پنج طرح واره شايع همسر انتقادگر - دکتر سحر اشرفی (مرکز مشاوره مهروان)

پنج طرح واره شايع همسر انتقادگر

پنج طرح واره شايع همسر انتقادگر

طرح واره نقص/شرم:

دکتر سحر اشرفی (مرکز مشاوره مهروان) نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟ برای صحبت با دکتر سحر اشرفی (مرکز مشاوره مهروان) کلیک کنید.
بپرس مشاوره رایگان

همسر انتقادگري كه طرحواره نقص/شرم در ذهنش شكل گرفته هيجان هايي مثل شرمساري و ترس را تجربه مي كند.

چنين فردي معتقد است كه حقير، بي ارزش و اضافي است و لياقت هيچ گونه احترامي ندارد.

اين افراد مي ترسند چنانچه همسرشان به شخصيت اصليشان پي ببرد، آنها را دوست نخواهد داشت.

اين افراد طرح واره نقص/ شرم را با كمال گرايي، برتري طلبي و انتقاد شديد به رفتارهاي ديگران جبران مي كنند.

نكته طنز آميز اينكه چنانچه اين افراد مورد مهر و محبت همسرشان قرار بگيرند، تيغ تيز انتقادهايشان برنده مي شود، زيرا خودشان را لايق مهر و محبت نمي دانند.

طرح واره استحقاق:

كساني كه گرفتار اين طرحواره شده اند بيشترين هيجاني كه تجربه مي كنند خشم است.

چنين افرادي اعتقاد راسخ و تزلزل ناپذيري دارند،مبني بر اين كه از ديگران يك سر و گردن بالاترند و ديگران وظيفه دارند با ايشان به گونه اي خاص رفتار كنند. اين افراد به دنبال ارضاي فردي نيازهايشانند و اصلا توجه نمي كنند كه ارضاي فردي خواسته هايشان به ديگران چه اسيبي مي زند.

اگر خواسته هايشان با ناكامي روبه رو شود، با اوقات تلخي و تندخويي واكنش نشان مي دهند. طرحواره استحقاق باعث مي شود اين افراد براي ارضاي خواسته هايشان به رفتارهايي مثل كنترل گري، خودخواهي و دست انداختن همسر روي بياورند.

همدلي نكردن با احساس ها و مشكلات ديگران، معيارهاي انعطاف ناپذير، رقابت طلبي شديد، برتري طلبي و تائيد جويي از ويژگي بارز اين افراد به شمار مي روند.

طرح واره ي بي اعتمادي/ بدرفتاري:

همسراني كه گرفتار طرحواره ي بي اعتمادي/ بدرفتاري شده اند، ترس و اضطراب را خيلي تجربه مي كنند.

اين افراد اعتقاد جدي دارند كه نمي توان به ديگران اعتماد كرد. شك و سوءظن از رفتارهاي مقابله اي اين افراد به شمار مي روند.

اين افراد احساس و افكار واقعي خود را با ديگران در ميان نمي گذارند، زيرا معتقدند ديگران از اين اطلاعات سوءاستفاده مي كنند.

مدام در حال امتحان كردن ديگرانند تا ببينند مردم قابل اعتمادند يا نه. در شكل گيري و تداوم روابط صميمانه بسيار مشكل دارند.

اگر طرح واره آنها فعال شود، براي كنترل گري و حمايت از خودشان در برابر  صدمات احتمالي به بدرفتاري روي مي آورند.

 طرح واره رهاشدگی:

– هیجان‌های اصلی: اضطراب، غمگینی، افسردگی و خشم

– نگرش: می‌ترسم افراد مهم زندگی‌ام ترکم کنند، پیش‌بینی‌ناپذیر رفتار کنند یا مریض شوند و بمیرند.

– رفتار نسبت به همسر: وابستگی شدید، حسادت و تملک‌گرایی، انتقادگری زیاد، کناره‌گیری، بی‌اعتنایی ظاهری و کنترل‌گری.

طرح واره محرومیت هیجانی:

– هیجان‌های اصلی: تنهایی، ترش‌رویی، ناامیدی و افسردگی

– نگرش: دیگران نمی‌توانند نیازهای مرا برآورده کنند. همسرم باید تمام نیازهای مرا برآورده کند.

– رفتار نسبت به همسر: خشم و پرتوقعی.

آيا واقعا انتقاد سازنده وجود دارد؟

طرحواره درمانگران اعتقاد چنداني به انتقاد سازنده ندارند. آنها بر اين باورند كه انتقاد در رابطه باعث مي شود ويژگي هايي مثل احترام، صميميت و ارزشمندي از بين برود.

