جرم گوش و نحوه پاک کردن آن

a.mahammadi
جرم گوش یا واکس ماده زردرنگ چربی بوده دارای ماده چسبانکی است که برای نگه داشتن و حفظ سلامت مجرای گوش خارجی ضروری است

من دکتر کاترین سپهری هستم، پزشک سایت الودکتر

یکی از سوالات رایج مخاطبین سایت الودکتر در مورد جرم گوش و نحوه پاک کردن آن است

رژیم شوک نوروزی !
azshanbe img

فرصت استثنایی کاهش وزن برای نوروز تنظیم رژیم اختصاصی با توجه به علایق غذایی و مزاح شما لاغری تضمینی و اصولی برای دریافت اطلاعات بیشتر و ثبت نام روی دکمه زیر کلیک کنید

جرم گوش یا واکس ماده زردرنگ چربی بوده دارای ماده چسبانکی است که برای نگه داشتن و حفظ سلامت مجرای گوش خارجی ضروری است. مانع از رشد باکتری و قارچ در مجرای گوش می شود. این جرم از غدد داخل مجرای گوش ترشح می شود و به همراه موهای داخل گوش کمک به دفع حشرات، مواد زائد و گرد و غبار از مجرای گوش می کند این جرم در نیمه بیرونی گوش قرار دارد یعنی ما این جرم را نزدیک پرده گوش نمی بینیم. نکته مهم این است که این جرم بصورت خودبخود در اثر حرکات فک ما ناشی از حرف زدن و غذاخوردن به سمت بیرون هدایت می شود و دفع می شود ولی گاهی پیش می آید که این جرم در ناحیه مجرا متراکم می شود و موجب کاهش شنوایی فرد می شود.

برای تمیز کردن گوش خارجی توصیه شده که قسمت لاله گوش و مجرای خارجی گوش را با یک پارچه نخی تمیز که به دور انگشتتان پیچیدید تمیز کنید بدون اینکه انگشت را به داخل مجرا فرو کنید اگر از گوش پاک کن استفاده می کنید به هیچ وجه آن را داخل مجرای گوش فرو نکنید چون بسیار اتفاق افتاده که فرو بردن اجسام تیز و باریک به داخل مجرا مخصوصا گوش پاک کن باعث پارگی و آسیب پرده گوش شده. اگر جرم طوری فشرده شده که منجر به کاهش شنوایی فرد شده باید در مطب توسط وسیله ای این جرم برداشته شود. زدودن جرم در مطب توسط قاشقک مخصوص انجام می شود. روش دوم شستشو دادن مجرا است که از آب ولرم که همانند حرارت بدن می شود برای برداشتن جرم استفاده می کند. توصیه می شود 3 روز قبل از شستشو فرد از قطره گلیسیرین فنیکه استفاده کرده باشد تا جرم نرم شود و عمل زدودن جرم آسانتر شود. راه دیگر استفاده از ساکشن برای برداشتن جرم است که لوله بسیار نازکی است که برای بیرون کشیدن جرم حتی از داخل گوش میانی ازش استفاده می کنیم. اگر دچار کاهش شنوایی یا درد و خارش گوش شدید یا از وسایلی مثل سمعک استفاده می کنید بهتر است توسط پزشک معاینه شوید.

سلامت باشید.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
مطالب پیشنهادی
مطالب پیشنهادی الو دکتر

نظر خود را وارد نمایید
لغو پاسخ