جلوگیری از پارکینسون با مکمل های کراتین

mahdie.mohtashami
آیا می دانید که کراتین برای سلامتی دارای مزایای زیادی می باشد؟ همراه با تیم ترجمه الودکتر باشید تا در مورد مزایای کراتین بیشتر بدانید.

کراتین یک مکمل طبیعی است که جهت تسریع عملکرد ورزشکار مصرف می‌شود. این‌یکی از بهترین مکمل‌های جهان برای ساختن عضله و قدرت بدن است.

علی‌رغم شایعات در رسانه‌ها، کراتین بسیار بی‌خطر است و همچنین در مراکز پزشکی جهت درمان نارسایی‌های عصبی از آن استفاده می‌شود.

بیش از ۵۰۰ مطالعه تحقیقاتی بی‌خطر و مؤثر بودن آن را تائید کرده است. در اینجا ده مورد از مزایای کراتین که پایه علمی دارند آورده شده است.

به سلول‌های ماهیچه‌ای کمک می‌کند تا انرژی بیشتری تولید کنند

مکمل‌های کراتینی ذخایر فسفوکراتین عضلات شما را افزایش می‌دهند. فسفوکراتین با ساخت آدنوزین تری فسفات (ATP) جدید، به‌عنوان مولکول کلیدی مورداستفاده برای تولید انرژی و تمام عملکردهای حیاتی به عضله کمک می‌کند. در حین تمرین ATP تجزیه می‌شود و انرژی تولید می‌کند.

سرعت باز ساخت ATP توانایی شما را برای این‌که بتوانید به‌صورت پیوسته با شدت تمام فعالیت کنید محدود می‌کند. شما ATP را سریع‌تر از آن‌که دوباره بتوانید آن را به دست آورید می‌سوزانید.

مکمل کراتین، ذخایر فسفوکراتین شما را افزایش می‌دهد که به شما اجازه می‌دهد انرژی ATP بیشتری در عضلات در حین تمرین شدید تبدیل به سوخت شود. این مکانیسم اصلی برای اثر افزایش عملکرد کراتین است.

خلاصه مطلب: استفاده از کراتین به‌عنوان مکمل می‌توان انرژی ATP اضافی فراهم کند که عملکرد را در تمرین با شدت بالا افزایش می‌دهد.

بسیاری از عملکردهای دیگر در عضله را حمایت می‌کند

کراتین یک مکمل محبوب و مؤثر برای اضافه کردن توده عضلانی است. این می‌تواند مسیرهای سلولی بسیاری را که منجر به رشد عضلات جدید می‌شوند ازجمله تسریع تشکیل پروتئین که فیبرهای عضلانی جدید به وجود می‌آورد را تغییر دهد.

همچنین موجب افزایش سطح IGF-1 و تحریک مسیر Atk/PKB می‌شود. آن‌ها یک پیغام به بدن شما ارسال می‌کنند که توده عضله بسازد. مکمل‌های کراتین همچنین می‌تواند محتوای آب عضلات شما را افزایش دهد. این به‌عنوان حجیم شدن سلول شناخته می‌شود و می‌تواند به‌سرعت حجم عضلات را افزایش دهد. بعضی تحقیقات همچنین نشان داد که استفاده از مکمل، سطح میوستاتین که یک مولکول مسئول بازماندن رشد عضله است را کاهش می‌دهد. کاهش میوستاتین می‌تواند به ساخته‌شدن سریع‌تر عضلات کمک کند.

خلاصه مطلب: کراتین می‌تواند چندین فرایند بیولوژیکی کلیدی را که منجر به افزایش رشد و اندازه عضله می‌شود را تحریک کند.

عملکرد تمرین با شدت بالا را بهبود می‌دهد

نقش مستقیم کراتین در انرژی ATP به این معنی است که می‌تواند به‌صورت زیادی عملکرد تمرین با شدت بالا را افزایش دهد.

مطالعات نشان داد که کراتین می‌تواند عوامل زیادی را بهبود دهد که می‌تواند به عملکرد بهتر شما کمک کند ازجمله:

  • استحکام
  • قدرت بالستیک
  • توانایی دویدن سریع
  • استقامت عضلانی
  • مقاومت در برابر خستگی
  • توده عضلانی
  • بازیابی
  • عملکرد مغز

برخلاف سایر مکمل‌ها که فقط برای ورزشکاران حرفه‌ای مفید است، کراتین بدون توجه به سطح آمادگی شما، مزایایی را فراهم می‌کند. یک بررسی مروری نشان داد کراتین در تمرین با شدت بالا تا ۱۵ درصد عملکرد را بهبود می‌بخشد.

خلاصه مطلب: کراتین مؤثرترین مکمل در جهان برای ورزش‌های با شدت بالا است. این مکمل بدون توجه به سطح آمادگی شما مفید است.

رشد عضلات را سرعت می‌بخشد

در یک تحقیق، مشارکت‌کننده‌ها در یک رژیم ۶ هفته‌ای دنبال شدند. آن‌هایی که از کراتین استفاده کردند ۴/۴ پوند (۲ کیلوگرم) توده عضلانی بیشتری نسبت به کسانی که کراتین مصرف نکردند به دست آوردند. این بررسی مروری همچنین اکثر مکمل‌های محبوب ورزشی دنیا را موردبررسی قرارداد و دریافت که کراتین بهترین مکمل موجود است. این تحقیق همچنین افزود که این مکمل کم‌هزینه‌تر و بی‌خطرتر از سایر مکمل‌های ورزشی است.

خلاصه مطلبکراتین می‌تواند توده عضلانی را هم در کوتاه‌مدت و هم در بلندمدت افزایش دهد. این مؤثرترین مکمل عضله سازی است.

ممکن است به بیماری پارکینسون کمک کند

بیماری پارکینسون با کاهش سطح هورمون مغزی انتقال‌دهنده نورون به نام دوپامین شناخته می‌شود. کاهش زیاد سطح دوپامین باعث مرگ سلول‌های مغز می‌شود که باعث علائم مختلف جدی ازجمله لرزش، از دست‌ دادن کنترل عضلات و اختلالات گفتاری می‌شود. کراتین اثرات مفیدی برای بیماری پارکینسون در موش‌ها نشان داده است و تا ۹۰ درصد از کاهش سطح دوپامین جلوگیری می‌کند. در یک تلاش برای درمان از دست‌ رفتن کنترل و قدرت عضلات از تمرین با وزنه استفاده می‌کنند. در انسان استفاده از کراتین به همراه تمرین با وزنه قدرت عضلات و عملکرد روزانه را در مقایسه با تمرین تنها به مقدار بیشتری بهبود می‌بخشد.

خلاصه مطلب: کراتین ممکن است با حفظ سطح دوپامین و عملکرد عضلات به کاهش علائم و شدت بیماری پارکینسون کمک کند.

بیماری پارکینسون چیست؟علایم،تشخیص و درمان پارکینسون

غذاهایی که باعث افزایش تولید کراتین در بدن می شوند

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
مطالب پیشنهادی
مطالب پیشنهادی الو دکتر

نظر خود را وارد نمایید
لغو پاسخ