فضا نگهدار چیست؟ - طاهره معصوم

فضا نگهدار چیست؟

فضا نگهدار چیست؟

افتادن دندان شیری، نیش و دندان‌های آسیای عقبی معمولا در سن 10 تا 11سالگی شروع به افتادن می‌کنند. اگر دندان های شیری بنا به دلایلی مثل پوسیدگی و ضربه خوردن، زودتر از موعد از بین بروند یا با صلاحدید دندانپزشکان کشیده شوند، قطعا درمانی که باید برای این کودک انجام شود، استفاده از فضا نگهدار است.

دکتر طاهره معصوم نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟ برای صحبت با دکتر طاهره معصوم کلیک کنید.
بپرس مشاوره رایگان

 

دندان های شیری به طور طبیعی فضای لازم را برای رویش دندان های دائمی نگه می دارند. با ازدست رفتن زود هنگام دندانهای شیری باید فضای لازم را برای رویش دندان های دائمی و جلوگیری از بسته شدن فضا به وسیله دندان های دیگر نگه داریم.

فضا نگهدار، فضای خالی دندان شیری از دست رفته را برای رویش دندان های دائمی نگه می دارد. فضا نگهدار یک دستگاه منفعل است و در محل دندان شیری کشیده شده قرار می گیرد.

 

انواع فضا نگه دار:

متحرک: بدین معنا که می توان این ابزار را از دهان خارج کرده و قابلیت تحرک دارد.

ثابت: به یک یا چندان دندان ثابت شده است (در جای خود نگه داشته می‌شود) و تا زمانی که توسط دندانپزشک خارج نشود، در جای خود باقی می‌ماند. ثابت سازی این ابزار اغلب از طریق چسباندن فضا نگهدار در جای خود انجام می‌شود. فضا نگهدارهای ثابت می‌تواند یک جانبه یا دو جانبه باشند.

 

چرا باید از فضا نگهدار استفاده کنیم؟

– زمانیکه دندان های شیری کودک زودتر از موعد از دهان خارج شوند و در اثر پوسیدگی یا تصادف از بین برود، در حالیکه دندان دائمی جانشین آن آماده رویش نباشد، باید از فضانگهدار استفاده شود. زیرا وقتی که دندان های دائمی به دلیل از دست رفتن فضای مورد نیاز جهت رویش طبیعی دندان با مشکل کمبود فضا روبه رو خواهند شد.

– اگر از فضانگهدار استفاده نکنیم مشکلی که برای بیمار پیش می‌آید این است که دندان‌هایی که در مجاور فضای خالی ناشی از کشیدن دندان قرار دارند، حرکت می‌کنند و فضای خالی را به مرور زمان تنگ كرده و پر می‌کنند و فضای رویش برای دندان دائمی از دست می‌رود که قطعا باعث می‌شود نظم و ترتیب دندان دائمی به‌هم بریزد و بیمار در آینده متحمل درمان‌های پرهزینه و پیچیده ارتودنسی خواهد شد.

 

پس از آن که دندانپزشک فضانگهدار دندان شیری را در دهان قرار داد، چند روز طول می‌کشد تا کودک به فضانگهدار عادت کند.

 

دندانپزشک روش‌های تمیز کردن فضا نگهدارنده دندان را به کودک و  والدین‌ آموزش می‌دهد تا سلامت لثه‌ها حفظ شود و از جمع شدن پلاک جلوگیری شود.

دندانپزشكان اطفال چهار توصیه و قانون برای مراقبت از این دستگاه‌ها دارند:

1- عدم استفاده از شیرینی‌ جات چسبنده و كشدار و جویدن آدامس

2- فشار وارد نكردن و یا عدم تكان دادن آن با انگشت یا زبان

3- تمیز نگه داشتن آن ها با مسواك

4- معاینات منظم دندانپزشكی

دکتر طاهره معصوم

دکتر طاهره معصوم دکتر طاهره معصوم، متخصص دندانپزشکی کودکان سرکار خانم دکتر طاهره معصوم جز یکی از بهترین دندانپزشکان کودکان تهران در شرق و شمال تهران هستند. وی در بیمارستان...

سوالات خود را از دکتر بپرسید
 • آروشا

  با سلام.دختر من ۵ سال دارد.به تازگی یکی از دندانهای شیری در فک پایین لق شد و افتاد و دندان دائمی درحال رویش هستش ولی کمی عقب تر و یه کمی هم کج تر،میخواستم ببینم بعدا این دندون در جای خودش قرار میگیره و یا اینکه صاف میشه؟کاری میشه انجام داد؟در حالی که دندانهای شیری سالمی داره و هم من و هم پدرش هیچ گدوممون دندانهای کجی نداریم.میشه لطفا راهنمایی کنید.🌹

 • شکوری

  سلام. من الان نوبت گرفتم برای فرا فقط نوست رزرو شد. ساعا و آدرس نداد. باید چیکار کنم؟

 • زهرا درخشانی

  سلام من دندون نیش شیری بالانیفتاده هنوز و پشتش دندون اصلی دراومده میخاستم ببینم بعد کشیدن بجز ارتودنسی دیگه چه راهی هس؟

 • سمیه هادی

  سلام ببخشید بچه من 17ماهه هستش دندوناعقبش دراومده بعدپشت هرکدوم هم یه دونه هم داره درمیاره اینکه اینابه مرور جابجا میشه یاهمون جوری می مونه

  • دکتر طاهره معصوم

   سلام منظورتون از يه دونه چيه متوجه نشدم

 • لغو پاسخ
دکتر طاهره معصوم
بستن دکتر طاهره معصوم دکتر طاهره معصوم

سوالات خود را از دکتر طاهره معصوم بپرسید

02122785752