برای تشخیص سرطان سینه چه روشی را پیشنهاد می­ کنید؟ - هاله رحمان پور

برای تشخیص سرطان سینه چه روشی را پیشنهاد می­ کنید؟

برای تشخیص سرطان سینه چه روشی را پیشنهاد می­ کنید؟

شایع ­ترین محل ایجاد سرطان پستان ربع فوقانی خارجی است که بافت پستانی نسبتا بیشتری در آن وجود دارد توده­ های پستانی اغلب توسط خود بیماران و با شیوع کمتر توسط پزشکان در هنگام معاینه روتین پستان کشف می­ شود استفاده از غربالگری ماموگرافی باعث شده که درصد بیشتری از ضایعاتی که در پستان هستند و غیر قابل لمس هستند تشخیص داده شوند روش­ های غربالگری و تشخیص استاندارد، شامل ماموگرافی و معاینه فیزیکی است که هر دو مکمل هم هستند.

دکتر هاله رحمان پور نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟ برای صحبت با دکتر هاله رحمان پور کلیک کنید.
بپرس مشاوره رایگان

می­ توان گفت10تا 15درصد از سرطان­ هایی که در ماموگرافی کشف می ­شوند در معاینه فیزیکی قابل لمس نیستند، در حالیکه 10تا 20 درصد سرطا ن­هایی که با معاینه فیزیکی به دست می ­خورند، در ماموگرافی دیده نمی­ شوند. هدف از غربالگری این است که توده­ ها را در مرحله ­ای که کوچک­تر از یک سانتی­ متر هستند بتوانیم تشخیص دهیم که احتمال درمان موفق با جراحی وجود داشته باشد.

در صورتی که اگر هر سال خانم­ ها در سن50 سالگی یا بالاتر ماموگرافی انجام دهند میزان مرگ و میر ناشی از سرطان پستان 20 تا30 درصد کاهش پیدا می­ کند. در مورد خانم­ هایی که سن آنها زیر 40 سال است اختلاف نظر وجود دارد و فعلا ماموگرافی زیر 40 سال توصیه نمی­ شود مگر اینکه سابقه سرطان سینه در فامیل درجه یک وجود داشته باشد.

انجمن رادیولوژی و سرطان آمریکا در سال2010 جدولی را منتشر کرد که طبق آن بهتر است غربالگری برای تشخیص زودتر سرطان سینه انجام شود و به این صورت است که هر سال از  سن 40 سالگی بهتر است ماموگرافی از هر دو سینه انجام شود تا زمانی که این خانم از نظر وضعیت سلامتی (محدودیت سنی قائل نشده است که مثلا 60 یا 70 سال) خوب باشد.

در مورد معاینه توسط خود فرد هم گفته شده که یک گزینه اختیاری است، چون نشان داده که معاینه توسط خود فرد خیلی تاثیری در تشخیص زودتر سرطان نداشته است، ولی باید به خانم ­ها در مورد مزایا و محدودیت­ های این روش توضیح داد و پزشک بگوید هرگونه تغییری در پستان دیدند به سرعت به پزشک مراجعه و اطلاع ­­رسانی کنند.

معاینه فیزیکی توسط پزشک بین20 تا40سال هر سه سال یکبار باید انجام شود، اما در صورتی که فرد سابقه خانوادگی داشته باشد بهتر است هر سال انجام شود. از سن 40سال به بالا معاینه توسط پزشک هر سال یکبار باید انجام شود.

خانم­ هایی که سابقه سرطان سینه در خانواده ندارند و اصطلاحا زنان کم خطر هستند MRI توصیه نمی­ شود، ولی در زنانی که گروه پرخطر هستند و سابقه سرطان سینه در خانواده درجه یک وجود دارد و به صورت ژنتیکی در معرض خطر سرطان سینه هستند بهتر است MRI و ماموگرافی هر سال همزمان با هم به صورت مکمل هم انجام شود.

نکته دیگر این است که در خانم­ هایی که مسن هستند و سینه­ های پر چرب دارند و نسبت به خانم ­های جوان­تر تراکم سینه کمتر است و توده ­ها آسانتر لمس می­ شوند و در معاینه قسمتی که ضخیم شده و برجسته تر از بقیه قسمت­ ها است یا  به صورت کشیدگی نوک سینه خیلی سریع تر و راحت­تر قابل تشخیص است. ولی در خانم­ هایی که جوان­تر هستند به دلیل اینکه بافت سینه متراکم است ممکن است تشخیص در معاینه خیلی سخت شود. زمانی که یک توده­ ای به طور مشخص در معاینه با دست لمس و دیده می­ شود در این صورت حتما باید بیوپسی انجام شود یعنی از ناحیه مورد نظر نمونه­ برداری صورت گیرد. در این گونه موارد 30تا40درصد ضایعاتی که از نظر بالینی و در ظاهر پزشک فکر می­ کند بدخیم است در نمونه­ برداری خوش­خیم گزارش می­ شود.

دکتر هاله رحمان پور

دکتر هاله رحمان پور؛ جراح و متخصص زنان و زایمان دکتر هاله رحمان پور متخصص جراحی زنان و زایمان در شمال تهران است که در سال 1374 از دانشگاه علوم...

سوالات خود را از بپرسید
 • Davari mohammad

  سلا م خانم دکتر خسته نباشید من ۱۸روزه پریود نمی شم استرسم شدیده تقریبا ۱۰ روزه پیش چندتا قرص الدی و۳،۴ تا قرص لونژین واسه ترس از بارداری مصرف کردم سابقه جراحی خرج رحمی دارم ا دونه از لوله هام رو برداشتند خانم دکتر لطف میکنید جواب بدید بی زحمت من چیکار باید بکنم متشکرم

 • زهرا جعفری

  سلام.. وقتتون بخیر.. من ۲۸ سالمه و حدودا ۶ ساله ک ازدواج کردم ولی توو عقدم..و هفته ایی دوبار با همسرم نزدیکی دارم..من ۶ الی ۷ ماه دیگه میرم سرخونه زندگیم.. میخواستم بدونم واسه اینکه بخوام حامله بشم باید ب خودم و همسرم استراحت بدم یا نه.. ممنون میشم سریعتر جوابمو بدین..

 • Saeideh

  سلام خسته نباشید خانم دکتر من ۳۰سالمه سال۸۴ازدواج کردم ولی بچه دار نمیشم عکس و آزمایش و سونو هم دادیم خواستم بپرسم چه کنم که باردار بشم هیچ مشکلی هم نداریم

 • شیما ابراهیمی

  سلام خانوم دکتر من شیش ماهه ازدواج کردم جلوگیری نداشتم ولی باردار نشدم زمانی ک عادت میشم همیشه سه روز قبلش درد زیر شکم رو تجربه میکنم و رنگ خونریزیم قرمز روشن بوداما ایندفعه درد نداشتم و رنگ خون عادت ماهیانه ام سیاه است و همیشه هر بیست و چهار روز پریود میشدم اما اینبار بیست روز بعد شدم لطفا بگین چیکار کنم و چگونه باردار شوم.

 • لغو پاسخ
دکتر هاله رحمان پور
بستن دکتر هاله رحمان پور دکتر هاله رحمان پور

سوالات خود را از دکتر هاله رحمان پور بپرسید

02188209028