آیا تغذیه نامناسب در رشد قد تاثیر دارد؟ - دکتر علی سمیعی

آیا تغذیه نامناسب در رشد قد تاثیر دارد؟

آیا تغذیه نامناسب در رشد قد تاثیر دارد؟

رشد قد وابسته به دو فاکتور ژنتیک و تغذیه است. فاکتور ژنتیک خیلی در قد فرد تاثیر گذار است. فرزندانی که دارای والدین قد بلندی هستند می توانند قد بلندی داشته باشند، ولی این تنها فاکتور رشد قد نیست.

دکتر علی سمیعی نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟ برای صحبت با دکتر علی سمیعی کلیک کنید.
بپرس مشاوره رایگان

بعد از فاکتور ژنتیک، فاکتورهای تغذیه و عوامل محیطی در رشد قد تاثیر دارند. زمانی که هورمون رشد در غده هیپوفیر ترشح می شود به حالت روحی فرزندان هم بستگی دارد. فرزندانی که شاد هستند، دارای دغدغه های فکری و محیط خانواده آرام تری هستند، هورمون رشد بیشتری در بدن آنها ترشح می شود. در کنار این آرامش خانوادگی، تغذیه هم مهم است. مثلا کودکانی که تغذیه نامناسبی دارند، غذای کافی در روز مصرف نمی کنند، یا مواد غذایی لازم برای رشد دریافت نمی کنند مسلما قد بلندی ندارند.

عوامل محیطی هم خیلی مهم است. طبق آزمایشات صورت گرفته شده اگر محیط مدرسه کودکان در سن رشد را تغییر دهیم بر روی رشد قدی تاثیر می گذارد، چون به فکر دوستان مدرسه قبلی هستند که از نظر روحی، استرس ها و دغدغه هایی که در ذهن خود دارند باعث می شود هورمون رشد خوب ترشح نشود. در خانواده هایی که ناهنجاری بین پدر و مادر زیاد است و فرزندان درگیری فکری دارند رشد قدی خوبی نخواهند داشت ولی در کنار اینها تغذیه خیلی مهم است. مثلا کلسیم بالا و مواد غذایی مثل منیزیم بالا در خون و گروه ویتامین هایB، A، و ویتامین D که نقش مهمی دارد.  منبع ویتامینD  نور خورشید است. بنابراین هرچقدر فرزندان در دوران کودکی بیشتر در معرض نور آفتاب قرار بگیرند استخوان بندی و رشد استخوانی بهتری خواهد داشت. پس حتما باید ویتامین D در تغذیه روزانه کودکان در حال رشد گنجانده شود.

 

دکتر علی سمیعی

دکتر علی سمیعی، پزشک متخصص تغذیه و رژیم درمانی است. کاهش و افزایش وزن با آخرین متد علمی، درمان سلولیت و کاهش بافت چربی، جوانسازی پوست و افزایش کلاژن با...

سوالات خود را از دکتر بپرسید
 • .......

  سلام میخواستم بدونم منی که ۱۷ سالم هس امکانش هست بازم قدم بلند شه؟

 • ۰۹۳۵۸۸۰۳۱۷۳

  سلام شکموپهلوهام باهرزایمان بزرگترشده ونافرم چطوری شکم وکوچک کنم

 • ۰۹۳۵۸۸۰۳۱۷۳

  سلام ۳۵سالمه۳تافرزنددارم ازاول بچگی شکموپهلو ی کم داشتم باازدواج کردن وهرکدام اززایمانهام شکم وپهلوم بزرگترشده چطورشکموپهلوموکوچک کنم واقعن راهی هست یافقط محض جیب خالی کردنه

 • سمیرا حسینی

  سلام خسته نباشی جناب دکترسمیعی.من مریض دیالیزی هستم لطفا برای رفع تشنگیم راهنماییم کنید .وسلام.

 • لغو پاسخ
دکتر علی سمیعی
بستن دکتر علی سمیعی دکتر علی سمیعی

سوالات خود را از دکتر علی سمیعی بپرسید

02122785922