رنگ های کامپوزیت - بهراد درخشان

رنگ های کامپوزیت

رنگ های کامپوزیت

در مورد رنگ مناسب کامپوزیت دندان چه اطلاعاتی دارید؟ آیا شما هم جزو آن دسته افرادی هستید که می خواهند تا حد ممکن دندان هایشان را سفید کنند؟ آیا می دانید باید قبل از انجام کامپوزیت، بهترین رنگ مناسب را انتخاب کنید تا با ویژگی های دیگر شما هماهنگ باشد؟

دکتر بهراد درخشان نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟ برای صحبت با بهراد درخشان کلیک کنید.
بپرس مشاوره رایگان

 

“در دندانپزشکی دکتر بهراد درخشان تست رنگ کامپوزیت به صورت رایگان انجام میشود”

 

بهترین رنگ کامپوزیت چه رنگی است؟

کامپوزیت دندان مواد همرنگ دندان هستند که برای ترمیم و زیبایی بخشیدن به دندان های جلویی استفاده می شود برای اینکه بخواهید رنگ خوبی برای کامپوزیت انتخاب کنید مهم ترین نکته طبیعی بودن آن است که البته برخی از افراد تمایل دارند بیشتر از دندان های خود سفیدی لبخندشان به نظر برسد به همین دلیل دندانپزشک زیبایی و ترمیمی باید مشاوره  لازم را به بیمار بدهد و در نهایت تصمیم نهایی را بیمار خواهد گرفت که البته بهتر است به راهنمایی های پزشک خود دقت داشته باشد زیرا هر یک از اجزای دندان رنگ مخصوص به خود را دارد و با ایجاد کوچکترین اشتباهی ممکن است نتیجه اصلاح طرح لبخند با توقعات بیمار یکسان نباشد.

علل دشوار بودن انتخاب رنگ کامپوزیت چیست؟

اگر پزشک بخواهد تنها با چشم رنگ کامپوزیت دندان را انتخاب کند به دلیل تداخل نور و رنگ ممکن است اشتباهاتی رخ دهد  همچنین به دلیل روشن بودن رنگ دندان‏ها‎ یا ترانسلوسنسی و یا فرآیند فیزیکی و شیمیایی در درون انامل و دنتین، رنگدانه‏ ها‎یی که در ساختار درونی دندان قرار می‎گیرند انتخاب را سخت تر می کند که در این میان از ابزارهای دیجیتالی استفاده می شود و این امکان را می دهد که درصد اشتباهات کمتر شود.

در دندان های تیره انتخاب رنگ کامپوزیت راحت تر می باشد اما  به دلیل اینکه دندان های سالم و طبیعی رنگ روشن تری دارند تشخیص نهایی سختتر خواهد بود.

گاهی ممکن است به دلیل تداخل و رنگ نور، چشم دچار خطا و اشتباه شود. در نتیجه این امکان نیز وجود دارد که وسایل و ابزار های مدرن دیجیتال نیز دچار اشتباه شوند، البته امروزه با کمک تکنیک ها و روش های جدید این اشتباهات به حداقل رسیده اند. به دلیل روشن بودن رنگ دندان‏ها، رنگ دانه هایی که در ساختار درونی دندان قرار می گیرند، از جنبه روشننایی دچار جلوه و نمای خاصی می شوند، همین امر می تواند سبب خطا در انتخاب رنگ کامپوزیت دندان شود. در نتیجه انتخاب رنگ کامپوزیت دندان های تیره آسان تر از دندان های سفید و روشن می باشد.دندان های طبیعی و سالم دارای رنگ سفید و روشن می باشند و ولیوی بالایی دارند و انتخاب رنگ در آن ها به مراتب سخت تر می باشد. روش های مناسب برای انتخاب رنگ کامپوزیت دندان با کمک روش های علمی می توانیم این انتخاب را تا جای ممکن آسان کنیم.به طور مثال کم کردن روشنی دندان ها در هنگام رنگ کامپوزیت دندان ها بهتر است از فیلتر های تیره و یا رنگی ویژه استفاده کنیم.استفاده از فیلتر های می توانند روند انتخاب رنگ کامپوزیت دندان را تا جای ممکن اسان کنند. انتخاب رنگ مواد استفاده شده در کامپوزیت دندان نیز بی تاثیر نمی باشند.شرکت های سازنده این مواد را بنا بر رنگ بندی نمونه دریافتی ویتا انجام می دهند. بهتر است در ناحیه هایی که مینای دندان کوچکتر می باشد از کامپوزیت ها با رنگ های تیره استفاده کرد، در نواحی از دندان ها که ضخامت بیشتری وود دارد از رنگ های کروم استفاده کرد، به این دلیل که رنگ دندان ها تحت تاثیر مینای دندان قرار می گیرند

راه های پیشگیری از تغییر رنگ کامپوزیت دندان چیست؟

برای پیشگیری از تغییر رنگ کامپوزیت دندان، باید بهداشت دهان و دندان خود را بطور منظم و همیشگی رعایت کنید و استفاده از مسواک و نخ دندان از مهم ترین موارد آن است. ملاحظه در مصرف مواد غذایی رنگی، پرهیز از مصرف بیش از حد قهوه، چای و میوه های رنگی و ملاحظه در مصرف دخانیات دوام رنگ کامپوزیت را تضمین میکنند.

