راهنمای کامل زایمان و بارداری گربه - کلینیک دامپزشکی دکتر مسعود تقی زاده جاهد

راهنمای کامل زایمان و بارداری گربه

راهنمای کامل زایمان و بارداری گربه

 

کلینیک دامپزشکی دکتر تقی زاده نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟ برای صحبت با کلینیک دامپزشکی دکتر مسعود تقی زاده جاهد کلیک کنید.
بپرس مشاوره رایگان

این مطلب به منزله آشنائی شما با مراحل زایمان گربه در حالت عادی است و یادگیری آن می‌تواند کمک زیادی به حفظ سلامتی و آرامش حیوان و همچنین تسهیل یک زایمان نرمال و بی‌خطر نماید بدیهی است در صورت ایجاد شرایط نامناسب در طی مراحل این فرایند باید از دامپزشک کمک گرفت.

چه لوازمی را باید برای زایمان گربه آماده گذاشت؟

 • جعبه زایمان که می‌تواند کارتن مقوایی محکم و یا جعبه‌ی مناسب دیگری باشد.
 • چند جفت دستکش استریل جراحی
 • قطره چکان یا سرنگ بدون سوزن برای تنفس دهان و ترشحات بینی
 • نخ دندان و یا نخ کتان برای گره زدن
 • ضدعفونی کننده (برای شستشوی باقیمانده‌ی بندناف)
 • قیچی
 • حوله‌ ‌تمیز
 • شماره دامپزشک

چگونه از شروع زایمان گربه مطمئن شویم؟

در اینجا به چند علامت زایمان قریب الوقوع اشاره می‌کنیم:

 • در هفته آخر زایمان، غدد ترشح شیر بزرگ می‌شوند
 • تولید شیر(دو روز قبل از زایمان شروع می‌شود)
 • گربه مادر دنبال لانه می‌گردد
 • یک یا دو روز قبل از زایمان دمای بدن گربه تا حدود ۳۷ درجه سلسیوس، کاهش می‌یابد
 • در طی هفته آخر گربه مادر دچار تغییر رفتار می‌شود، که ممکن است منزوی شده و دنبال جایی برای پنهان شدن بگردد و یا بیشتر از قبل مهد طلب شود، به خصوص اگر به شخصی که از او مراقبت می‎کند وابسته باشد
 • ناآرامی و بیقراری
 • رفت و آمدهای مکرر به لانه
 • لیسیدن محل خروج نوزادان

در آخرین هفته بارداری، جعبه‌ زایمان باید در جایی گرم، ساکت و فارغ از هرگونه برو بیا قرار دهید.
از ورود گربه های دیگر به آن جلوگیری کنید.

گربه را تشویق به استراحت در آن جعبه و اطاق کنید.

لازم است که غذا، آب و یک تشت خاک مخصوص گربه هم در این اطاق گذاشته شود.

داخل جعبه مقداری روزنامه که قابل تعویض است و یا یک ملحفه‌ مستعمل قرار دهید. اطمینان حاصل کنید که ملحفه دارای بافتی نباشد که به پنجه های نوزادان گیر کند و آنها را اذیت کند. پوشش داخل جعبه، باید به طور منظم، عوض شود. از الیاف مصنوعی برای پوشاندن داخل جعبه استفاده نکنید.

رحم گربه ۲ شاخه دارد که به یک محفظه منتهی می‌شوند. دهانه رحم قسمت پایانی محفظه رحم است و در زمان حاملگی بسته می‌شود.

نوزادان در horns رشد می‌کنند و به وسیله بند ناف به مادر متصل هستند. بند ناف به جفت که رابط مادر و بچه است وصل است. نقش جفت انتقال مواد غذایی از مادر به بچه گربه های داخل رحم و دفع مواد زائد از جنین است.

