سزارین خطر ایتلای کودک به اوتیسم را افزایش می‌دهد

در یک تحقیق جدید آمده که کودکانی که در بخش سزارین به دنیا می‌آیند بیشتر در معرض اوتیسم هستند.

در یک تحقیق جدید آمده که کودکانی که در بخش سزارین به دنیا می‌آیند بیشتر در معرض اوتیسم هستند، اگرچه هنوز علت این ارتباط مشخص نیست.
محققان در دانشکده کورک با بررسی آمار در کشورهایی نظیر آمریکا، استرالیا، کانادا و سوئد به این نتیجه رسیدند که عمل سزارین، ۲۳ درصد خطر ابتلای کودک به بیماری اوتیسم را افزایش می‌دهد.
پروفسور لوییز کنی، یکی از نویسندگان این تحقیقی و متخصص زایمان، براساس یافته‌ها این هشدار را مطرح کرد و تاکید کرد که لزم ست تحقیقات بیشتری در این زمینه صورت بگیرد.
در عین حال او گفت: «والدین باید مطمئن باشند که خطر ابتلای کودک به اوتیسم خیلی کم است و سزارین فرایندی مطمئن است و می‌تواند نجات‌دهنده باشد.»
الین کارن، نویسنده این گزارش گفت ارتبط بین نوع زایمان و مسایل روانشناختی پیچیده است.
در بریتانیا تعداد تولد کودکان از طریق سزارین در سه دهه گذشته سه برابر شده و در حال حاضر ۲۵ درصد کودکان بریتانیایی با عمل سزارین به دنیا می‌آیند. در ایرلند نیز بیش از یک سوم کودکان با سزارین پا به این دنیا می‌گذارند.
سازمان بهداشت جهانی قبلاً درخواست کرده بود که تنها ۱۰ تا ۱۵ درصد تولد کودکان باید از طریق سزارین انجام شود اما در سال ۲۰۱۰ این توصیه را پس گرفت و اعلام کرد هیچ دلیلی تجربی برای تعیین درصد مطلوب برای انجام سزارین وجود ندارد.
سال گذشته، در یک تحقیق که در مجله پزشکی بریتانیا منتشر شد آمده بود که تعداد موارد شناسایی شده جدید ابتلا به اوتیسم پس از تغییراتی در دهه‌ی ۱۹۹۰، ثابت مانده است.
اوتیسم نوعی اختلال رشدی از نوع روابط اجتماعی است که با رفتارهای ارتباطی، کلامی غیرطبیعی مشخص می‌شود.
(منبع: ایندیپندنت)

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
مطالب پیشنهادی
مطالب پیشنهادی الو دکتر

نظر خود را وارد نمایید
لغو پاسخ