خال برداری و درمان زگیل - کلینیک آبادیس

خال برداری و درمان زگیل

خال برداری و درمان زگیل

یکی از موارد ناخوشایند در زیبایی ظاهری افراد، خال و زگیل هستند. خال گونه یا چانه تا جایی مزیت حساب می‌شود که گوشتی نباشد و تنها رنگدانه‌ای سیاه یا قهوه‌ای تیره روی صورت باشد. تا جایی که خال و زگیل عاملی مخل زیبایی شما نباشد و آزار دهنده نباشد، بحث خال برداری و درمان زگیل پیش نمی‌آید و در این صورت می‌گوییم با خال های خود خوب زندگی کنید. برداشتن خال و زگیل در شرایط خاص بهترین گزینه است.

کلینیک آبادیس نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟ برای صحبت با کلینیک آبادیس کلیک کنید.
بپرس مشاوره رایگان

چرا خال می‌زنیم؟
این خال ها معمولاً به صورت زائده گوشتی، بدون درد و قهوه‌ای رنگ هستند. معمولاً در نواحی مختلف پوست خود را نشان می‌دهند.

خال های گوشتی با عناوین دیگری مثل:
• زگیل پهن کوچک
• زائده پوستی
• فیبروم نرم
• منگوله‌های گوشتی
• فیبروم پندولوم
• فیبروم مولوسکوم
• ورم با برآمدگی‌های پوستی

درباره زائده های گوشتی بیشتر بدانیم؟
• معمولاً در چین و چروک‌ها و قسمت‌های چین خورده ی پوست ظاهر می‌شوند.
• تومورهای خوش خیم روی پوست، نقطه شروع زائده های گوشتی هستند.
• تهدیدی برای پوست ندارند، زیبایی بیشتر، می‌تواند دلیلی برای برداشتن خال های گوشتی یا خال برداری باشند.

انواع خال های گوشتی
مادرزادی
برخی از خال ها به صورت مادرزادی در بدو تولد یا مدتی بعد، بر روی پوست ظاهر می‌شوند. این خال ها به شکل گرد یا بیضی هستند، با اینحال سایز آن‌ها تغییر می‌کند و به طور معمول بر روی نواحی پایینی بدن دیده می‌شوند. برداشتن خال یا خال برداری در این موارد خیلی از اهمیت بالایی برخوردار نیست.

اکتسابی
دسته‌ای دیگر خال های گوشتی اکتسابی هستند که در طول زندگی افراد بروز می کنند. رنگ این خال ها قهوه ای و صورتی کمرنگ می باشد.

افراد با پوست های تیره تر، خال های گوشتی تیره تری را دارند، شکل آنها صاف، گرد، سفت و یا سخت می باشد. اگر این خال های گوشتی در پوست صورت ایجاد شود معمولاً افراد به دنبال روش‌های برداشتن خال (خال برداری) هستند.

اگر بعد از سن بلوغ خال های گوشتی بر روی صورت ظاهر شوند حتماً باید مورد بررسی قرار بگیرند تا نشانه ای از سرطان پوست نباشند.

خال های دیسپلاستیک هم از دیگر انواع خال های اکتسابی هستند، این خال ها تا بعد از دوران بلوغ نشانه‌ای از خود ندارند و تقریباً غیر شایع هستند، شکل ظاهری آن‌ها مواج و مسطح، قهوه‌ای رنگ و اندازه نسبتاً کوچکی دارند.

این خال ها در معرض سرطانی شدن هستند، بنابراین حتما با مشاهده آن‌ها به پزشک متخصص پوست مراجعه کنید.

کک و مک
کک و مک هم نوعی دیگر از لکه های ایجاد شده روی پوست هستند که در زمستان به دلیل عدم تولید ملانین ایجاد نمی شوند. اشعه خورشید در ایجاد این لکه های پوستی نقش مهمی را ایفا می کنند.

خال های خاله‌ای
خال های خاله‌ای هم به شکل یک حلقه سفید رنگ در دوران کودکی و اوایل بلوغ ایجاد می‌شوند.

چرا خال گوشتی؟
اشعه ماورا بنفش یا UV
یکی از قوی‌ترین اشعه‌های تاثیرگذار نور خورشید ماورا بنفش می باشد. با تابش این اشعه بر روی پوست، خال ها پررنگ‌تر می‌شوند و حتی به رشد آن‌ها هم سرعت می‌بخشد.

