علل اصلی ناباروی و نازائی چیست؟ - هاله رحمان پور

علل اصلی ناباروی و نازائی چیست؟

علل اصلی ناباروی و نازائی چیست؟

علت نازایی در مردان و زنان به دلایل مختلف اتفاق می افتد و با توجه به سیستم بدنی هر کس متفاوت است. علت اصلی ناباروری و نازائی باید در زوجین یعنی هم خانم و هم آقا بررسی شود. در آقایان با انجام یک آزمایش به نام آنالیز اسپرم می ­توان تشخیص داد که آیا مشکل از آقا است یا خیر. در صورتی که تعداد اسپرم ­ها از بیست میلیون در میلی ­لیتر کاهش پیدا کند، حرکت اسپرم­ هایی که رو به جلو هستند و حرکت مناسبی دارند اگر از 50 درصد کمتر باشند و شکل غیرطبیعی اسپرم که اگر بالای 95 درصد اسپرم غیرطبیعی داشته باشیم اینها عواملی هستند که به آن فاکتور مردانه گفته می ­شود و باید  علت آن در آقایان بررسی شود، معمولا این کار توسط اورولوژیست انجام می­ شود.

دکتر هاله رحمان پور نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟ برای صحبت با دکتر هاله رحمان پور کلیک کنید.
بپرس مشاوره رایگان

در مورد خانم­ ها، علت اصلی شامل اختلالات تخمک­ گذاری، اختلالات شکل خود رحم و مشکلات لوله رحم است.

برخی از موارد ناباروری زنان به دلیل نارسایی تخمدانی است. اختلال قسمتی از مغز که تنظیم تخمدانی را به عهده دارد می‌ تواند منجر به سطوح پایین دو هورمون LH،FSH شود. حتی بی ‌نظمی ناچیزی در سیستم هورمونی می ‌تواند از آزاد سازی تخمک توسط تخمدان جلوگیری کند (عدم تخمک گذاری). دلایل اختلالات هیپوفیز- هیپوتالاموسی که منتج به عدم تخمک گذاری می ‌شوند عبارتند از: صدمات فیزیکی، تومور، ورزش شدید، گرسنگی و برخی از دارو‌ها نیز می ‌توانند با نارسایی تخمدان مرتبط باشند.

اختلالات تخمک­ گذاری را از طریق آزمایشات هورمونی و مشکلات رحم و لوله را از طریق عکس رنگی مورد بررسی قرار می دهند. در صورتی که رحم در عکس رنگی شکل دو شاخ داشته باشد، وسط رحم سپتوم یا دیواره وجود داشته باشد، لوله ­ها دچار انسداد و چسبندگی یا پیچ خوردگی شده باشند در این صورت به این مشکل فاکتور لوله­ای گفته می­شود و باید از طریق جراحی یا روش­های دیگر درمان شود.

علت­های ذکر شده از علل اصلی نازایی هستند، ولی در 15درصد زوجین ممکن است هیچ علتی را برای نازایی پیدا نکنیم که به این 15 درصد، نازایی بدون علت و بدون توجیه (un explain Infertility) گفته می­شود.

بارداری به چه صورت اتفاق می ­افتد و آیا در زمان قاعدگی احتمال بارداری وجود دارد؟

معمولا در خانمی که تخمک ­گذاری­ های منظم وجود دارد بارداری در حوالی زمان تخمک­ گذاری اتفاق می ­افتد، یعنی از زمانی که یک فولیکول تخمک شروع به رشد می­ کند تا زمانی که آزاد می ­شود معمولا دو هفته طول می ­کشد. زمانی که این فولیکول آزاد می­ شود و معمولا در خانمی که قاعدگی منظم و 28 روزه دارد در روز سیزده یا چهاردهم سیکل قاعدگی است، تخمکی که آزاد می ­شود به مدت 24ساعت در محیط بدن فرد زنده است و در در صورتی­که در این زمان با اسپرم برخورد داشته باشد بارداری رخ می ­دهد در نتیجه نیاز است اسپرم قبل از آزادسازی یا بعد از آزادسازی تخمک در محیط وجود داشته باشد تا شانس حاملگی افزایش پیدا کند، در نتیجه به خانم­ ها توصیه می ­شود که دو روز قبل از زمان تخمک ­گذاری تا 4روز بعد از آن یعنی بازه زمانی یک هفته را که معمولا از روز11تا 18 است در آن زمان به صورت یک روز در میان نزدیکی داشته باشند که در این زمان شانس حاملگی افزایش پیدا می­ کند. در دوران قاعدگی احتمال بارداری بسیاربسیار اندک است.

دکتر هاله رحمان پور

دکتر هاله رحمان پور؛ جراح و متخصص زنان و زایمان دکتر هاله رحمان پور متخصص جراحی زنان و زایمان در شمال تهران است که در سال 1374 از دانشگاه علوم...

سوالات خود را از بپرسید
 • زهرا جعفری

  سلام.. وقتتون بخیر.. من ۲۸ سالمه و حدودا ۶ ساله ک ازدواج کردم ولی توو عقدم..و هفته ایی دوبار با همسرم نزدیکی دارم..من ۶ الی ۷ ماه دیگه میرم سرخونه زندگیم.. میخواستم بدونم واسه اینکه بخوام حامله بشم باید ب خودم و همسرم استراحت بدم یا نه.. ممنون میشم سریعتر جوابمو بدین..

 • Saeideh

  سلام خسته نباشید خانم دکتر من ۳۰سالمه سال۸۴ازدواج کردم ولی بچه دار نمیشم عکس و آزمایش و سونو هم دادیم خواستم بپرسم چه کنم که باردار بشم هیچ مشکلی هم نداریم

 • شیما ابراهیمی

  سلام خانوم دکتر من شیش ماهه ازدواج کردم جلوگیری نداشتم ولی باردار نشدم زمانی ک عادت میشم همیشه سه روز قبلش درد زیر شکم رو تجربه میکنم و رنگ خونریزیم قرمز روشن بوداما ایندفعه درد نداشتم و رنگ خون عادت ماهیانه ام سیاه است و همیشه هر بیست و چهار روز پریود میشدم اما اینبار بیست روز بعد شدم لطفا بگین چیکار کنم و چگونه باردار شوم.

 • الهه

  سلام .من یه سال پیش اسمیر دادم وازمایشم نرمال بوده...حالا یه مدته گهگاهی واژنم تیر میکشه وامروز درد لگن شدم ؟؟به نظرتون مشکلم چیه؟؟؟؟

 • لغو پاسخ
دکتر هاله رحمان پور
بستن دکتر هاله رحمان پور دکتر هاله رحمان پور

سوالات خود را از دکتر هاله رحمان پور بپرسید

02188209028