مهمترین علل دروغگویی در کودکان

a.mahammadi
ملامت، سرزنش و بعضی مواقع مقایسه کردن کودکمان با کودک دیگر می تواند عاملی برای دروغ گفتن کودک ما باشد

سلام، عربی هستم کارشناس ارشد روانشناسی بالینی

یکی از سوالات متداول مخاطبان سایت الودکتر در رابطه با علل دروغگویی در کودکان هست.

رژیم شوک نوروزی !
azshanbe img

فرصت استثنایی کاهش وزن برای نوروز تنظیم رژیم اختصاصی با توجه به علایق غذایی و مزاح شما لاغری تضمینی و اصولی برای دریافت اطلاعات بیشتر و ثبت نام روی دکمه زیر کلیک کنید

دروغگویی در کودکان بخاطر یکسری علت ها هست از جمله اعمال خشونتی که نسبت به کودک می شود باعث ترس از والدین و در نتیجه دروغ گفتن کودک می شود و در بعضی مواقع یادگیری دروغ و الگوی نادرستی که از والدین دارد این هم یکی از علت های دروغگویی در کودکان می تواند باشد. توقع بیش از اندازه از کودک داشتن هم در بعضی مواقع شرایطی را بوجود می آورد که کودک ما دروغ بگوید و اما کمبود محبت، بی توجهی نسبت به کودک برای جلب نظر کردن در بعضی مواقع کودک را دچار دروغ گویی می کند، ملامت، سرزنش و بعضی مواقع مقایسه کردن کودکمان با کودک دیگر هم می تواند عاملی برای دروغ گفتن کودک ما باشد. امر و نهی زیاد کردن به کودک هم باعث لجبازی و در نتیجه دروغگویی کودک می شود. دروغگویی اگر بعد از 5 تا 6 سالگی باشد باید تلاش کنیم که علتش را رفع کنیم و درصدد درمان دروغگویی کودک خودمان باشیم.

و اما درمان دروغگویی شامل چند راهکار است، اینکه وقتی کودکمان دروغ می گوید رفتار و قوانین ثابتی داشته باشیم. در کودکانی که بزرگتر هستند می توانیم از محروم سازی موقت یا گرفتن یکسری امتیازها استفاده کنیم ولی هیچگاه نباید کودکمان را با برچسب دروغگو خجالت زده کنیم، بعد فرصت هایی را برای کودک خودمان ایجاد کنیم تا درست گزارش دادن را تمرین کند مثلا با طرح سوال هایی مثل اتاقت رامرتب کردی؟ می توانیم پاسخ کودک خودمان را بررسی کنیم و همینطور همیشه سعی کنیم کودک خودمان را بخاطر اعتراف کردن و گفتن حقیقت تشویق کنیم، سعی نکنیم این تصور را برای کودک خودمان ایجاد کنیم که نسبت به او بدبینیم یا شکاکیم. و بعد ابتدا به دروغ گفتن او رسیدگی کنیم سپس به بررسی مشکل و رفتار نامناسبی که باعث دروغ گفتن او شده بپردازیم. مراقب رفتارهای خودمان موقعی که می خواهیم سوال کنیم یا بازخواست کنیم از کودکمان باشیم، اگر چهره عصبانی و خشمناکی داشته باشیم ممکن است او از ترس پیامدهای ناخوشایند رفتار ما مجبور شود دروغ بگوید. هیچگاه خطاهای معمولی فرزند خودمان را با خشونت و عصبانیت شدید جواب ندهیم. با شناخت بهتر فرزندمان سعی کنیم مشکلش را حل کنیم شاید بهتر است بفهمیم که فرزند ما در چه مواقعی دروغ می گوید این را بررسی کنیم. هیچوقت کودکمان را برای راست گفتن تهدید نکنیم هدف ما این است که بچه ها به حقیقت احترام بگذارند نه اینکه از ترس تهدیدهای ما راست بگویند. بهترین روش برای کودکی که عادت به دروغگویی کرده تنظیم قرارداد دروغ نگفتن و تشویق او طبق یکسری قراردادها است.

موفق و موید باشید.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
مطالب پیشنهادی
مطالب پیشنهادی الو دکتر

نظر خود را وارد نمایید
لغو پاسخ