مردان مبتلا به هیدروسل (آب بیضه) این موارد را بخوانند!

parya
بیماری هیدروسل یکی از بیماری های مختص در مردان است که به دلیل آب آوردن بیضه و بزرگتر شدن آن ایجاد می شود. هیدروسل ممکن است در مردان، نوجوانان و نوزادان ایجاد شود که در ادامه بیشتر به آن پرداخته شده است.

هیدروسل کیسه ای پر از مایع است که درون کیسه بیضه مردان قرار دارد و در واقع پشتیبان مایعات در اطراف یک یا هر دو بیضه است. وجود هیدروسل درمردان تقریباً یک شرایط متداول است و حدود یک یا دو درصد از نوزادان پسر با این مشکل به دنیا می آیند. در بیشتر موارد هیدروسل ها مضر نیستند و به صورت خود به خود درمان می شوند، اما تورم اسکروتوم همیشه باید توسط یک متخصص مراقبت های بهداشتی ارزیابی، تا دلایل ایجاد آن بررسی شود. درمان یک هیدروسل پایدار به طور معمول نیاز به عمل جراحی دارد، اگر چه برخی از داروهای خانگی نیز ممکن است به رفع آن کمک کند. در ادامه به برخی از نکات کلیدی در تشخیص و درمان هیدروسل اشاره شده است.

هفته ای دو کیلو وزن کم کنید !
azshanbe img

تا کنون بیش از 3000 نفر با این رژیم غذایی وزن خود را کاهش داده اند. این رژیم برای هر فرد با توجه به ویژگی ها و شرایط بدنی شخصی می شود و می تواند یک بار برای همیشه مسئله لاغری و کاهش وزن را برای شما حل کند. برای کسب اطلاعات بیشتر روی دکمه سبز رنگ زیر بزنید

علائم و نشانه ها ی هیدروسل را تشخیص دهید

اولین نشانه ی وجود هیدروسل در مردان یک تورم بدون درد یا بزرگ شدن کیسه بیضه (اسکروتوم) است که این نشان دهنده مجموع مایعات در اطراف یک یا هر دو بیضه می باشد. نوزادان به ندرت عوارض ناشی از هیدروسل را تجربه می‌کنند و اکثریت آنها قبل از سن 1 سالگی بدون هیچ درمانی و به صورت خود به خود از بین می‌روند. در عوض مردان مبتلا به هیدروسل، در نهایت ناراحتی‌هایی مانند تورم اسکروتوم و یا احساس سنگینی را تجربه کنند. همچنین در موارد شدیدتر، هیدروسل می تواند مشکلاتی را در نشستن، راه رفتن و یا دویدن ایجاد کند.

  • درد یا ناراحتی ناشی از هیدروسل معمولاً به اندازه و سایز آن ارتباط دارد. به این صورت که هر اندازه هیدروسل بزرگ تر شود، احتمال احساس درد و سنگینی آن بیشتر است.
  • هیدروسل ها تمایل دارند که در هنگام صبح و بیدار شدن از خواب کوچک تر شوند و با پیشرفت روز متورم شوند. علاوه بر این، کشش ممکن است باعث افزایش اندازه هیدروسل های خاص شود.
  • خطر ابتلای نوزادانی که تولد زودرس و پیش از موعد دارند، به این بیماری بیشتر است.

بیماران مبتلا به هیدروسل

در اکثر موارد، نوزادان، نوجوانان و مردان مبتلا به بیماری هیدروسل، به تنهایی و بدون هیچ گونه درمان خاصی از بین می رود و انسداد یا احتقان در نزدیکی بیضه ها برطرف و هیدروسل تخلیه و جذب بدن می شود. اگر شما متوجه اسکروتوم بزرگ شده شدید که بدون درد است و در هنگام دفع ادرار و در طول رابطه جنسی ایجاد مشکل نمی کند، مدتی به آن زمان دهید تا به طور خود به خود از بین برود.

  • در نوزادان پسر، هیدروسل ها معمولاً طی یک سال بعد از تولد آن ها به طور خود به خودی از بین می رود.
  • در مردان هیدروسل ها بسته به علت به تدریج طی شش ماه از بین می رود.
  • هیدروسل در بزرگترها ممکن است زمان بیشتری طول بکشد، اما نباید بدون مداخله پزشکی از یک سال فراتر رود.

 در کودکان و نوجوانان هیدروسل ها می توانند در اثر عفونت، تروما، پیچ خوردگی بیضه و یا تومور ایجاد شوند. بنابراین باید این شرایط توسط پزشک بررسی شود. هیدروسل ها شبیه به غده های لنفاوی پر از مایع هستند که در غلاف های تاندونی در نزدیکی مفاصل شکل می‌گیرند و سپس به تدریج از بین می روند.

برای رفع هیدروسل ها حمام نمک اپسوم را امتحان کنید

اگر متوجه تورم بدون درد در بیضه خود شدید، حمام آب گرم همراه با مقداری نمک اپسوم را امتحان کنید. شما می توانید به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه در آن استراحت کنید و پاهایتان را اندکی باز کنید تا آب بیضه های شما را در بر گیرد. گرمای آب می تواند حرکت مایعات بدن را تحریک کند و نمک می تواند مایعات را از طریق پوست شما بیرون بکشد و تورم را کاهش دهد. نمک اپسوم همچنین منبعی غنی از منیزیم است که به آرامش عضلات، تاندون ها و تسکین هر گونه حساسیت کمک می کند. اگر دردی در ارتباط با هیدروسل وجود دارد، قرار گرفتن اسکروتوم شما در معرض آب گرم یا هر منبعی از گرما ممکن است التهاب بیشتری ایجاد کند و علائم شما را بدتر کند. برای جلوگیری از پوسته پوسته شدن پوست بدن حمام را خیلی گرم نکنید و برای جلوگیری از کم آبی بدن مدت زمان طولانی در وان ننشینید.

از ایجاد زخم و تروما در بیضه ها جلوگیری کنید

علت هیدروسل در نوزادان پسر ناشناخته است، اگر چه تصور می شود به دلیل قرار گرفتن کودک در رحم پشتیبان مایعات از گردش خون ضعیف است. با این حال، در پسران و مردان بزرگتر علت این امر معمولاً مربوط به تروما در خارج از حفره و یا ایجاد عفونت است. تروما می تواند به دلیل کشتی، ورزش های رزمی، دوچرخه سواری و فعالیت های مختلف جنسی رخ دهد. عفونت در بیضه ها و یا اسکروتوم اغلب مربوط به بیماری های مقاربتی است. بنابراین محافظت از اسکروتوم در برابر ضربه و همچنین رابطه جنسی ایمن بسیار مهم است. برای کاهش خطر ابتلا به عفونت همیشه از کاندوم جدید استفاده کنید.

منبع: الو دکتر

8 علامت سرطان بیضه / این علامتها را حتما جدی بگیرید!

درمان هیدروسل و عمل جراحی ان

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
مطالب پیشنهادی الو دکتر

نظر خود را بنویسید
لغو پاسخ