علت و نشانه های واریس و درمان آن - دکتر سپیده پزشکی

علت و نشانه های واریس و درمان آن

علت و نشانه های واریس و درمان آن

گره دار شدن و يا بزرگ شدن سياهرگ ها در بدن باعث ایجاد واریس می‌شود. واریس بيشتر در پاها رخ مي دهد با این حال که می‌تواند برای تمام سياهرگ هاي بدن اتفاق بیفتد. علت این امر افزايش فشار بر پايين تنه به دليل ايستادن ها و راه رفتن هاي طولاني مدت است. برای عده‌ای از مردم واريس باعث ايجاد درد و ناآرامي در فرد مي شود و برای عده دیگری تنها جنبه زیبایی دارد همچنین در مواقعی باعث مشکلات اساسی می‌شود که در ادامه در مورد آن صحبت می‌کنیم. مشکلات بزرگی در گردش خون می‌تواند به وسیله واریس نمایان شود و راه درمان آن از راه حل‌های ساده تا مراجعه به پزشک و خارج كردن سياهرگ هاي مشكل دار باشد.

دکتر سپیده پزشکی نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟ برای صحبت با دکتر سپیده پزشکی کلیک کنید.
بپرس مشاوره رایگان

نشانه‌های واریس

شما می‌توانید واریس داشته باشید اما نشانه هایی از درد در خود نبینید. نشانه‌هایی که شخص مبتلا به واریس می‌تواند داشته باشد به قرار زیر است:

 1. سياهرگ هاي زير پوستي به رنگ بنفش و يا آبي
 2. سياهرگ ها برآمده و تاب خورده شبيه ريسمان نازك بر روي پاها

در صورتی که واریس با درد همراه باشد نشانه‌های زیر را دارد:

 • احساس سنگینی و دردناکی در پاها
 • تورم در قسمت تحتاني پاها، تپيدن يا ضربان دار بودن، گرفتگی، احساس سوزش
 • درد زیاد در پاها به علت ایستادن طولانی و یا نشستن
 • احساس خارش در اطراف سیاهرگ‌ها
 •  احساس خونریزی در اطراف سياهرگ هاي واريسي
 • تغییر رنگ پوست به قرمز رنگ و احساس درد در ریسمان‌های واریسی
 • زخم‌های نزدیک قوزک پا، سفت شدن و تغییر رنگ سیاهرگ و سوزش پوست
 • واریس ممکن است در صورت هم رخ دهد. سیاهرگ‌های شبه عنکبوتی در نزدیک سطح پوست با رنگ‌های بنفش یا آبی پدیدار می‌شوند و معمولا در پاها نمایان می‌شوند.

چه زمان برای درمان واریس به پزشک باید مراجعه کرد؟

با پوشیدن جوراب واریس، بالا برد پاها، نرمش و ورزش می‌توانید درد خود را کاهش دهید. اما اگر با انجام کارهای ذکر شده همچنان درد را احساس می‌کنید و از نظر ظاهری تغییری در پاهای خود نمی‌بینید بهتر است به پزشک مراجعه کنید.

دلایل ایجاد واریس

مسوولیت انتقال خون از قلب به ساير بافت ها و اعضاي بدن توسط سرخرگ ها و شريان ها انجام می‌شود مسوول برگشت خون از قسمت هاي تحتاني بدن به قلب سیاهرگ ‌ها هستند که به این صورت خون در بدن می‌تواند گردش داشته باشد. نيروي انقباض ماهيچه‌ها به نيروي جاذبه زمين باید غلبه کند تا برگشت خون از سیاهرگ‌ها اتفاق بیفتد. پمپاژ قلب توسط انقباض ماهیچه‌ها رخ می‌دهد. ارتجاعی بودن دیواره سیاهرگ ها با باز و بسته شدنشان باعث انتقال خون به سمت قلب می شود. دریچه های کوچک در سیاهرگ ها خون را به بالا هدايت كرده و سپس این دریچه های کوچک بسته می شوند تا از برگشت خون به پایین جلوگیری کنند.

علت‌های مبتلا شدن به واریس می‌تواند موارد زیر باشد:

سن: حالت ارتجاعی سیاهرگ‌ها با افزایش سن کاهش پیدا می کند و باعث کشیده شدن سیاهرگ‌ها می‌شود. با ضعیف شدن دریچه‌های کوچک سیاهرگ خون برگشتی به قلب اجازه حرکت رو به پایین را پیدا می‌کند. متورم شدن و ایجاد واریس به دلیل فشار خون برگشتی به دیواره ‌های سیاهرگ است.