وجود طرحواره هاي ناسازگار اوليه باعث مي شود ارتباط از حالت هشيارانه و آگاهانه خارج شود و به سمت ارتباط در حالت خواب و بيداري رهنمون شود.

زماني كه ارتباط از حالت هشيارانه و آگاهانه خارج مي شود، كنترل توجه به دست باورها، خاطرات، احساس هاي بدني و احساس هاي عاطفي مي افتد و توجه سرگردان مي شود.

 

در اين حالت به جاي اينكه رفتار همسرمان را ارزيابي كنيم از شخصيت او ايراد مي گيريم، مشكلات را به او نسبت مي دهيم و از نقش خودمان در تداوم مشكلات غافل مي شويم. در شرايطي چنين استرس زا، همكاري، مصالحه و سازش را از كف مي دهيم و بردباري و صبر جاي خود را به بي قراري، بي صبري و تندخويي مي دهد.

 

دکتر سحر اشرفی (مرکز مشاوره مهروان)

دکتر سحر اشرفی، دکترای روانشناسی و مشاوره خدمات مطب: ۱) درمان مشکلات روانشناختی و مشاوره فردی: .طرحواره درمانی .هیپنوتراپی .روان درمانی اضافه وزن و بیش خوری .آموزش مهارت های زندگی...

سوالات خود را از دکتر بپرسید
 • جواد جواد

  سلام بچه 5 ساله ای دارم که دوست دارم انشااله بزرگ که شد دندانهای سالم و زیبائی داشته باشد ، چه نکاتی را باید رعایت کنم؟

 • جواد جواد

  سلام خانم دکتر من بچه ای 5 ساله دارم که خیلی دوست دارم اشااله بزرگ که شد از دندانهای محکم و زیبایی برخوردار باشه، الان باید چه مواردی را رعایت کنم؟

 • ابراهیم رحیم بازرجانی

  با سلام ؛ به تازگی متوجه شدم که احتمالا افسردگی تقریبا حاد دارم ، انگیزه برای انجام کارها ندارم یا اگه داشته باشم فقط اول اون کار و بعد از مدتی رهاش میکنم ، تمایلی به ارتباط با دیگران ندارم ، به شدت نیاز جنسی دارم ، کلا طبیعت خیلی گرمی دارم ، اما در تعارض با من هست گویا یا شاید برای کمبود اعتماد به نفسه که حتی دوست دختر هم ندارم ، در کل ، حس می کنم که بقیه اینطوری نیستن ، زندگی براشون مهمه از اینکه با دیگران وقت بگذرونن خوشحال میشن یا به دنبال درآمد بیشتر هستن ، به سر و وضعشون می رسن ، و برای من جای سواله که چطور این چیزا براشون اهمییت داره !! در کل ، فکر کنم کمی داغون شده باشم ! لطفا اگر که کمکی از شما بر میاد بهم بگید تا روند زندگیم رو بهبود ببخشم ، درباره طرح واره گفتین و همین کفایت می کنه که بگم نه یک بار بلکه دو بار فرزند طلاق هستم (بعد از اینکه اشتی کردن با کلی دعوا دوباره طلاق گرفتن !) من 32 سالمه و خیلی ها می گن که رفتار های من بچه گانه هست چیزی که شاید من در خودم نبینم ! بعضی وقت ها به فکر این می افتم که چرا اصلا زندم ! ولی نیمه دیگه و چیز هایی که منو امیدوار نگه میداره باعث میشه که دوباره ادامه بدم ، اما می ترسم یه روزی کفه امید به زندگی سبک تر بشه ! در کل نگرانم برای خودم و می خوام یه تغییر اساسی داشته باشم ، کلا با همکارام بگو بخند دارم ، آدم افسرده ای نیستم به ظاهر اما وقتی به بعضی چیزا نگاه میکنم در خودم ، می بینم که اوضاع شاید یکم خراب باشه ، راستش رو بخوایین ، بیشتر می خوام یه نفر باشه که با خیال راحت باهاش حرف بزنم بدون اینکه قضاوتم کنه یا این حرف جای دیگه پخش بشه یا باعث بشه با حس ترحم بهم نگاه بشه و برای مسایلی که مطرح می کنم راه حل داشته باشه ، دلم می خواد داد بزنم بگم کممممممممممممککککککککککککککککککککککککککککککککک !! یکم کم اوردم راستش رو بخواین

 • اکی عباسی

  سلام خانم دکتر من یه دختر ۱۲ ماهه دارم وقتی چیزی برمیداره بزاره دهنش یا خطرناکه من ازش میگیرم گریه میکنه با این گریه ها چطور برخورد کنم؟ بی تفاوت باشم یا بزارم حواسشو پرت کنم بعد بگیرم؟

 • لغو پاسخ
دکتر سحر اشرفی (مرکز مشاوره مهروان)