افزایش سن
راستش هنوز اطلاعات کافی درباره ارتباطات بین پیری و خال های گوشتی پیدا نشده، اما افراد با افزایش سن، دچار ریزش مو و چین و چروک یا چاقی می‌شوند که منجر به افزایش خال های گوشتی هم می‌شود.

علل ژنتیکی خال های گوشتی
تقریباً یکی از مهمترین عوامل رشد خال های گوشتی، سابقه ژنتیکی است. اگر مامان بابا مبتلا به این خال ها باشند، بچه‌ها هم مستعد ابتلا به این خال ها خواهند بود. در هر صورت برای مشاوره در مورد برداشتن خال های گوشتی می‌توانید به صورت رایگان با کلینیک تخصصی زیبایی آبادیس در تماس باشید.

بیماری
دیسپلاستیک نوی یک نوع از خال های گوشتی هستند که افراد مبتلا به آن اصلا به دنیا می‌آیند.

خال های گوشتی به عنوان نتیجه این بیماری بزرگ‌تر و تیره‌تر هستند. برخی از افراد درگیر با این بیماری حدود ۱۰۰ خال گوشتی را در همه نقاط بدن خود دارند که باید تحت نظر پزشک متخصص برای دوری از سرطان پوست (ملانوما) باشند.

بارداری
به دلیل تغییرات شیمیایی، بیولوژیکی و هورمونی، زنان باردار معرض خال های گوشتی تیره در نواحی گردن هستند.

روش های برداشتن خال و درمان زگیل
روشRF در خال برداری
به وسیله تابش امواج و قرمزی محل خال و زگیل، در طول ۳ تا ۴ هفته رنگ صورتی کم رنگ و رفته‌رفته محو می‌شود.

بعد از درمان فرد می‌تواند بلافاصله به انجام کارهای روزانه خود بپردازد. حتماً از کرم ضدآفتاب استفاده کند و تا ۴۸ ساعت از تماس مستقیم خورشید با پوست دوری کند.

جراحی
یکی دیگر از روش های مرسوم جراحی می‌باشد. از نقاط ضعف این روش برش عمیق و به جا ماندن آثار زخم در جراحی برداشتن خال و زگیل می‌باشد.

کرایو
روشی دیگر برای برداشتن خال و زگیل، کرایوسرجری یا کرایو می باشد. گاز اکسید نیتروژن به به زگیل یا خال اسپری می شود، سرمای ایجاد شده باعث یخ زدگی عروق خون رسان به آن ناحیه می‌شود، خون رسانی مختل می گردد و مرگ بافتی یا نکروز اتفاق می‌افتدد و برداشتن خال (خال برداری) انجام می‌شود.

از عوارض این روش کم رنگ یا پر رنگ تر شدن این ناحیه و پایداری آن نسبت به دیگر نواحی پوست می‌باشد.

کوتریزاسیون
بهتر است از روش سنتی کوتریزاسیون یا حرارتی که به دلیل عدم تعیین دقیق عمق آسیب بافتی و امکان ایجاد اسکار به ویژه برای خال های صورت استفاده نکنید.

شایع ترین روش برداشتن خال و زگیل، روش جراحی و cauterization می‌باشد که به صورت سرپایی در کلینیگ تخصصی آبادیس با استفاده از بی حسی موضعی انجام می‌شود.

لیزر
لیزر هم راهی مناسب و کم دردسر برای برداشتن خال و زگیل می‌باشد که البته برای خال های سطحی مناسب می‌باشد.

برای خال برداری و درمان زگیل با استفاده از لیزر، محل مورد نظر بی حسی موضعی می‌شود، در مرحله بعد با استفاده از لیزر رنگدانه های موجود در خال حذغ می‌شوند و در نهایت رنگدانه‌ها با فرآیند طبیعی بدن دفع می‌شوند.

طبیعی است که بعد از لیزر ناحیه برداشت شده تیره تر خواهد بود که می‌توانید با کرم های پوشش دهنده از این عارضه دوری کنید. بیمار بعد از لیزر به مدت ۶ هفته نباید در معرض نور آفتاب قرار بگیرد و از کرم ضد آفتاب باید استفاده کند.

کلینیک آبادیس

کلینیک تخصصی کاشت مو آبادیس کلینیک کاشت مو آبادیس به عنوان یکی از مجهزترین و برترین کلینیک‌های فعال در حوزه زیبایی، پوست، مو و لیزر شناخته می‌شود. در این کلینیک...

سوالات خود را از دکتر بپرسید
  • لغو پاسخ
کلینیک آبادیس
بستن کلینیک آبادیس کلینیک آبادیس

سوالات خود را از کلینیک آبادیس بپرسید

02144094025