میزان شیوع تومورهای استخوانی در زنان بیشتر است یا مردان؟ - مسعود میرکاظمی

میزان شیوع تومورهای استخوانی در زنان بیشتر است یا مردان؟

میزان شیوع تومورهای استخوانی در زنان بیشتر است یا مردان؟

به طور کلی شیوع تومورهای خوشخیم استخوانی بیشتر گزارش شده است اما این مسأله که تومورهای خوشخیم اغلب بی علامت هستند و تشخیص داده نمیشوند را نیز باید در نظر گرفت که با احتساب این احتمال شیوع این نوع تومورها حتی بیشتر است.

دکتر مسعود میر کاظمی نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟ برای صحبت با مسعود میرکاظمی کلیک کنید.
بپرس مشاوره رایگان

طبق بررسی های انجام شده در انجمن کنسر آمریکا گزارش شده است که در ایالات متحده هر ساله در حدود ۱۶۲۰ مرد و ۱۱۹۰ زن

(مجموعا ۲۸۱۰) تومور استخوانی تشخیص داده میشود که مجموعا ۱۴۹۰ نفر از آنها به این دلیل جان خود را از دست خواهند داد.

به طور کلی تخمین زده شد که از هر ۱میلیون نفر هرساله ۹ نفر به سرطان استخوان مبتلا میشوند که ۵ نفر مرد و ۴ نفر زن هستند.

در بررسی های انجام شده در ایتالیا هر ساله از هر ۱ میلیون نفر ۱۳ مرد و ۱۱ زن به تومورهای بدخیم استخوانی مبتلا میشوند. همچنین مر گ و میر به دلیل سرطان استخوان نیز دز مردان بیشتر گزارش شد (تقریبا ۱.۵ برابر)، بیشتر موارد تشخیص داده شده سن کمتر از ۵۹ سال داشتند.

از جنبه‌ی دیگر،در تمامی افراد از نوزاد تا ۷۴ ساله از هر ۱۰۹۹ مرد یک نفر (۰.۹٪) ، و از بین هر ۱۳۷۰ زن یک نفر (۰.۷٪) به سرطان استخوان مبتلا میشوند و میزان مرگ و میر به این دلیل بین مردان ۰.۵٪ و بین زنان ۰.۴٪ تخمین زده شده است.

میزان شیوع انواع سرطان های استخوان نیز بین هر دو جنس متفاوت است

نوع تومور زن مرد
کندروسارکوما ۲۹% ۳۰%
استئوسارکوما ۱۷% ۱۶%
کوردوما ۵% ۸%
سارکوم یویینگ ۱۴% ۱۴%

 

پس به طور کلی شیوع سرطانهای استخوان و مرگ و میر به این علت در زن ها کمتر است مگر در استئوسارکوم که بیشتر است یا در سارکوم یویینگ که در زن و مرد برابر است.

دکتر مسعود میر کاظمی

متخصص ارتوپدی و ترماتولوژی، دارای بورد فلوشیپ جراحی تومورهای استخوانی و عضلانی دکتر مسعود میرکاظمی متولد ١٣۶٣ در مشهد متخصص جراحی ارتوپدی و دارای بورد تخصصی، نفر اول پربورد سال٩٣ دانشگاه...

سوالات خود را از بپرسید
 • مهدی عظیمی

  زانوم وقتی جمش میکنم درد میگیره و گاها صدا میده و احساس میکنم زیرکشکک خشکه

 • علی مقدم

  الان 8ماه میگذرد صدای تق در التم شنیدم پیش دکتر هم رفتم دارو برای از بین رفتن التهاب داد ولی بعد از،هشت ماه در ادرار و درمسایل جنسی مشکل دارم

 • خاطره اقچلو

  سلام خسته نباشید وقت بخیر پسرم دیشب از روی مبل به زمین افتاد به سمت شانه با راست واسیب دید من من با توجه به اوضاع کنونی نمیتوانم بیرون یا بیمارستان بروم کبودی یا قرمز نشده است. من احساس میکنم کمی از بالای شانه کرم کرده تا آرنج میتواند حرکت بدهد ولی بالا نمیاد دستش درد میکنه ۵ساله هستش ومن چگونه تشخیص بدهم در رفتگی یا شکستگی رو ممنون میشم اگر راهنمایی بفرمائید روز به خیر

 • علیرضا شهبازی

  با سلا م مادرم ۶۲ ساله سه سال پیش جراحی کانسر کولون انجام شده و ۱۲ مرحله شیمی درمانی انجام گرفته و پاتولوژی فاقد هیچ آثاری بعدی گزارش گردیده... اخیر در استخوان لگن متاستاز رویت گردیده و توانایی حرکت پای راست مختل گردیده در ریه یک توده کوچک مشاهده گردیده...فقط رادیوتراپی انجام می گیرد .لطفا جهت درمان و جراحی و...و رهایی از درد مداوم استخوان در ناحیه لگن و پا راهنمایی فرمایید./ممنون و متشکرم..

 • لغو پاسخ
دکتر مسعود میر کاظمی