اکوی قلب جنین و فواید آن - دکتر سپیده پزشکی

اکوی قلب جنین و فواید آن

اکوی قلب جنین و فواید آن

در عصری زندگی می کنیم که پیشرفت تکنولوژی را به طور شفاف در آن مشاهده می کنیم. از پیشرفت تکنولوژی در زمینه بارداری و جنین می توان نام برد. از تکنولوژی های پیشرفته  مورد استفاده در دوران بارداری، اکوی قلب جنین است که تحولی شگرف را در این زمینه ایجاد کرده است.

دکتر سپیده پزشکی نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟ برای صحبت با دکتر سپیده پزشکی کلیک کنید.
بپرس مشاوره رایگان

از آن جایی که قلب عضوی بسیار حیاتی در بدن است از همان ابتدای جنینی تا بعد از تولد نیز باید مراقبت های لازم را در این زمینه انجام داد. بسیار دیده شده است که در هفته های اول بارداری قلب جنین دچار مشکل شده است و در ادامه باعث بروز مشکلات مادرزادی و حتی اختلال در ساختمان قلب می شود. این مشکل به صورت ارتباط غیر عادی قسمت راست و چپ قلب است که با استفاده از اکوی قلب این مشکلات سریع تشخیص داده شده و در مواقع اضطراری و با مجوز پزشک سقط جنین اتفاق می افتد.

لازم است بدانید که به دلیل مشکلات قلبی، از 1000 نوزادی که به دنیا می آیند 6 نوزاد فوت می کنند.

روش کار با دستگاه اکوی قلب جنین

اکوی قلب جنین همانند سونوگرافی است که توسط متخصص قلب اطفال انجام می شود و برای استفاده از این دستگاه نیاز است که تجربه و مهارت و علم فرد در استفاده از این دستگاه بسیار بالا باشد.

این مادران باید اکوی قلب جنین انجام دهند:

اگر تا بحال سابقه بارداری نداشته اید و با این فرایند آشنا نیستید، قابل توجه است که در سونوگرافی که در ماه سوم بارداری برای مادران انجام می شود قلب مورد بررسی دقیق قرار می گیرد. به همین دلیل نیازی نیست که اکوی قلب را هر فردی انجام دهد، بلکه مادرانی که یکی از این شرایط را دارند باید با تجویز پزشک به سراغ اکوی قلب جنین بروند.

سابقه بیماری قلبی مادرزادی

یکی از عوامل تاثیرگذار در بیماری قلبی وراثت است که مادری که سابقه این بیماری را در فرزندان قبلی و یا خانواده مشاهده کرد باید این کار را انجام دهد.

مبتلا بودن مادر به بیماری لوپوس

لوپوس نوعی بیماری است که این روزها بر سر زبان ها است. نوعی بیماری خود ایمنی است که دو نوع باکتری را در بدن تولید می کند (Anti-La (SSB) و Anti-Ro (SSA)). این دو نوع باکتری روی قلب جنین تاثیر سو گذاشته و سبب مرگ جنین در داخل رحم می شوند. لذا تشخیص به موقع این مشکل توسط اکوی قلب جنین، با درمان دارویی به موقع می توان بی نظمی های موجود در قلب که توسط این بیماری ایجاد شده است را برطرف کرد.

تاثیر بیماری لوپوس مادر بر روی قلب جنین در هفته های 18 تا 24 بارداری بیشتر است، به همین دلیل مادر هر دو هفته یک بار باید اکوی قلب را انجام دهد.

مبتلا بودن مادر به دیابت

دیابت در مادر باعث انتقال قند وی به جنین شده و قلب جنین را بزرگ تر از حد معمول می کند.

هیدروپس جنینی

یکی از علل شایع هیدروپس جنین، مشکلات قلبی است که برای یافتن علت هیدروپس، استفاده از اکوی قلبی توصیه می شود.

اختلال کروموزومی در جنین

یافته غیر طبیعی و یا هرنوع ناهنجاری در قلب جنین

دوقلوهای مونوکوریون (نوعی از دوقلو ها که هر دو جنین از یک جفت تغذیه خواهند کرد.)

بارداری به روش IVF

تاکی کاردی وبرادی کاردی (بالا رفتن و یا پایین آمدن ضربان قلب در جنین)

بروز آریتیمی یا هر شک و احتمالی نسبت به بروز مشکلات و نقص در ساختار قلب جنین که در سونوگرافی دیده شود.

مصرف داروهای تراتوزن در دوره بارداری مانند لیتیوم

فواید اکوی قلب جنین

 • اکوی قلب جنین روشی بسیار سالم و بی خطر برای مادر و جنین است.
 • از سالم بودن جنین به پدران و مادرانی که اضطراب سالم نبودن آن را دارند، اطمینان می دهد.
 • با استفاده از اکوی قلب، بیماری قلبی جنین در صورت وجود تشخیص داده می شود و با استفاده از تجویزهای دارویی جنین درمان شده و نوزاد متولد شده بدون مشکل قلبی خواهد بود.

دکتر سپیده پزشکی

دکتر سپیده پزشکی؛ متخصص قلب و عروق و فوق تخصص بیماری های مادرزادی، بالغین و فلوشیپ کاردیاک (CMRI) از سوئیس، عضو انجمن قلب و عروق آمریکا

سوالات خود را از دکتر بپرسید
 • اصغرگوشبر

  سلام مادرم دی وی تی پای چپ شده است وارفارین مصرف میکنن مدتی است که تعادل ندارن و حالت گیج مانند به طرفی می افتد ۷۵سال سن دارد علت میتواند از مصرف وارفارین باشد؟

 • کاووس

  درود بر شما. مدتی هست که پشت ران راستم به شدت تیر میکشه .برای چند لحظه همیشه در یک نقطه این اتفاق می افتد. دلیل این درد را چه چیزی تشخیص میدهید.

 • مهدی

  با سلام. من در طی شبانه روز تپش قلب دارم به طوری که کوبیدنش را در قفسه سینه ام حس می کنم. وقتی در یک مشاجره یا بحث مثل بحث هایی ک در سر کلاس دانشگاه دارم این تپش قلب من بیشتر میشه انگار قلبم همه ی بدنم رو میگیره. وقتی میخام بخابم با نفس عمیق ک میکشم خودم رو آروم میکنم تا بتونم راحت تر بخاب برم.من 22 سالمه سابقه بیماری قلبی در اقوام نداشتیم. ورزش نمیکنم تحرکم کمه. یک دوره ایی دچار بیماری وسواس فکری بودم دارو استفاده میکردم یکسال و الان چند ماهه که دیگه استفاده نمی کنم تپش قلبم من رو از انجام خیلی از کارها می ترسونه. لطفا کمکم کنید. ممنون

 • alo_admin

  سوزش زیر قلب

 • لغو پاسخ
دکتر سپیده پزشکی
بستن دکتر سپیده پزشکی دکتر سپیده پزشکی

سوالات خود را از دکتر سپیده پزشکی بپرسید

02144032023