همه آنچه که باید درباره لمینت دندان بدانید - کوروش صادقی

همه آنچه که باید درباره لمینت دندان بدانید

همه آنچه که باید درباره لمینت دندان بدانید

همه آنچه که باید درباره لمینت دندان بدانید

به گفته ی دکتر کوروش صادقی :دندان‌های بدشکل و بدرنگ در اولین برخورد، توجه مخاطب را جذب کرده و ضمن اثر گذاری منفی بر ارتباطات اجتماعی، اعتماد به نفس فرد را کاهش می‌دهد. از این رو داشتن دندان‌هایی با ظاهر مناسب و لبخندی درخشان و بی نقص هم در ارتباطات اجتماعی و هم در اعتماد به نفس درونی افراد، نقش مهمی ایفا می‌کند.

دکتر کوروش صادقی _ جراح دندانپزشک نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟ برای صحبت با کوروش صادقی کلیک کنید.
بپرس مشاوره رایگان

لمینت دندان (لمینت پرسلن که به ونیرهای پرسلین معروف هستند) پوسته ای نازک است که بر اساس نیاز فرد توسط مواد رنگ دندان طراحی می شود. این پوسته ها به منظور تغییر رنگ، شکل، اندازه یا طول آنها و بهبود ظاهر به سطح جلوی دندان ها متصل می شوند.

به طور کلی لمینت دندان  یا ونیر لایه‌ای از مواد همرنگ دندان یا مواد سفید رنگ هالیوودی است که برای اصلاح فرم، شکل، رنگ و طول دندان‌ها یا بستن فاصله بین دندان‌ها و درمان دندان‌های شکسته روی دندان قرار داده می‌شود. لمینت‌ها پوسته‌هایی با ضخامت نازکی هستند که متناسب با شکل و ویژگی‌های دندانی هر شخص به صورت منحصر به فرد ساخته می‌شوند. در ساخت این پوسته‌های نازک از موادی با رنگ‌های طبیعی و نزدیک به رنگ دندان استفاده می‌شود. در این روش سطح دندان به مقدار بسیار اندکی سوهان زده می‌شود و سپس لمینت‌ها را با استفاده از یک نوع چسب مخصوص، به دندان متصل می‌کنند. ایجاد زیبایی فوق العاده در دندان و همچنین تراش اندک دندان باعث شده است تا لمینت دندان یکی از مقدم‌ترین روش‌ها در درمان دندان‌های قدامی (جلو) باشد.

ورقه های پرسلن ساخته شده از لایه های مختلف ظریف چینی که با مینای دندان طبیعی و لایه چسبناک جایگزین می شوند. برخلاف تصورات عمومی، برای ساخت لمینت پرسلن، نیازی به تراشیدن دندان نیست و در صورت انتخاب روش درمانی مناسب توسط دندانپزشک خاص، فقط برخی از نیازهای آماده سازی برای تعبیه لمینت ها بدون آسیب رساندن به دندان های طبیعی محدود می شود.

علاوه بر جنبه زیبایی، عملکرد صحیح لمینت نیز مهم است و اتصال صحیح و قوی دندان های طبیعی و لمینت پرسلن ضروری است. دندانپزشک پس از نصب، از رزین هایی استفاده می کند که تا زمانی که لمینت با چشمک زدن اشعه خاص قوی شود، به نور حساس هستند.

آیا لمینت دندان می تواند دندان های طبیعی شما را خراب کند؟

خیر، اگر دندانپزشک شما متخصص آرایشی و بهداشتی باشد و تجربه کافی داشته باشد، دندان های طبیعی شما آسیب نمی بینند. دندانپزشک از شما می خواهد که اشعه ایکس دهان و فک خود را بگیرید و دندان های خود را معاینه می کند تا مطمئن شوید لمینت دندان برای شما مناسب است. اگر دندانپزشک تشخیص دهد که لمینت انتخاب مناسبی برای شما نیست، وی گزینه های دیگری مانند روکش کامپوزیت، اتصال دندان، ارتودنسی، سفید شدن دندان یا فقط کانتورینگ دندان را به شما پیشنهاد می دهد.

شما باید اطلاعات کافی در مورد همه گزینه ها داشته باشید تا زمانی که بتوانید بهترین راه را انتخاب کنید.

مزایای لمینت دندان

از آنجا که لمینت برای همه مانند دندان های اصلی او و به صورت جداگانه ساخته شده است، بنابراین تشخیص تفاوت بین دندان لمینت و دندان طبیعی غیرممکن است. لمینت ها برخلاف دندان های طبیعی، در برابر لکه های چای و قهوه مقاوم هستند، زیرا از مواد پیشرفته برای ساخت آنها استفاده می شود.

لمینت ها می توانند برای تیرگی بیشتر دندان ها که در برابر سایر فرآیند های سفید کننده مقاوم هستند، سفید شدن را انجام دهند.

معایب لمینت دندان

ساخت ورقه ورقه پرسلن وقت گیر است و نصب ورقه ورقه را حداقل برای یک هفته به تأخیر می اندازد. اگر لمینت ها به درستی چسبانده شوند و عوامل تخریب دندان محدود یا از بین بروند، بیمار می تواند از لمینت به عنوان دندان طبیعی استفاده کند. با وجود ثبات بالا، ورقه ورقه ها ممکن است شکننده باشند.