زایمان گربه سه مرحله دارد:

مرحله اول زایمان: زایمان با دردهای آن شروع می‌شود. در این مرحله دهانه رحم شروع به باز شدن می‌کند. معمولا ترشح شفاف و بدون بویی آشکار می‌شود. این ترشح به عنوان مایع مخاطی شناخته شده و در طی بارداری در دهانه رحم باعث sealing the uterus از واژن می‌شود. در طی مرحله اول فواصل دردهای زایمان کم و کمتر می‌شوند.

مرحله دوم زایمان: دردهای زایمان قوی تر و به فاصله زمانی کوتاهتری پیش می‌آیند و دهانه‌ی رحم کاملا منبسط می‌شود. گربه‌ مادر آماده‌ی زایمان است. بچه گربه از مجرای تولد، پایین می‌آید. گردن رحم دچار چنان فشاری می‌شود که باعث هل دادن بچه به بیرون می شود. ممکن است به وضوح بتوانید فشار بچه گربه برای خروج را ببینید.

به طور طبیعی کیسه آب بچه گربه (حباب آن) در vulva دیده می‌شود. این بیرون پاشی و مایع همراه آن به وسیله گربه مادر تمیز می‌شود. برای خروج هر بچه گربه سه فشار لازم است.

گربه‌ مادر آلودگی‌ها را از سر و صورت بچه پاک کرده و می‌لیسید که باعث جریان تنفس بچه شود.
مرحله‌ی دوم معمولا از ۵ دقیقه تا حدود یک ساعت طول می‌کشد. اگر بعد از گذشت یک ساعت بچه‌ی بعدی به دنیا نیامد، لازم است که از دامپزشک کمک بگیرید.

مرحله‌ سوم زایمان: درست بعد از تولد بچه، به طور طبیعی جفت آن خارج می‌شود، به محض آنکه مادر بچه را تمیز کرد و تنفس بچه کامل شد، گربه مادر بند ناف را جویده و معمولا جفت را می‌خورد. (این همان چیزیست که به غلط برخی از مردم تصور می‌کنند که گربه بچه اش را می‌خورد.

نکته مهم: بعد از تولد بچه، مواظب خروج حتمی جفت از مادر باشید و تعداد آنرا چک کنید، چرا که جفت باقیمانده در بدن مادر باعث عفونت شده و خطر مرگ را در برخواهد داشت.

به محض تمیز کردن بچه، مادر او را به سمت سینه‌اش هل می‌دهد. دردهای زایمان ممکن است ادامه پیدا کند و تولد بچه بعدی به طور معمول بین ۱۰ دقیقه تا یک ساعت بعد اتفاق می افتد. در نهایت، کل مرحله‌ زایمان و به دنیا آمدن تمامی بچه ها ممکن است حتی بیش از ۶ ساعت به طول انجامد.

چه موقع از دامپزشک برای زایمان گربه کمک بگیریم؟

هنگام:

 • خروج ترشحاتی با بوی ناخوشایند و یا خونریزی از واژن
 • زایمان بسیار طولانی و با تأخیر
 • فشارهای زایمان طولانی و بیش از یک ساعت

در طی تولد بچه‌ها، گربه مادر ممکن است با مشکلات احتمالی زیادی مواجه شود که آنقدر متعددند که بیان آن در این مقاله نمی‌گنجد. حدود یک هفته قبل از تولد باید دامپزشک گربه مادر را معاینه کند تا نظر نهایی را درباره‌ نحوه تولد و مشکلات احتمالی آن بیان کند. دامپزشک شما را از آنچه که طبیعی است و آنچه که باعث نگرانی شده و نیاز به مراجعه به او دارد آگاه می‌کند.

کمک یا دخالت در زایمان گربه‌تان؟

اکثر گربه ها بدون کمک و به راحتی قادر به زایمان هستند، شما باید فقط نقش پشتیبان داشته باشید و نباید در زایمان مداخله کنید، مگر به طور جدی مشکلی در میان باشد. دخالت بیش از حد، باعث نگرانی و ناراحتی گربه مادر می‌شود. به او اجازه دهید تا بچه هایش را به دنیا بیاورد و تا آنجا که ممکن است، بدون مزاحمت از آنها مراقبت کند.

