خواص گلاب برای پوست

گلاب دارای فواید بسیاری زیادی است که می تواند به طرق مختلف برای پوست شما مفید واقع گردد

خواص گلاب برای پوست

 فواید گلاب:ا ین مایع خوشبو به دلیل خواص ضدالتهابی و آنتی اکسیدانی خود ، قرمزی و التهاب پوست را کاهش می دهد. زمانی که پوست های حساس ملتهب می شوند، ممکن است نتوانند هیچ ماده آرایشی بهداشتی را تحمل کنند؛ در این موارد، می توان از گلاب به عنوان تقویت کننده و پاک کننده (همراه با شیر) استفاده کرد. در موارد بسیار نادر، ممکن است گلاب برای پوست های حساس ملتهب و جوش دار، مناسب نباشد؛ با این حال، در این صورت می توانید پس از رفع جوش های پوست، از گلاب استفاده کنید.

گلاب پوست را آبرسانی می کند و خشکی آن را کاهش می دهد، اما برای رفع خشکی پوست، بهتر است که از ترکیب آن با مواد دیگری استفاده کرد  ترکیب روغن زیتون و گلیسیرین با این مایع خوشبو، یک درمان خانگی مؤثر برای خشکی پوست است. اگر پوستتان مستعد آکنه نیست، از این درمان مؤثر استفاده کنید. همچنین گلاب به دلیل خاصیت ضدالتهابی خود، به کاهش قرمزی و سوزش ناشی از آفتاب سوختگی کمک می کند.

این مایع خوشبو با جلوگیری از رشد باکتری ها، جوش های پوستی را کاهش می دهد (یک قاشق آبلیمو را با مقداری گلاب مخلوط کنید و روزانه ازآن برای شستن صورت استفاده نمایید ) اگر از آن به عنوان تقویت کننده استفاده شود، چربی اضافی پوست را از بین می برد و پوست را آبرسانی می کند.

گلاب، پف چشم را بهبود می بخشد. بدین منظور، کافیست که یک بطری گلاب را در یخچال قرار داده و پس از آن، با استفاده از یک پد پنبه ای و به آرامی مقدار کمی گلاب را بر روی چشم های خود قرار دهید. اینکار باعث نرمی پوست حساس دور چشم شده ، از ایجاد پف چشم پیشگیری کرده و یا پف ایجاد شده را بهبود می بخشد.

پوست خود  را از طریق اسپری کردن گلاب بر روی آن، با طراوت و شاداب نمایید. با انجام این عمل بخصوص در فصل تابستان، می توانید به طور طبیعی پوست خود  را هیدراته و تغذیه کرده و درخشندگی فوق العاده ای به پوست خود ببخشید می توانید چند بار در طول روز گلاب را بر روی پوست خود اسپری کنید و یا با یک پد پنبه ای، آرام آن را بر روی پوست خود بمالید.

برای داشتن پوستی نرم، دو فنجان گلاب را به آب وان اضافه نمایید و با آن حمام کنید. با این کار، علاوه بر داشتن پوستی نرم وزیبا، بوی عطر گل نیز در بدن شما به جا خواهد ماند.

گلاب نرم کننده پوست های خشک می باشد. بنابراین، افرادی با پوست های خشک بهتر است برای نرم و ملایم کردن پوست خود، از گلاب استفاده کنند.

از گلاب به عنوان یک پاک کننده طبیعی پوست می توانید استفاده نمایید. به کمک یک پد پنبه ای تمیز و به آرامی با گلاب می توانید پوست خود را از آرایش پاک کنید. بهتر است با ماساژ این کار را انجام دهید.

