پروتزهای صورت چند نوع هستند و چه کاربردی دارند؟ - دکتر محمدرضا آخوندی نسب

پروتزهای صورت چند نوع هستند و چه کاربردی دارند؟

پروتزهای صورت چند نوع هستند و چه کاربردی دارند؟

پروتز مصنوعی صورت یک دستگاه مصنوعی است که برای تغییر یا انطباق ظاهر بیرونی صورت یا سر فرد مورد استفاده قرار می گیرد.

دکتر محمدرضا آخوندی نسب نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟ برای صحبت با دکتر محمدرضا آخوندی نسب کلیک کنید.
بپرس مشاوره رایگان

انواع و اقسام پروتزهای صورت وجود دارد که شامل پروتزهای گونه، چانه و زاویه فکی می شود. حتی پروتز برای قسمت شقیقه هم داریم.

پروتزهاي صورت مي توانند تنها راه حل مورد نياز، برای افرادی که علاقه مند به افزايش حجم، برجستگي، و يا مشخص تر شدن ساختارهاي خاصي از صورت شان هستند

بخاطر ساده بودن قرار دادن پروتز گونه و کمتر بودن هزینه ی آن در مقایسه با جراحی گونه موجب افزایش طرفداران این روش شده است .و در واقع کسانی که صورت باریک و صاف دارند، و گونه های ضعیف دارند و در اثر افزایش سن زیبایی گونه های خود را از دست داده اند، می توانند از فواید پروتز گونه استفاده کنند.

پروتز هایی که از جنس سیلیکون هستند معمولا با توجه به قرارگیری آن روی استخوان، اگر در هفته اول خوب مراقبت شوند دچار جابجایی نمی شوند و بعدها هم در اثر حرکت های مختلف بدن خلل یا جابجایی ایجاد نخواهد شد. در واقع افرادی که استخوان گونه حالت هیپوپلاستیک یا کمبود حجم دارد انجام عمل پروتز گونه مناسب خواهد بود.

پروتزهای گونه سایز و شکل های مختلف دارد که بر اساس فرم صورت نوع مناسب آن برای هر فرد تعیین و انتخاب می شود. پروتز گونه به خاطر اینکه در دو طرف قرار می گیرد ایجاد قرینگی می کند، و این خیلی مهم است که اینها در زمان عمل انجام می شوند.

در پروتزهای چانه هم که از همه متداول است، پروتز بر روی استخوان قرار می گیرد و بعد از مدتی دیگر فرد آن را لمس نخواهد کرد. و این روش از طریق برش داخل دهان یا از طریق برش زیر چانه کار گذاشته می شود.

نحوه انجام جراحی پروتز چانه

در این جراحی که از دو روش داخل و يا خارج دهاني انجام می گيرد. بسیار راحت و آسان در حدود 30 الی 45 دقیقه ای انجام می شود. ابتدا ناحیه مورد نظر با بی حسی موضعی، بی حس می شود.

آن قسمت از چانه که بی حس شده است، توسط برش شکاف داده می شود، سپس پروتز جای گذاری می گردد.

پروتز را لغزانده می شود تا در جای خود ثابت شده و روي استخوان فك فيكس مي گردد.

در آخر، محل برش داده شده با بخیه بسته می شود.

آیا بعد از عمل بزرگ کردن چانه، بخیه ها دیده می شوند؟

برای بیماران بسیار مهم است که جای هیچ گونه بخیه ای در صورت باقی نماند.

برشی که برای قرارگیری پروتز در چانه زده می شود بستگی به جراح پلاستیک و شرایط جسمی بیمار دارد زیرا برای قرارگیری پروتز در چانه می توانیم برش های موردنیاز را از داخل دهان یا خارج دهان بزنیم.

برش هایی که از داخل دهان زده می شوند، اصلا قابل مشاهده نیستند ولی برش های خارجی مدت زمان کوتاهی قابل مشاهده می باشد و برای رفع جای برش نیاز است که بیمار کمی صبور باشد.