کلینیک دامپزشکی دکتر تقی زاده

کلینیک تخصصی دامپزشکی دکتر مسعود تقی زاده جاهد دکتر مسعود تقی زاده جاهد، متخصص بیهوشی و جراحی دامپزشکی (بورد تخصصی بیهوشی و جراحی دامپزشکی از دانشگاه تهران)، شماره نظام 1034209 خدمات کلینیک...

سوالات خود را از دکتر بپرسید
 • سلیمی

  سلام، سگ من شیتزو تریر هشت ماهه ماده هشت کیلو وزن، دیشب در حین بازی و دویدن یهو یک پاشو بالا گرفت و جیغ، بیمارستان بردیگ چندین عکس ار جهات مخنلف گرفتن و گفتو هیچ شکستگی مو برداشتن یا ناهنجاری وجود نداره ولی دکتر جراح گفتند در رفتگی کشکک زانو و بریدگی رباط صلیبی البته بدون رادیوگرافی اینو گفتن، راه درمان این دو مورد فقط جراحیه؟ هزینه جراحی در کلینیک شما چقدر هست؟ آیا ممکنه اشتباه کرده باشند بر اساس عکس رادیولوژی که هیچ مشکلی دیده نشد

 • پاییز افاضلی

  تا چه سنی میشه گفت عقیم سازی موثره برای پیشگیری از سرطان؟ چون من این موراد رو نمیدونستم و الان سگم چندین سیکل فحلی رو گذرونده، هنوز میتونه موثر باشهريال از طرفی توی مقاله عقیم سازی سگ پت پرس خوندم تا قبل از 2.5 سالگی موثره و درصدشو خیلی کم میکنه، ولی این سن برای همه ی سگا یکسانه یا اونم فرق داره، من سگ شیتزو دارم برای اون این موراد چطوریه؟

  • کلینیک دامپزشکی دکتر مسعود تقی زاده جاهد

   سلام عقیم‌سازی قبل از بلوغ یا قبل فحلی اول با احتمال ۵ هزارم و بعد از فحلی اول تا ۸ درصد و بعد از فحلی دوم ۲۶ درصد می‌باشد و سن مناسب ۶ ماهگی هست. بعد از فحلی دوم به بعد این درصد ثابت است

 • فاطمه زنگنه

  سلام وقتتون بخير. گربه اي توي حياط ما زندگي ميكنه كه گاهي بيرون هم ميره، چند روزه بغل صورتش،بين گوش و گلوش يه تورم اندازه گردو در اومده كه نميدونم منشا اش چيه. قبل تر عين همين رو توي گربه اي ديدم كه مثل جوش تركيد. در ضمن چند روز هم هست كه يدونه مگس كه مدل خاصي هم داره گاهي از لاي موهاش در مياد كه نميتونم بگيرمش دوباره ميره تو. ممكنه اين تورم جوش باشه و ايا به خاطر گاز اين مگسه؟چيكار ميتونم براش بكنم با توجه به اينكه خيلي هم دستي نيست

 • مریم مغبون

  سلام وقتتون بخیر من همسترم چند روزه که عطسه می‌کنه همش بدنشو بینیشو میخارونه خیلی بیش از حد و لرز داره دامپزشکی هم بردم ضد انگل زدن ولی اصلا فرق نکرده دامپزشکی دیگه هم وجود نداره چیکار کنم خیلی نگرانشم 😭🙏🏽

  • کلینیک دامپزشکی دکتر مسعود تقی زاده جاهد

   نیاز به ویزیت از نزدیک دارد لطفا روزهای فرد از صبح تا عصر و روزهای زوج از عصر تا شب مراجعه نمایید

 • لغو پاسخ