برای داشتن یک پاک کننده آرایش بهتر و مؤثرتر، ابتدا یک پد پنبه ای را با گلاب مرطوب کرده و سپس در کمی روغن نارگیل مایع قرار داده تا با هم مخلوط شوند. این یک محصول طبیعی مراقبت از پوست و پاک کننده آرایش عالی محسوب می گردد. شما می توانید این ترکیب عالی را علاوه بر پاک کردن آرایش صورت، برای پاک نمودن پوست حساس و نرم دور چشم نیز استفاده نمایید. البته به شرطی که پوست دور چشم خود را نکشید و یا پنبه را روی پوست آن محکم نمالید.

برای درخشش پوست خود و زیبایی هرچه بیشتر آرایش، گلاب را بر روی آرایش خود، اسپری نمایید. در واقع، گلاب یک اسپری عالی و طبیعی  برای پوست محسوب می گردد.

  از گلاب به عنوان یک تونر طبیعی پوست استفاده کنید. با این اقدام می توانید از ایجاد هرگونه چین و چروک پیشگیری نمایید زیرا گلاب از پیری پوست جلوگیری کرده پوست های آسیب دیده را ترمیم می کند و در نتیجه، سرعت فرآیند پیری پوست را کاهش می دهد؛ مجاورت پوست با پرتوهای فرابنفش، آلاینده ها و محصولات پوستی سنگین باعث تولید اکسیدان های مخرب در سطح پوست و پیری آن می شود. ، باعث سفت شدن منافذ پوست و در نتیجه افزایش درخشش فوق العاده ی آن می گردد.

پس از اصلاح پوست، به منظورجلوگیری از تحریک و زبری آن، کمی گلاب را بر روی پوست اسپری کنید. اینکار موجب نرمی پوست می شود.

گلاب به عنوان یک عنصر آروماتراپی  نیز، مورد استفاده قرار می گیرد. تحقیقات نشان داده است که آروماتراپی می تواند اثرات فوق العاده مثبتی در کمک به کاهش استرس، داشتن خوابی عمیق تر و حتی تأثیر زیادی در حس مثبت نگری ما نیز داشته باشد.

  اگر به واسطه شرایطی مانند اگزما، درماتیت یا روزاسه با سوزش و تحریک پوست خود مواجه شده اید، گلاب می تواند تسکین فوری برای آن فراهم کند.

گلاب برای درمان پاشنه های ترک خورده هم مفید است. در شرایطی که گلاب به تنهایی نمی تواند ترک پاشنه را درمان کند، ترکیب کلاسیک آن با گلیسیرین می تواند درمان خانگی موثری برای ترک های پاشنه پا باشد. گلیسیرین پوست پا را نرم می کند و گلاب ویتامین های A، B3، C، D، و E و همچنین ویژگی های آنتی اکسیدانی، ضد التهابی و ضد عفونی کنندگی را برای پوست فراهم می کند.

به مقدار مساوی گلاب و گلیسیرین را با یکدیگر به خوبی ترکیب کنید. این ترکیب را پیش از خواب روی پاشنه ها و کف پای خود بمالید. صبح روز بعد پاهای خود را با آب ولرم شستشو دهید. این کار تا زمانی که نیاز است، تکرار کنید.

گلاب همچنین برای نرم و صورتی کردن رنگ لب ها هم بکار می رود. دیگر نیازی نیست لب های رنگ و رو رفته خود را زیر پوشش رژ لب پنهان کنید زیرا با استفاده از گلاب نرمی و رنگ صورتی زیبایی به آنها می بخشید. مقداری گلاب را هر روز پیش از خواب روی لب های خود بمالید.  برای کمی رنگ بیشتر، یک ریشه چغندر را به تکه های کوچک برش زده و آنها را در برابر نور خورشید خشک کنید. این تکه ها را آسیاب کرده تا پودری یکدست شکل بگیرد. اندکی از این پودر را با مقدار کافی گلاب ترکیب کنید تا شکل خمیر به خود بگیرد. این خمیر را روی لب های خود قرار دهید و پس از 10 دقیقه با آب ولرم آنها را شستشو دهید. این کار را یک بار در روز انجام دهید.
مجله خبری
ساختمان پزشکان
دکتر بابک صادقی