نکته: اگر میزان عقب بودن یا کوچک بودن چانه خیلی زیاد باشد معمولا پروتز کفایت نمی کند و بهتر است که از عمل برش استخوان یا ژنیوپلاستی استفاده شود.

توجه داشته باشید که پروتز زاویه فکی از جنس خاصی به نام پروکس هستند که حالت خیلی سفت و متخلخل دارند و در نتیجه بافت به داخل اینها رشد می کند. به کار گذاشتن این پروتزها از طریق برش داخل دهان است و باعث ایجاد چهره زیبا در قسمت تحتانی صورت می شود، قسمت تحتانی فک، شکل پیدا می کند و گونه ها به شکل برجسته تری دیده خواهد شد، عمل پروتز زاویه فکی عملی است که در موارد خاص نتیجه خیلی خوبی را به همراه دارد.

افرادی می توانند کاندیدای مناسب برای زاویه فکی باشند که :

چانه آنها عقب رفته است. با انجام این عمل بین میان اجزای صورتشان هماهنگی برقرار می شود.

توجه کنید که این روش وضعیت فک و هم چنین طرز قرار گرفتن دندان های بالا و پایین بررسی خواهد شد. چنانچه زاویه های مد نظر در ناحیه فک مشکلی نداشته باشد می توان کوچکی چانه را به کمک پروتز چانه برطرف کرد.

دکتر محمدرضا آخوندی نسب

محمدرضا آخوندی نسب، دارای بورد فوق تخصصی جراحی پلاستیک و زیبایی و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران با بیش از 12 سال تجربه در زمینه جراحی های زیبایی...

سوالات خود را از دکتر بپرسید
 • فرشته بحرپیمایی

  سلام خسته نباشید من ۳۰سال پیش پشت پام با آب جوش سوخته وگوشتاجمع شده آیا عمل جراحی بشه مثل پای دیگم میشه ؟وچقدرهزینه میبره؟؟ پوست ازبقیه بدنم برنمیدارین که لک بشه بدنم؟؟

 • هما حسینیان

  سلام و وقت بخیر جناب دکتر. بنده دو ماه و نیم پیش در اثر زمین خوردن از ناحیه فک و خونریزی اورژانسی بیمارستان شهدای تجریش و امام حسین فرستاده شدم و بعد از ۶ سی تی اسکن سه بعدی گفتند پارگی نسوج و شکستگی در صورت ندارم‌. بعد از یک ماه صورتم به شدت سیاه و سفت شد که اورژانسی در بیمارستان فاطمه زهرا جراحی هماتوم شدم. ولی متاسفانه هماتوم را با ساکشن و بیهوشی یک ساعته کامل در نیاوردند. عصب لبم ضعیف شده که فیزیوتراپی میروم داره بهتر میشه ولی هماتوم هنوز کامل برطرف نشده و با گرمایشی که ایجاد می کنند صورتم داره نامتقارن و بالا و پایین میشه. درد شدید در ناحیه فک بالا دارم. ۵ سال پیش تزریق چربی داشتم. و سمت چپ داره کوچیکتر میشه اما هنوز هماتوم داره. بنده را راهنمایی کنید چی کار کنم. آیا مشکل از فک است یا پارگی یا هماتوم که درد شدید دارم؟

 • محمد رئسی

  سلام خانم دکتر من ۱۸ سالمه و بدنساز هستم من خیلی وقت میخوام مو های دست و بدنم را بزنم اما می ترسم دوباره بیشتر مو در این قسمت ها رشد بکند و رشد مو ها بیشتر شوند خانم دکتر به نظر شما چکار کنم آیا از کرم های مو بر استفاده کنم و چه نوع مو بدی را توصیه می کنید ( نامش رو ذکر کنید )

 • alo_admin

  هزینه عمل و آدرس دکتر

 • لغو پاسخ
دکتر محمدرضا آخوندی نسب