برای تشخیص سرطان سینه چه روشی را پیشنهاد می­ کنید؟ - هاله رحمان پور

برای تشخیص سرطان سینه چه روشی را پیشنهاد می­ کنید؟

برای تشخیص سرطان سینه چه روشی را پیشنهاد می­ کنید؟

شایع ­ترین محل ایجاد سرطان پستان ربع فوقانی خارجی است که بافت پستانی نسبتا بیشتری در آن وجود دارد توده­ های پستانی اغلب توسط خود بیماران و با شیوع کمتر توسط پزشکان در هنگام معاینه روتین پستان کشف می­ شود استفاده از غربالگری ماموگرافی باعث شده که درصد بیشتری از ضایعاتی که در پستان هستند و غیر قابل لمس هستند تشخیص داده شوند روش­ های غربالگری و تشخیص استاندارد، شامل ماموگرافی و معاینه فیزیکی است که هر دو مکمل هم هستند.

دکتر هاله رحمان پور نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟ برای صحبت با دکتر هاله رحمان پور کلیک کنید.
بپرس مشاوره رایگان

می­ توان گفت10تا 15درصد از سرطان­ هایی که در ماموگرافی کشف می ­شوند در معاینه فیزیکی قابل لمس نیستند، در حالیکه 10تا 20 درصد سرطا ن­هایی که با معاینه فیزیکی به دست می ­خورند، در ماموگرافی دیده نمی­ شوند. هدف از غربالگری این است که توده­ ها را در مرحله ­ای که کوچک­تر از یک سانتی­ متر هستند بتوانیم تشخیص دهیم که احتمال درمان موفق با جراحی وجود داشته باشد.

در صورتی که اگر هر سال خانم­ ها در سن50 سالگی یا بالاتر ماموگرافی انجام دهند میزان مرگ و میر ناشی از سرطان پستان 20 تا30 درصد کاهش پیدا می­ کند. در مورد خانم­ هایی که سن آنها زیر 40 سال است اختلاف نظر وجود دارد و فعلا ماموگرافی زیر 40 سال توصیه نمی­ شود مگر اینکه سابقه سرطان سینه در فامیل درجه یک وجود داشته باشد.

انجمن رادیولوژی و سرطان آمریکا در سال2010 جدولی را منتشر کرد که طبق آن بهتر است غربالگری برای تشخیص زودتر سرطان سینه انجام شود و به این صورت است که هر سال از  سن 40 سالگی بهتر است ماموگرافی از هر دو سینه انجام شود تا زمانی که این خانم از نظر وضعیت سلامتی (محدودیت سنی قائل نشده است که مثلا 60 یا 70 سال) خوب باشد.

در مورد معاینه توسط خود فرد هم گفته شده که یک گزینه اختیاری است، چون نشان داده که معاینه توسط خود فرد خیلی تاثیری در تشخیص زودتر سرطان نداشته است، ولی باید به خانم ­ها در مورد مزایا و محدودیت­ های این روش توضیح داد و پزشک بگوید هرگونه تغییری در پستان دیدند به سرعت به پزشک مراجعه و اطلاع ­­رسانی کنند.

معاینه فیزیکی توسط پزشک بین20 تا40سال هر سه سال یکبار باید انجام شود، اما در صورتی که فرد سابقه خانوادگی داشته باشد بهتر است هر سال انجام شود. از سن 40سال به بالا معاینه توسط پزشک هر سال یکبار باید انجام شود.

خانم­ هایی که سابقه سرطان سینه در خانواده ندارند و اصطلاحا زنان کم خطر هستند MRI توصیه نمی­ شود، ولی در زنانی که گروه پرخطر هستند و سابقه سرطان سینه در خانواده درجه یک وجود دارد و به صورت ژنتیکی در معرض خطر سرطان سینه هستند بهتر است MRI و ماموگرافی هر سال همزمان با هم به صورت مکمل هم انجام شود.

نکته دیگر این است که در خانم­ هایی که مسن هستند و سینه­ های پر چرب دارند و نسبت به خانم ­های جوان­تر تراکم سینه کمتر است و توده ­ها آسانتر لمس می­ شوند و در معاینه قسمتی که ضخیم شده و برجسته تر از بقیه قسمت­ ها است یا  به صورت کشیدگی نوک سینه خیلی سریع تر و راحت­تر قابل تشخیص است. ولی در خانم­ هایی که جوان­تر هستند به دلیل اینکه بافت سینه متراکم است ممکن است تشخیص در معاینه خیلی سخت شود. زمانی که یک توده­ ای به طور مشخص در معاینه با دست لمس و دیده می­ شود در این صورت حتما باید بیوپسی انجام شود یعنی از ناحیه مورد نظر نمونه­ برداری صورت گیرد. در این گونه موارد 30تا40درصد ضایعاتی که از نظر بالینی و در ظاهر پزشک فکر می­ کند بدخیم است در نمونه­ برداری خوش­خیم گزارش می­ شود.

دکتر هاله رحمان پور

دکتر هاله رحمان پور؛ جراح و متخصص زنان و زایمان دکتر هاله رحمان پور متخصص جراحی زنان و زایمان در شمال تهران است که در سال 1374 از دانشگاه علوم...

سوالات خود را از بپرسید
 • مرجان سلیمانی

  سلام وقت بخیر۳۳ساله هستم و مجرد، اما نزدیکی داشتم. ۱۹ماه قبل پریود شدم دو هفته بعد لکه بینی داشتم دکتر رفتم مفنامیک اسید و مترونیدازول نوشت با پماد واژینال. سونوگرافی هم انجام دادم همه چی نرمال بود فقط فیبروم نوشته بود. هنوز پریود نشدم چیکار کنم؟ بی بی چک هم زدم باردار نبودم اما پریود نشدم ؟ علتش چیه؟ آیا باید هنوز صبرکنم؟

 • هدی

  پریودیم نامنظم هست درحال حاضر سه ماه عادت نشدم  مجرد هستم؟ لطفا راهنمایی کنید؟

 • مریم حسینی

  سلام خاتم دکتر من ۴۲ سالمه موقع تولد با فورسپس به دنیا اومدم و دست راستم آسیب دیده و از لحاظ حرکتی عصبش آسیب دیده و کلی فیزیوترامی کردم اما خوب نشدم و دستم از موقع تولد دجار آسیب شده آیا این به دلیل کار نامناسب پزشک من در موقع زایمان بوده؟ من هیچ وقت نمیبخشمش و همیشه فکر میکنم چرا اینجوری شده مگه با فورسپس سر جنین رو بیرون نمیارن چه ربطی به دست داده؟ چرا استفاده از فورسپس ممنوع نمیشه ایا همه کودکانی که با فورسپس به دنیا مسان دچار عارضه جسمی میشن

 • تینا محمدی

  سلام من هفته 14 بارداریم رو صورتم تبخال زدم برای جنین مشکلی پیش نمیاد؟

 • لغو پاسخ
دکتر هاله رحمان پور
بستن دکتر هاله رحمان پور دکتر هاله رحمان پور

سوالات خود را از دکتر هاله رحمان پور بپرسید

02188209028