اختلال سلوک، علل و درمان آن - مطب روانشناس انسیه خلقتی

اختلال سلوک، علل و درمان آن

اختلال سلوک، علل و درمان آن

اختلال سلوک، عبارت است از رفتاری که حقوق اساسی دیگران و هنجارهای اجتماعی متناسب با سن را نقض می‌کند، پرخاشگری، ویرانی و تخریب اموال، سرقت و تقلب، دروغگویی و …

انسیه خلقتی نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟ برای صحبت با مطب روانشناس انسیه خلقتی کلیک کنید.
بپرس مشاوره رایگان

در میان کودکان مبتلا به اختلال سلوک مشاهده می‌شود. این اختلال در میان پسران، رایج‌تر است و در سطح جهانی دیده می‌شود. این مشکل اختصاص به موقعیت ندارد. بلکه مشکلات سلوک در مدرسه، خانه، جامعه و با همسالان مشاهده می‌شود.

ملاک هایی برای تشخیص اختلال سلوک

 • پرخاشگری نسبت به انسانها و حیوانات
 • غالبا دیگران را مورد زورگویی، تهدید یا ارعاب قرار می‌دهد.
 • غالبا نزاع را شروع می‌کند.
 • از لحاظ جسمی به دیگران بی‌رحمی کرده است.
 • در حضور قربانی دزدی کرده است
 • تخریب اموال
 • آتش افروزی عمدی با نیت آسیب رسانی جدی
 • ورود به زور به خانه، ساختمان یا ماشین دیگران
 • دروغگویی برای بدست آوردن کالا، منافع یا اجتناب از انجام وظایف
 • نقض جدی قوانین و مقررات
 • تا دیر وقت در خارج از خانه به سر بردن، علی‌رغم منع از سوی والدین

علل اختلال سلوک

 1. پردازش شناختی
 2. عوامل وراثتی
 3. نقش خانواده

پردازش شناختی

عواملی که بیشترین ارتباط را با خطر ابتلا به اختلال سلوک ندارند، عبارتند از: خصوصیات کودک، والدین کودک و الگوهای تعامل بین کودک و والدین گروهی از محققین دریافته‌اند که با توجه به مشکلات تحصیلی و هوشی می‌توان تا حدی اختلال سلوک را پیش بینی کرد. خصوصیات دیگری که عوامل خطر احتمالی هستند عبارتند از: ویژگیهای شناختی و زیستی. کودکان پرخاشگر سوگیری اسنادی خصمانه دارند و در مواجه با موقعیت مبهم، مایلند انگیزه‌های منفی را به دیگران نسبت دهند.

این تحریف ها، می‌توانند مقابله به مثل و تلافی جویی را در کودکان پرخاشگر تسریع کنند.

عوامل وراثتی

تعیین سهم عوامل ژنتیک یا ارثی مستلزم داده‌های طولی، در مورد موارد متعدد دوقلوهای یک تخمکی و دو تخمکی است که باهم یا جدا از هم ، پرورش یافته‌اند.

در جواب این سوال که اگر والدین ضد اجتماعی باشند، آیا بیشتر احتمال دارد که فرزندان آنها مبتلا به اختلال سلوک شوند؟ نتایج نشان دادند که زمینه زیست شناختی، برای رفتار اجتماعی، پیش بینی کننده اختلال سلوک و پرخاشگری نوجوانان بود.

بررسی ها نشان داده، هیچ الگوی پایداری از تاثیر ژنتیک بر روی پرخاشگری گزارش نشده است، در حالی که سهم ارث، در رفتار ضد اجتماعی به وضوح تایید شده است و نیز بر اساس مطالعات انجام شده تا به امروز، اختلال سلوک ممکن است دارای یک جز ارثی باشد.

نقش خانواده

خانواده، زمینه اولیه و عمده اجتماعی شدن است و یافته‌های پژوهشی بسیار، از این ایده که خانواده عوامل عمده، در ایجاد اختلال سلوک است، حمایت کرده‌اند.