بارداری: بارداری حجم خون را در بدن افزايش مي دهد به همین دلیل احتمال ابتلاء به واريس در خانم هاي باردار بيشتر است. این امر باعث  افزايش برخي از آثار جانبي مثل واريس می‌شود. با باز شدن رحم در این دوران سياهرگ هاي واريسي ممكن است بدتر شود. ناگفته نماند که هورمون هاي زنانه هنگام بارداري نیز می‌تواند باعث ایجاد واریس شود. واریس بارداری فقط با كنترل آن بعد از ١٢ ماه بهبود پیدا می کند.

خطر ابتلا به واریس با این عوامل بیشتر می‌شود:

سن: با افزایش سن از هم گسیختگی دریچه‌های کوچک سیاهرگی باعث انباشت خون می‌شوند و خطر ابتلا به واریس را افزایش می‌دهند.

جنسیت: در زنان احتما مبتلاء شدن به واریس بیشتر از مردان است. قرص‌های ضد بارداری، دوران حاملگی، قاعدگی و حتی یائسگی باعث بالا بردن ریسک ابتلا شدن به واریس را بالا می‌برد.

سابقه خانوادگی: اگر در بستگان شما افرادی دچار بیماری واریس هستند احتمال مبتلا شدن شما به واریس بیشتر می‌شود.

اضافه وزن: احتمال مبتلا شدن به واریس با اضافه وزن بیتشر می‌شود به دلیل اینکه فشار به قسمت‌های تحتانی بیشتر می‌شود.

نشستن و ایستادن‌های طولانی: در گردش خون شما مشکل ایجاد می‌شود در صورتی که به مدت طولانی بنشینید یا بایستید. این امر بالا رفتن احتمال شما به واریس را افزایش می‌دهد.

عوارض‌های نادر واریس

زخم‌های پوستی: در اطراف قوزک پا نزدیک محل‌های واریس می‌تواند زخم‌هایی ایجاد می‌شود که باعث ایجاد درد شوند. زخم‌ها نتیجه‌ انباشت و فشار بيش از حد خون در بافت ها در نتيجه افزايش فشار خون در سياهرگ هاي واريسي رخ مي دهند.

لخته خون: در بعضی موارد تورم بیش از حد سیاهرگ‌ها را شاهد هستیم. در این گونه موارد پای بیمار متورم می‌شود و باید به پزشک مراجعه شود، زیرا باعث ایجاد لخته خون و سبب به حرکت درآمدن این لخته‌ها به سمت قلب می شود، که این اتفاق بسیار خطرناک است.

خونریزی: اگر خونریزی ناشی از واریس مکرر انجام شود بهتر است که به پزشک مراجعه کنید. این خونریزی‌ها نتیجه پاره شدن ‌های ناگهانی رگ‌های سطحی هستند.

با این راه کارها از واریس پیشگیری کنید:

بهبودی در سيستم گردش خون بدن مي تواند باعث پيشگيري از واريس شود، اما هیچ پیشگیری 100 درصدی وجود ندارد. برای پیشگیری از مبتلا شدن به واریس می‌توانید راه حل‌های زیر را نیز امتحان کنید:

– ورزش‌های منظم

– وزن خود را کاهش دهید

– خوردن غذاهای کم نمک و پرفیبر

– اجتناب از پوشیدن شلوارهای تنگ و کفش‌های پاشنه بلند

– پاها در سطح بالای بدن قرار دهید

– تغییر در وضعیت نشستن و ایستادن به طور مکرر

دکتر سپیده پزشکی

دکتر سپیده پزشکی؛ متخصص قلب و عروق و فوق تخصص بیماری های مادرزادی، بالغین و فلوشیپ کاردیاک (CMRI) از سوئیس، عضو انجمن قلب و عروق آمریکا

سوالات خود را از دکتر بپرسید
 • محمد علی قائمی

  سلام.مصرف قرص دیگوکسین به صورت موضعی باعث افزایش رشد مو میشود؟ممنون میشم.

 • سودابه

  من واریس گرفتم راه درمانش چیه

 • شعله کشکولی

  سلام قرص والزومیکس ۵،۸۰ ۳ماه استفاده کردم‌چون املودیمین داره پام ورم‌میکنه الان ۲ روزه قرص قبلی لوزارتان میخورم‌هنوز ورم‌دارم‌.سردرد سمت راست سر بالای ابرو دارم.پاهام هم واریس داره تو بارداری مبتلا شدم اما مادرم‌هم‌واریس داشت.قرص رو عوض کردم بنظرتون اشکال داشت؟ چطوری ورم پامو کم‌کنم.البته مشکل زانو هم‌دارم.مدتیه بیشتر استراحت میکنم و بهتر شدم.

 • فریده طوسی

  سلام ایا برای رگهای عنکبوتی پا تزریق را پیشنهاد میکنید یا لیزر ضمنا هزینه چقدر است با تشکر

 • لغو پاسخ
دکتر سپیده پزشکی
بستن دکتر سپیده پزشکی دکتر سپیده پزشکی

سوالات خود را از دکتر سپیده پزشکی بپرسید

02144032023