چگونه جوانتر به نظر برسیم؟ - کلینیک دکتر شهرام سهرابی

چگونه جوانتر به نظر برسیم؟

چگونه جوانتر به نظر برسیم؟

عوامل مختلفی در این میان دخیل است. بسیاری از افراد گمان می کنند ژنتیک حرف اول را می زند اما در واقع مهمترین دلیل، عوامل اکتسابی است. عوامل مخرب محیطی مثل اشعه فرابنفش خورشید (UV) می تواند بر رشد و تکثیر سلولها تاثیر منفی بگذارد و روند پیری را تسریع کند. اشعه فرابنفش باعث شل شدن رشته های الاستین می شود و خاصیت کشسانی پوست را به تدریج از بین می برد و در نتیجه پوست شل و افتاده می شود. اشعه UV بر ساختارهای سلولی هم اثر منفی می گذارد و باعث بروز تغییر در سلول های سطحی پوست و ظاهر شدن لکها می شود.

کلینیک دکتر شهرام سهرابی نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟ برای صحبت با کلینیک دکتر شهرام سهرابی کلیک کنید.
بپرس مشاوره رایگان

تغذیه در این مساله چه نقشی دارد؟

عوامل تغذیه ای هم در این میان بی تاثیر نیست. سلولها مدام درحال تولید مواد زائد داخل خود هستند که به نام رادیکال های آزاد شناخته شده است. آنتی اکسیدانها که در برخی موادغذایی از جمله میوه و سبزی های تازه موجودند می توانند جلوی آثار مخرب رادیکال های آزاد را بگیرند. ویتامین های گروه A ،B و C اثر آنتی اکسیدانی دارند و به پیشگیری از پیری زودرس پوست که ناشی از تجمع رادیکال های آزاد در بدن است کمک می کنند. در سفید شدن موها، برعکس پیری پوست، نقش اصلی را ژنتیک بازی می کند اما در عین حال کمبود برخی از ویتامین ها می تواند باعث سفیدی زودرس موها شود.

به عبارتی برای پیشگیری از پیری پوست باید جلوی عوامل اکتسابی مخرب را گرفت. دقیقا استفاده از ضدآفتاب و پوشش مناسب در برابر آفتاب، استفاده از کرم های مرطوب کننده و شوینده های مناسب، پرهیز از تهاجمات خارجی و داشتن تغذیه مناسب و دوری از استرس در کند کردن روند پیری پوست بسیار موثر است.

از چه سنی به بعد پیر شدن پوست و بروز چین و چروکها طبیعی است؟

نمی توان سن و سال خاصی برای این مساله عنوان کرد. این روند وابسته به ژنتیک و نژاد است. امید زندگی درایران به 74 سالگی رسیده و در کشورهای شرق آسیا بالای 85 سال است و با افزایش کیفیت سیستم های بهداشتی بالاتر هم می رود. طبعا هرقدر سن بالاتر می رود چین و چروکها هم بیشتر می شوند.

در مورد روش های جوانسازی هم برایمان بگویید لطفا

روش های بسیاری وجود دارد. برخی روشها مثل استفاده از کرم ها و لایه بردارها یا حتی لیزر تاثیرگذارند و به کاهش لکه ای پوستی و چین و چروک های سطحی کمک می کنند. برخی روشها جوانسازی عمقی انجام می دهند، مثل کشیدن رشته های الاستین پوست. تکنیک ها در زمینه جوانسازی بسیار زیاد و متنوع هستند اما بیشترین نقش را در درجه اول داروهای موضعی و انواع کرمها و بعد از آن لیزر، دستگاههای رادیوفرکوئنسی و پرکننده ها دارند.

چطور می توانیم خود را جوانتر از آنچه هستیم نشان دهیم؟

از نظر پوستی، مهمترین کار استفاده از ضدآفتاب و کرمهای مرطوب کننده و دوری از اشعه UV یا آفتاب است که باعث پیری زودرس پوست میشود، اما غیر از این مسائل، داشتن رژیم غذایی مناسب و غنی از ریزمغذی ها، ویتامین ها و موادمعدنی، مصرف نکردن الکل و دخانیات، خواب و استراحت کافی و ورزش می تواند در جوان ماندن و پیشگیری از پیری زودرس موثر باشد. حتی گاهی تغییر شیوه لباس پوشیدن یا تغییر فرم عینک، تغییر رنگ مو و نازک نکردن ابروها و رسیدگی به دندانها می تواند در جوان یا پیرتر به نظر رسیدن افراد نقش داشته باشد و باید به این مسائل نیز توجه کرد.

نحوه خوابیدن هم در بروز چین و چروک پوست تاثیرگذار است؟

چندی پیش خبری منتشر شد در این رابطه که افرادی که عادت دارند مرتب به پهلو یا شکم بخوابند به مرور دچار چین و چروک در نواحی اطراف چشم و گونه ها می شوند. در این مقاله توصیه شده بود جنسی که برای رو بالشی استفاده می کنید از ساتن یا کتان باشد تا پوست حرکت راحت تری روی آن داشته باشد و از چین و چروک پیشگیری کند. به دنبال انتشار این خبر یک جراح پلاستیک آمریکایی تحقیقی روی 100 زن انجام داد و نحوه خوابیدن و احتمال بروز چین وچروک پوستی را در آنها زیر نظر گرفت اما ارتباط معناداری بین نحوه خوابیدن و چروک های پوستی پیدا نکرد. میزان چین و چروکها عمدتا در تمام افراد در ناحیه چپ صورت بیشتر است و دلیل آن مواجهه بیشتر پوست با نور آفتاب به ویژه حین رانندگی است.

دکتر شهرام سهرابی

 

کلینیک دکتر شهرام سهرابی

کلینیک دکتر شهرام سهرابی، کلینیک پوست زیبایی و لیزر خدمات انجام شده در کلینیک دکتر شهرام سهرابی خدمات پوست و مو شامل: آنالیز پوست و مو درمان بیماری های پوست و مو...

سوالات خود را از دکتر بپرسید
  • امیر اندام

    آیا زیگیل تناسلی هم درمان میکنید

  • فریبا رضائی

    سلام وقتتون بخیر و خسته نباشید جناب دکتر عزیز چند روزی هست که متوجه شدیم موهای پشت دست همسرم تغییر رنگ داده و زرد رنگ شدند به نظر میاد که ریشه موهای ساعد دستشون هم روشن تر شدن ایشون از ابتدای سال ۹۹ به تجویز پزشک برای ریزش مو قرص فیناستراید ۱ استفاده میکنن میخواستم خواهش کنم ما رو راهنمایی کنید که این مسئله چه علتی میتونه داشته باشه و باید چه اقدامی انجام بدیم

  • لغو پاسخ