهای خود با سرکه سیب را برای مراقبت از آنها، چندین بار در هفته انجام دهید. همچنین می توانید مقدار مصرفی سرکه سیب را در هر شستشو افزایش دهید. به طور کلی، توصیه می شود که تا 5 قاشق غذا خوری از آن را می توانید با آب مخلوط کنید و موهای خود را با آن شستشو دهید. 

توصیه های لازم در مورد استفاده از سرکه سیب

شما با استفاده از سرکه سیب می توانید همه چیز در مورد موهای خود را به حالت تعادل در آورید. اما اکر مراقب نباشید این می تواند به حد افراط برسد. در صورتی که مشکلات موها و پوست سر بدتر شود، لازم است استفاده از سرکه سیب را قطع کنید و یا مقدار آن در هر بار شستشو را کاهش دهید و یا تعداد دفعات شستشو با آن را کم کنید.

سرکه سیب حاوی اسید استیک های شناخته شده است. این بدان معنی است که آنها ممکن است سبب تحریک و یا سوزش پوست شوند. قبل از اعمال مستقیم، همیشه سرکه سیب را با آب رقیق کنید و اگر مقدار آن برای شستشوی موها قوی هستند، سعی کنید که آن را بیشتر رقیق کنید. همچنین از تماس سرکه سیب با چشم خودداری کنید و در صورت تماس آن با چشم، به سرعت آن را با آب بشویید.

آیا تحیققات فواید سرکه سیب را برای موها تایید می کند؟

تا کنون هیچ تحقیق مستقیمی برای مزایای سرکه سیب در مراقبت از موها صورت نگرفته است. با این حال، در مورد برخی از فواید سرکه سیب، پژوهش های خوبی انجام شده است.

قدرت بالقوه سرکه سیب برای کاهش pH در تقویت سلامت مو، به اثبات رسیده است. در تحقیقی که در سال 2014 انجام شد، مشخص شد که قلدائیت بالا می تواند به اصطکاک، مو خوره و خشکی مو کمک کند. سرکه سیب به عنوان یک ماده ی بسیار اسیدی می تواند به تعادل pH کمک کند و با افزایش اسیدیته و کاهش pH ممکن است صافی، قدرت و درخشندگی نیز افزایش یابد.

علاوه بر آن، توانایی ضد میکروبی سرکه سیب نیز می تواند مشکلات پوستی مربوط به قارچ یا باکتری را از بین ببرد و در نتیجه از خارش پوست سر جلوگیری کند.