لمینت نباید تحت فشار قرار گیرد، زیرا برای دندان های طبیعی نیز نباید این کار را انجام داد. به عنوان مثال، شما باید از جویدن ناخن، یخ خوردن یا باز کردن درب آشامیدنی با لمینت خود جلوگیری کنید.

روش لمینت دندان

روند ساخت لمینت دندان از مراحل مختلفی تشکیل شده است:

مرحله اول: در یک جلسه مراحل آماده سازی مورد نیاز بر روی دندان ها با دقت بالا انجام می شود که با دقت میلی متر اندازه گیری می شود.

مرحله دوم: در همان جلسه دندانپزشک شما از هر دو دندان فک (حتی برای انجام لمینت فقط برای دندان های یک فک) یک مدل می سازد. بقیه مراحل حدود یک هفته بعد به جلسه دیگر موکول می شود.

در همین حال، مدل ها به آزمایشگاه دندانپزشکی ارسال می شوند، ورقه ها به صورت پوسته ظریف ظروف ساخته می شوند و برای ایجاد زیباترین، براق ترین و شفاف ترین و شبیه مینای دندان در کوره یا خراش روی بلوک چینی قرار می گیرند.

در جلسه دوم ، لمینت ها روی دندان ها قرار می گیرند و با چسباندن بسیار قوی روی سطح دندان ها با رزین متصل می شوند.

در صورت نصب صحیح در تمام مراحل، لمینت ها با دندان ها یکپارچه هستند، شکاف یا نابرابری وجود ندارد و می توانید از نخ دندان هم برای تمیز کردن به عنوان دندان های طبیعی استفاده کنید.

بدیهی است که برای ایجاد چهره طبیعی و محافظت از سلامت لایه ها، دقت دندانپزشکی و همکاری آزمایشگاه متخصص ضروری است و همچنین استفاده صحیح از مواد مناسب بسیار موثر و مهم است.

انواع لمینت

لمینت و روکش‌های دندان در انواع متفاوتی به بازار محصولات دندان پزشکی عرضه شده اند: لمینت سرامیکی دندان (روش غیر مستقیم)- لمینت کامپوزیتی (روش مستقیم).

چه افرادی نمی‌توانند از لمینت دندان استفاده کنند؟

۱. افرادی که دندان قروچه دارند، این عادت باعث شکستگی لمینت دندان شده و به مرور به آن آسیب می‌رساند: البته گاه در برخی مواقع برای حل مشکلات سایشی ناشی از دندان قروچه و کاهش آثار سایر عادات مخرب دهانی، نایت گارد (محافظ دندان) ارائه می شود با این حال تضمینی برای کارایی این وسیله وجود ندارد.

 

۲. کسانی که پوسیدگی‌های وسیع روی دندان هایشان دارند: در این صورت انجام لمینت سرامیکی دندان و کامپوزیت دندان برای این افراد به بعد از برطرف کردن پوسیدگی یا عفونت لثه هایشان موکول می‌شود.

۳. کسانی که سایش مینای دندان شدیدی دارند و بافت مینای دندان آن‌ها کافی نیست: برای این گونه افراد معمولا به جای لمینت کردن دندان مجبور به استفاده از انواع روکش دندان هست.

دوام لیمنت دندان چقدر است؟

به طور معمول لمینت دندان و به ویژه نوع سرامیکی آن تا ۱۰ سال دوام دارد، اما در کل طول عمر لمنیت دندان رابطه مستقیم با رعایت بهداشت دهان و همچنین مراقبت‌های فردی دارد. به عبارت بهتر، لمینت هم مانند سایر قسمت‌های دهان و یا حتی بدن، به مراقبت احتیاج دارد و این مراقبت‌های شماست که عمر آن‌ها را تعیین می‌کند.

نگهداری از لمینت دندان

نگهداری از لمینت دندان کاملاً ساده است و باید با مسواک زدن و استفاده از نخ دندان همانند دندان طبیعی خود رفتار کنید. معمولاً دندانپزشک به شما پیشنهاد می کند از خمیر دندان های حاوی فلوراید غیر ساینده استفاده کنید. برای بررسی عملکرد ورقه ها و واکنش دهان به لمینیت ها، باید یک هفته بعد به دندانپزشک خود مراجعه کنید. حتی اگر با لمینت ها مشکلی نداشته باشید، باید برای بررسی سلامت دهان و دندان باید به دندانپزشک خود مراجعه کنید.

اگر عادت دارید دندان های خود را ساییده یا خرد کنید دندانپزشک به شما پیشنهاد می کند از محافظ دندان برای محافظت از گاز گرفتن دندان در هنگام خواب استفاده کنید.

همچنین باید به طور مداوم به پزشک خود مراجعه کنید، زیرا لمینت پرسلن باید توسط خمیر مخصوص غیر ساینده جلا داده شود. دندانپزشک شما باید دندان های شما را در مدت زمان کوتاه بررسی کند، بنابراین او می تواند هر نشانه کوچک خرابی که پیدا کند فورا آن را ترمیم کند.

دکتر کوروش صادقی _ جراح دندانپزشک

دکتر کوروش صادقی جراح دندانپزشک جراح - درمان ریشه - ترمیمی ساعت کاری مطب همه روزه از 2 الی 8 عصر پنج شنبه ها 1 الی 6 عصر طرف قرار...

سوالات خود را از دکتر بپرسید
  • لغو پاسخ
دکتر کوروش صادقی _ جراح دندانپزشک