آفتاب سوختگی چه موقع رخ می دهد؟ - کلینیک دکتر شهرام سهرابی

آفتاب سوختگی چه موقع رخ می دهد؟

آفتاب سوختگی چه موقع رخ می دهد؟

آفتاب سوختگي

کلینیک دکتر شهرام سهرابی نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟ برای صحبت با کلینیک دکتر شهرام سهرابی کلیک کنید.
بپرس مشاوره رایگان

انواع طيف نور ماوراءبنفش (UV light Spectrum) شامل موارد زير است:

UVA:nm315-400

UVB: nm290-315

UVC:nm200-290

بيش از 95% اشعه UV كه به سطح زمين مي رسد UVA است و كل اشعه UVC و بيشتر UVB توسط اكسيژن و ازن جذب مي شود.

نور خورشید شامل (50%)اشعه قابل دید،(40%) نور مادون قرمز، (10%) نور ماورائ بنفش است.

اشعه ماوراء بنفش زیان اور بوده و عامل ایجاد کننده آسیب های پوستی است.

به منظور حفاظت از ژنوم در برابر تاثيرات مخرب اشعه UV مكانيسم هاي دفاعي زير استفاده مي شود.

– لايه هاي سطحي كه اشعه UV را جذب مي كنند.

– سيستم هاي دفاعي آنتي اكسيدان آنزيمي و غيرآنزيمي

– پروسه ترميم

– سيستم از بين برنده سلولهاي آسيب ديده

 

ميزان نفوذ اشعه UV به پوست در لایه های مختلف پوست متفاوت است، UVA در درم، UVB اغلب در اپیدرم جذب می شود در بخش کرم در لایه های فوقانی درم جذب می شود و UVC در صورتیکه به سطح زمين برسد توسط استراتوم كورنئوم و لايه هاي فوقاني اپيدرم جذب يا بازتاب مي شود.

اشعه UV بر روي پوست اثرات آشکار کوتاه مدتی از جمله آفتاب سوختگی و برنزه شدن دارد.

اثرات زيانبار آفتاب سوختگي با افزايش طول موج كمتر مي شود به عنوان مثال: طول موج nm360، هزار برابر كمتر از طول موج nm300 باعث بروز قرمزي مي شود.

آفتاب سوختگي چيست؟

آفتاب سوختگی نوعی التهاب پوستی است که در اثر مجاورت طولانی مدت در آفتاب یا سایر منابع پرتو ماوراء بنفش حاصل می شود. این سوختگی در اثر پرتو ماوراء بنفش موجود در نور خورشید یا دستگاه های برنزه کننده (سولاریوم) به وجود می آید. از نشانه های آن می توان سرخی بیش از حد پوست، دردناک شدن و گاهی ایجاد تاول را نام برد.

آفتاب سوختگی هنگامی رخ می دهد که مقدار تابش اشعه خورشید یا سایر منابع نوری حاوی پرتو ماوراء بنفش بیش از توانایی رنگدانه محافظت کننده پوست بدن یعنی ملانین باشد.

 

آفتاب سوختگی خارجی ترین لایه پوست را در گیر می کند. سوختگی اغلب درجه 1 ایجاد می کند. ممکن است تاول ایجاد شود، ولی سوختگی درجه 3 ایجاد نمیشود. تماس 15 تا 30 دقیقه روی یک پوست حساس می تواند ایجاد آفتاب سوختگی کند.

تماس مزمن و طولانی مدت با نور آفتاب وسایر منابع نور ماورائ بنفش موجب ایجاد پیری پوست می شود که علائم ان شامل شلی پوست چین و چروک و ضایعات پیگمانته و کراتوز های افتابی و بلاخره سرطان های پوستی می شود.

 

تماس بیش از حد در مدت کوتاه نیز باعث ایجاد افتاب سوختگی می شود. اين مشكل تقريبا تمام افراد را درگير مي كند.اگر چه افراد با پوست روشن و چشم ابی بیشتر مستعد آفتاب سوختگی هستند ولی در افراد با پوست تیره هم با طولانی قرار گرفتن در معرض این اشعه افتاب سوختگی رخ می دهد.

آفتاب سوختگي اغلب افرادي كه به ساحل مي روند، ماهيگيران، باغبانان يا هر كسي كه در محيط بيرون كار مي كند و افرادي كه از دستگاه هاي برنز كننده استفاده مي كنند درگير مي كند.

 

دکتر شهرام سهرابی

کلینیک دکتر شهرام سهرابی

کلینیک دکتر شهرام سهرابی، کلینیک پوست زیبایی و لیزر خدمات انجام شده در کلینیک دکتر شهرام سهرابی خدمات پوست و مو شامل: آنالیز پوست و مو درمان بیماری های پوست و مو...

سوالات خود را از دکتر بپرسید
  • امیر اندام

    آیا زیگیل تناسلی هم درمان میکنید

  • فریبا رضائی

    سلام وقتتون بخیر و خسته نباشید جناب دکتر عزیز چند روزی هست که متوجه شدیم موهای پشت دست همسرم تغییر رنگ داده و زرد رنگ شدند به نظر میاد که ریشه موهای ساعد دستشون هم روشن تر شدن ایشون از ابتدای سال ۹۹ به تجویز پزشک برای ریزش مو قرص فیناستراید ۱ استفاده میکنن میخواستم خواهش کنم ما رو راهنمایی کنید که این مسئله چه علتی میتونه داشته باشه و باید چه اقدامی انجام بدیم

  • لغو پاسخ