شانه یخ زده چیست؟ علائم شانه منجمد چیست؟ - دکتر پریسا یوسف فام

شانه یخ زده چیست؟ علائم شانه منجمد چیست؟

شانه یخ زده چیست؟ علائم شانه منجمد چیست؟

شانه یخ زده (Frozen Shoulder) به چسبندگی تدریجی کپسول مفصل شانه گفته می شود که معمولا در خانم ها بیشتر از آقایان دیده می شود و از حدود سن 40 سالگی شروع می شود، عموم مردم به چسبندگی کپسول مفصل، چسبندگی شانه می گویند. بیماری های زمینه ای که با این مشکل همراهی دارند عبارتند از: دیابت ، ضربه و کشیدگی شانه ، بیماری های تیرویید، بیماری های قلبی ریوی، بیماری های روماتیسمی  و سابقه کانسر ریه یا پستان.

دکتر پریسا یوسف فام نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟ برای صحبت با دکتر پریسا یوسف فام کلیک کنید.
بپرس مشاوره رایگان

علایم بیماری شانه یخ زده

درد پیشرونده شانه در مراحل اولیه بیماری شانه یخ زده است که بیشتر به صورت درد شبانه می باشد و بیمار قادر نیست روی شانه مبتلا بخوابد و با حرکات بالای سر و برداشتن اجسام سنگین درد تشدید می یابد.

به تدریج چسبندگی و خشکی و محدودیت حرکتی شانه ایجاد می شود و بیمار نمی تواند دستان خود را به راحتی به پشت سر یا پشت تن خود ببرد و در لباس پوشیدن و انجام کارها دچار مشکل می شود.

با درمان مناسب علایم به سمت کاهش درد و بهبود دامنه حرکات شانه پیش می رود.

تشخیص شانه منجمد

از طریق معاینه توسط متخصص طب فیزیکی تشخیص داده می شود.

درمان شانه یخ زده

درمان با توجه به مرحله بیماری متفاوت است. درمان در مراحل اولیه مانع پیشرفت بیماری می شود اما در مرحله خشکی و یخ زدگی شانه، بهبودی  نیاز به مدت زمان بیشتری دارد. لذا بیماران با شناخت علایم بیماری و مراجعه هر چه سریعتر به متخصص، می توانند از خشکی پیشرونده شانه جلوگیری کنند.

یخ، استراحت نسبی، محدود کردن برداشتن اجسام سنگین، تزریق داخل مفصلی استروئید برای رفع التهاب موضعی و از همه مهم تر تمرینات ورزشی مناسب، پایه درمان را تشکیل می دهد. در مراحل بعدی تزریقات داخل مفصلی بیشتر و پی آر پی، طب سوزنی و در صورت عدم پاسخ، درمان های دستی زیر بیهوشی و حتی در مواردی جراحی آرتروسکوپیک ضروری خواهد بود.

دکتر پریسا یوسف فام

دکتر پریسا یوسف فام متخصص طب فیزیکی دکتر پریسا یوسف فام مانند هر پزشک و توانبخشی فیزیکی (PM.R)، به عنوان متخصص طب فیزیکی، فیزیوتراپی یا توانبخشی می تواند انواع مختلفی...

سوالات خود را از بپرسید
  • ابوالفضل فلاحی

    سلام خسته نباشید شانه راستم طی دوسال گذشته هشت باردررفتگی داشتی احتیاج به عمل داره یاخیر ممنون

  • لغو پاسخ
دکتر پریسا یوسف فام
بستن دکتر پریسا یوسف فام دکتر پریسا یوسف فام

سوالات خود را از دکتر پریسا یوسف فام بپرسید

02188622818