مراقبت های ضروری پس از سقط جنین را بشناسیم!

معمولا پس از بارداری های ناخواسته، سقط جنین امری عادی و رایج است. توجه و رعایت مراقبت های پس از سقط جنین برای جلوگیری از ایجاد عورض جانبی جدی، امری مهم و ضروری است که در ادامه به آن بیشتر اشاره شده است.

سقط جنین یک مقوله رایج است و به طور متوسط از هر ۱۰ زن،  ۳ زن تا سن ۴۵ سالگی تجربه سقط جنین داشته است. سقط جنین دارای دو حالت است، سقط با مصرف قرص (که به عنوان سقط پزشکی نیز شناخته می‌شود) و سقط جنین از راه جراحی. زنان می توانند تا قبل از رسیدن به هفته دهم بارداری از طریق مصرف قرص های مخصوص سقط جنین انجام دهند، اما پس از این مدت، تنها راه باقی مانده سقط از راه جراحی است. در هر حال شما چه از طریق مصرف قرص و چه از راه جراحی سقط جنین کنید، توجه به این نکته مهم است که برای حفظ سلامتی خود، دستورالعمل هایی را دنبال کنید. سقط جنین در کلینیک ها و تحت مراقبت یک متخصص، امن تر و دارای عوارض کمتری است، با این حال تعداد بسیاری از زنان پس از سقط جنین، دچار برخی عوارض جانبی مانند سکته قلبی، خونریزی های خفیف واژن، حالت تهوع و خستگی می شوند. در ادامه به موارد مهمی در خصوص سقط جنین اشاره شده است.

خونریزی پس از سقط جنین

بسیاری از زنان بعد از سقط جنین دچار خونریزی می شوند. در طول این مدت ممکن است شاهد لکه های خونی کوچک و یا بزرگ باشید که این امری طبیعی است. با این حال، ایجاد لکه های خونی بزرگ (اندازه توپ گلف) به مدت بیشتر از دو ساعت، طبیعی نیست. خونریزی متناوب و شدید به صورت عوض کردن تعداد ۲ پد نوار بهداشتی و یا بیشتر و یا خونریزی زیاد به مدت بیشتر از ۱۲ ساعت تعریف می شود. خونریزی بیشتر از ۲۴ ساعت و به رنگ قرمز روشن همراه با دردهای مداوم ممکن است علائمی از بروز مشکل باشد.

رابطه جنسی بعد از سقط جنین

به طور معمول توصیه می شود که خانم ها تا دو هفته پس از سقط جنین رابطه جنسی واژینال نداشته باشند. این مسئله به کاهش خطر ابتلا به عفونت کمک می کند و بخش مهمی از مراقبت‌های پس از سقط جنین به شمار می رود. اگر رابطه محافظت نشده ای را تجربه کرده اید، با دکتر محلی تماس بگیرید و درباره راه های جلوگیری از حاملگی ناخواسته با او مشورت کنید. اگر بعد از سقط جنین در هنگام رابطه جنسی درد ناگهانی و شدیدی را تجربه کردید، برای مشاوره به یک کلینیک درمانی مراجعه کنید.

عوارض جانبی و مشکلات پس از سقط جنین

معمولترین عوارض جانبی بعد از سقط جنین شامل موارد زیر می باشند:

       گرفتگی شکمی

       خونریزی خفیف واژن

       تهوع و استفراغ

       درد پستانها

       خستگی

در حالی که هر دو نوع سقط جنین عموما به عنوان بدون خطر شناخته می شوند، اما گاهی اوقات ممکن است دارای عواقب جانبی جدی باشند. یکی از رایج‌ ترین مشکلات سقط جنین ایجاد عفونت است، که می تواند ناشی از سقط ناتمام و یا قرار گرفتن واژن در معرض باکتری ها از طریق رابطه زودهنگام و مراقبت نشده باشد. شما می توانید خطر ابتلا به عفونت را با رعایت مدت زمان لازم بین سقط و رابطه جنسی و همچنین استفاده از نوار بهداشتی به جای تامپون های دخولی کاهش دهید.