چهار الگو در خانواده‌های کودکان مبتلا به اختلال سلوک رواج دارد: انحراف والدین، قهر و طرد والدین، فقدان انضباط یا نظارت بر کودکان و تعارض والدین و طلاق والدین کودکان مبتلا به اختلال سلوک، غالبا خودشان منحرف هستند و ناسازگاری، خشم و گاهی رفتار جنائی ظاهر می‌سازند.

تعارض زناشوئی آشکار، می‌تواند در بروز رفتارهای مقابله‌ای در کودکان موثر باشد و بسیاری از کودکان مبتلا به اختلال سلوک، پدر یا مادری دارند که دچار اختلال سلوک هستند.

الگوهای افراطی‌تر، نظیر رفتار جنائی و الکسیم بویژه در پدر، کودک را به طرز خاصی در معرض خطر اختلال سلوک قرار می‌دهد.

سیر اختلال سلوک

در الگوهای رفتار ضد اجتماعی و پرخاشگری، برخی قوائین مبنی بر انتقال بین نسلی وجود دارد. در واقع شاید مشکل سازترین خصوصیت اختلال سلوک، ثبات آن در طول زمان است.

شروع زودرس اختلال سلوک در کودک، با پرخاشگری بعدی، رفتار ضد اجتماعی و دیگر مشکلات بزرگسالی را رابطه دارد.

گر چه عوامل بسیاری، رابطه مشکلات سلوک کودکان و رفتار اجتماعی بزرگسالان را متاثر می‌سازند.

وجود اختلال سلوک در کودکی، اطلاعات پیش بینی کننده برای انواع وسیعی از مشکلات سازگاری بعدی از جمله فعالیت های ضد اجتماعی، سوء مصرف الکل و مواد است.

شناسایی مکانزیم هایی که این مسیرها را توجیه می‌کنند، چالش عمده‌ای در این حوزه است.

درمان اختلال سلوک

تعارض خانوادگی و مهارت های ضعیف والدین، مشخصه روابط خانوادگی کودکان مبتلا به اختلال سلوک است، خود کودکان نیز مشکلات شناختی و رفتاری ظاهر می‌سازند این ویژگی ها حاکی از چند رویکرد احتمالی در درمان این کودکان است و بررسیهای اخیر، حاکی از آن بوده است که درمان برای کودکان که در حال ظاهر ساختن اختلالات سلوک هستند می‌تواند سودمند باشد.

آموزش والدین رویکرد دیگری است که غالبا برای مطالعه و کاربرد درمانی برای این اختلال بکار رفته است. در درمان خانوادگی عمل‌گرا، مهارتهای کنترل کودکان مستقیما به والدین آموخته می‌شود. این درمانها هدفشان معطوف به از بین بردن تعاملات خانوادگی قهر آمیز همراه با رفتار ضد اجتماعی است.

از طریق جزوات آموزشی راهنمای کتبی، تمرین با درمانگر و تکالیف خانگی، والدین، تشخیص رفتار مشکل ساز، مشاهده و ثبت فراوانی رفتار، پاداش دادن موثر رفتار صحیح و متوقف ساختن پاداش دادن به رفتار نامطلوب را فر می‌گیرند. موفقیت درمانی هنگامی بیشتر است که کودکان مشکل ساز، به موقع شناسایی شوند. همچنین درمان در مورد خانواده‌هایی که کمتر تحت فشار روانی قرار دارند و وضوع اجتماعی – اقتصادی بهتری دارند، موفق‌تر بوده است. یک رویکرد درمانی دیگر، متمرکز و معطوف به پردازش شناختی کودک است.

انسیه خلقتی

دکتری مهارتی مشاوره و راهنما کارشناس ارشد مشاوره و راهنما کارشناس مشاوره و راهنما

سوالات خود را از دکتر بپرسید
 • س ت چ

  سلام خانم دکتر ...ببخشید مزاحم شدم من خیلی رودربایستی دارم خجلاتی ام و به خاطر همین از محیط ضربه میخورم... دوست دارم همه چی منظم بشه اما نمیشه اگه میشه راهنمایی کنید ممنونم

 • لغو پاسخ
انسیه خلقتی
بستن انسیه خلقتی انسیه خلقتی

سوالات خود را از انسیه خلقتی بپرسید

02144400415