چرا قاعدگی منجر به تغییر خلق و خوی افراد می ­شود؟ - هاله رحمان پور

چرا قاعدگی منجر به تغییر خلق و خوی افراد می ­شود؟

چرا قاعدگی منجر به تغییر خلق و خوی افراد می ­شود؟

در طول دوران تولید مثل تغییرات هورمونی قبل و بعد از قاعدگی و حتی در دوران بارداری و بعد از دوران بارداری اتفاق می­ افتد و یکسری افراد دچار pms (Premenstrual Syndrome) یا سندرم قبل از قاعدگی هستند که تغییرات خلق و خوی بارزی را قبل از قاعدگی پیدا می­ کنند، یا برخی از خانم ­ها بعد از زایمان دچار افسردگی می ­شوند که این هم باز مربوط به تغییرات هورمونی است. این تغییرات هورمونی در همه افراد وجود دارد ولی اینکه چرا این تغییرات خلق و خویی در برخی افراد رخ می­ دهد، مساله این است که مشخص شده است که هورمون ­ها  فرق زیادی در این افراد با افراد دیگر ندارند، بلکه مساله ­ای که مهم است این افراد در برابر این تغییرات هورمونی حساس هستند و حساسیت بیشتری نشان می­ دهند.

دکتر هاله رحمان پور نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟ برای صحبت با دکتر هاله رحمان پور کلیک کنید.
بپرس مشاوره رایگان

سندرم قبل از قاعدگی اگر نوع خیلی شدیدی باشد که باعث ایجاد تغییرات خلق و خویی شود و دارای پنج علامت که ذکر خواهد شد باشند این افراد اختلال دیسفوریک قبل از قاعدگی دارند که اصطلاحا pmdd (PreMenstrual Dysphoric Disorder) نامیده می شود. یعنی اینها افرادی هستند که قبل از اتفاق افتادن قاعدگی علائم آن تقریبا از یک هفته قبل از خونریزی قاعدگی شروع می­ شود و در هفته بعد از خونریزی قاعدگی برطرف می­ شود.

علائم به صورت خلق افسرده، احساس ناامیدی، اضطراب، احساس فشار و تنش، ناپایداری عاطفی، عصبانیت، تحریک ­پذیری، کاهش علاقه به فعالیت­های معمول، کاهش انرژی، دشواری در تمرکز، تغییرات اشتها به صورت بی ­اشتهایی یا پراشتهایی، تغییرات خواب و همچنین علائم فیزیکی مثل حساسیت پستان ­ها، سردرد و احساس نفخ است.

علت نامنظم بودن عادت ماهیانه در خانم­ ها چیست؟

عادت ماهیانه منظم از شروع قاعدگی تا شروع قاعدگی بعدی بین21 تا35 روز باید به طول بیانجامد، خانمی که زیر 21 روز مجدد عادت ماهیانه می­ شود یا اینکه دیرتر از 35 روز عادت می­ شود این فرد قاعدگی نامنظم دارد. علت نامنظمی مربوط به هورمون­ هایی است که از تخمدان ترشح می­ شود که همان هورمون­ های استروژن و پروژسترون هستند.

خانمی که قاعدگی منظمی دارد که تقریبا در90 درصد خانم­ ها فاصله بین دو قاعدگی 28روز است، در این خانم معمولا تخمک­ گذاری در روز 14 یا در  وسط سیکل قاعدگی (mid cycles) اتفاق می­ افتد و بعد از اینکه تخمک آزاد می­ شود، جسم زردی که از تخمک به ­جا می­ ماند، هورمون پروژسترون ترشح می­ کند که به مدت 14روز این هورمون پروژسترون در بدن بالاست و بعد از آن اگر حاملگی اتفاق پیش نیاید چون فعالیت جسم زرد هم متوقف می شود به صورت ناگهانی هورمون پروژسترون پایین می ­آید و فرد عادت ماهیانه می­ شود، اما در خانم ­هایی که این تخمک ­گذاری صورت نمی­ گیرد، اصطلاحا این افراد عدم تخمک ­گذاری یا تخمک­ گذاری نامنظم دارند (یعنی یک ماه تخمک ­گذاری دارند و یک ماه ندارند)، در این افراد چون هورمون ابتدایی یعنی استروژن وجود دارد ولی به دنبال آن هورمون پروژسترون ترشح نمی­ شود این باعث می­ شود زودتر یا دیرتر از موعد عادت می­ شوند، در نتیجه خانمی که با عادت ماهیانه نامنظم به پزشک مراجعه می­ کند، اول از همه باید بررسی­ های هورمونی صورت بگیرد و خود هورمون­ های تخمدان و سایر هورمون­ هایی که بر روی فعالیت تخمدان اثر می­ گذارند باید اندازه­ گیری شوند.

دکتر هاله رحمان پور

دکتر هاله رحمان پور؛ جراح و متخصص زنان و زایمان دکتر هاله رحمان پور متخصص جراحی زنان و زایمان در شمال تهران است که در سال 1374 از دانشگاه علوم...

سوالات خود را از بپرسید
 • زهرا جعفری

  سلام.. وقتتون بخیر.. من ۲۸ سالمه و حدودا ۶ ساله ک ازدواج کردم ولی توو عقدم..و هفته ایی دوبار با همسرم نزدیکی دارم..من ۶ الی ۷ ماه دیگه میرم سرخونه زندگیم.. میخواستم بدونم واسه اینکه بخوام حامله بشم باید ب خودم و همسرم استراحت بدم یا نه.. ممنون میشم سریعتر جوابمو بدین..

 • Saeideh

  سلام خسته نباشید خانم دکتر من ۳۰سالمه سال۸۴ازدواج کردم ولی بچه دار نمیشم عکس و آزمایش و سونو هم دادیم خواستم بپرسم چه کنم که باردار بشم هیچ مشکلی هم نداریم

 • شیما ابراهیمی

  سلام خانوم دکتر من شیش ماهه ازدواج کردم جلوگیری نداشتم ولی باردار نشدم زمانی ک عادت میشم همیشه سه روز قبلش درد زیر شکم رو تجربه میکنم و رنگ خونریزیم قرمز روشن بوداما ایندفعه درد نداشتم و رنگ خون عادت ماهیانه ام سیاه است و همیشه هر بیست و چهار روز پریود میشدم اما اینبار بیست روز بعد شدم لطفا بگین چیکار کنم و چگونه باردار شوم.

 • الهه

  سلام .من یه سال پیش اسمیر دادم وازمایشم نرمال بوده...حالا یه مدته گهگاهی واژنم تیر میکشه وامروز درد لگن شدم ؟؟به نظرتون مشکلم چیه؟؟؟؟

 • لغو پاسخ
دکتر هاله رحمان پور
بستن دکتر هاله رحمان پور دکتر هاله رحمان پور

سوالات خود را از دکتر هاله رحمان پور بپرسید

02188209028