چگونه تغییر رنگ کامپوزیت دندان را برطرف کنیم؟

همانطور که گفته شد مواد کامپوزیت بر اثر رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان و استفاده از مواد غذایی رنگی و استعمال بیش از حد دخانیات ممکن است دچار تغییر رنگ شوند. میزان این تغییر رنگ با توجه به کیفیت مواد کامپوزیت استفاده شده و همچنین شدت عوامل ایجاد کننده تغییر رنگ متغیر است.

در صورت مشاهده تغییر در رنگ کامپوزیت با مراجعه به متخصص دندانپزشکی زیبایی پس از بررسی علل تغییر رنگ، به راحتی این تغییر رنگ برطرف خواهد شد.

در بسیاری موارد روش پولیش کردن دندان برای رفع تغییر رنگ کافی است. ولی در صورتیکه تغییر رنگ کامپوزیت دندان شدیدتر باشد دندانپزشک متخصص ترمیمی و زیبایی با استفاده از روشهای تخصصی تر این تغییر رنگ را برطرف خواهد کرد و زیبایی و شفافیت را به لبخند شما باز خواهد گرداند.

اساسی ترین روشی که می توان به وسیله آن از تغییر رنگ کامپوزیت دندان پیشگیری کرد رعایت کردن نکات بهداشتی به صوت مرتب می باشد و حتما می بایستی از نخ دندان و مسواک استفاده کرد. همانطور که در مطلب فوق ذکر شد دلیل دیگری که موجب تغییر رنگ دندان می شود استفاده از مواد غذایی است. فرد می بایستی به اندازه کافی از چای – آبمیوه – قهوه استفاده کند. باید در نظر داشت که استفاده از سیگار در تغییر رنگ کامپوزیت دندان اثرات بسیاری دارد. به صورت کل رنگ کامپوزیت دندان و دوام و ماندگاری آن در نتیجه کار دندانپزشک زیبایی اهمیت بسیاری دارد. کسانی که عمل کامپوزیت دندان را انجام داده اند به آسانی می توانند با رعایت موارد بهداشتی بر ماندگاری آن ها بیفزایند .

 

انتخاب بهترین رنگ بسته به پوست

شاید افرادی باشند که به دنبال سفیدترین رنگ کامپوزیت دندان باشند. اما آن لبخندهای سفید و درخشانی که در تلویزیون می‌بینید، در دنیای واقعی خیلی غیر طبیعی هستند. بسته به رنگ و توناژ پوست و چند عامل دیگر، دندان‌های خیلی سفید  اصلاً گزینه‌ی مناسبی نیستند. چند قانون کوچک هست که شما را در انتخاب رنگ صحیح راهنمایی می‌کند.

  • افرادی که رنگ پوست تیره‌تری دارند باید از سایه‌ها و درجه‌های طبیعی‌تر رنگ استفاده کنند. هرچه کنتراست ایجاد شده بیش‌تر باشد دندان‌ها بیش‌تر درخشان دیده می‌شوند، حتی اگر بلیچینگ نکرده باشید. توصیه‌ی متخصصان در این موارد این است که هرچه بیش‌تر سعی در انتخاب سایه‌‌های رنگی طبیعی‌تر داشته باشید، نه رنگ‌های درخشان.
  • افرادی که پوست روشن‌تری دارند باید رنگ‌های سفید روشن‌تر را انتخاب کنند. چون در این افراد بین رنگ پوست و رنگ دندان‌ها کنتراست زیادی ایجاد نمی‌شود، باید رنگی روشن‌تری انتخاب کنید تا سفیدی دندان مشخص شود.

آیا می دانید رنگ دندان B2 محبوب‌ترین رنگ است

گاهی اوقات بیماری داریم که سفیدترین سایه رنگ ممکن را انتخاب می‌کند اما ما معمولاً تلاش می‌کنیم آن رنگ را برای افرادی با پوست روشن نگه داریم که آن کنتراست و تقابل زیاد و غیرطبیعی ایجاد نشود.

تکنیک رنگ لایه‌ به لایه برای یک سفیدی طبیعی‌تر و واقعی‌تر. خود دندان‌های واقعی درجه‌بندی رنگی دارند، یعنی در اواسط و میانه‌ی دندان خیلی مات‌تر هستند ولی در لبه‌های دندان حالت شفاف‌تری وجود دارد. افراد می‌توانند رنگ‌های خیلی سفیدتر را انتخاب کنند و با استفاده از تکنیک layering به آن‌ ظاهری طبیعی دهند.

به سفیدی چشم‌ها دقت کنید. اگر رنگی انتخاب کنید که از سفیدی چشم شما سفیدتر باشد، دندان‌هایتان یک حالت غیرطبیعی پیدا می‌کند. سفیدی چشم، نزدیک‌ترین و دقیق‌ترین منبع برای تشخیص رنگ دندان‌هاست.

 

نکته) در کلینیک ما، تست رایگان تشخیص رنگ کامپوزیت برای مراجعه کنندگان انجام می شود. ما بر اساس سفیدی رنگ چشم، سفیدی پوست و ظاهر شما، به شما می گوییم کدام رنگ کامپوزیت برازنده شماست و جلوه بهتری به زیبایی شما می بخشد.

سوالات خود را از بپرسید
  • ایمان مهدی پور

    سلام و روز بخیر.برای سفید کردن دندانها آیا از لیزر هم استفاده می شود؟هزینه تقریبی 6 تا دندانهای بالا و پائین حدودا چقدر هست؟

  • لغو پاسخ
دکتر بهراد درخشان
بستن دکتر بهراد درخشان دکتر بهراد درخشان

سوالات خود را از دکتر بهراد درخشان بپرسید

02126295226