واکسن HPV چیست و در چه سنی باید تزریق شود؟ - نرگس تاج دینی

واکسن HPV چیست و در چه سنی باید تزریق شود؟

واکسن HPV چیست و در چه سنی باید تزریق شود؟

عده ای معتقدند اگر کسی مبتلا به ویروس HPV شده باشد می تواند برای جلوگیری از عود وپیشرفت بیماری با احتمال ابتلا به سایر سوشها از واکسن استفاده کند. بدبهی است هرچه سن کمتر باشد تاثیر گذارتر است.

دکتر نرگس تاج دینی نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟ برای صحبت با دکتر نرگس تاج دینی کلیک کنید.
بپرس مشاوره رایگان

قبل از تزریق واکسن باید از آن فرد حتما شرح حال دقیق گرفته شده، معاینه ی کامل ازجهت بیماریهایی که ایجاد ضعف در سیستم ایمنی می کنند مانند سرطانها ، بیماریهای خودایمنی، ایدز، دیابت کنترل نشده و… انجام شود.

واکسن گارداسیل در داروخانه های معتبر پیدا می شود.

این واکسن برای پیشگیری از ابتلا به عفونتHPVو عوارض آن (سرطان دهانه ی رحم) ساخته شده و بر چهار نوع شایع این ویروس موثر است.

مانند تمام واکسنها مکانیسم اثر تحریک سیستم ایمنی جهت آمادگی مقابله با ویروس HPV است. بنابراین مانند هر روش پیشگیری می بایست قبل از زمان مواجهه استفاده گردد.

بهترین سن تزریق واکسن بین نه تا دوازده سالگی و در هر دو جنس می باشد. تزریق پس از ابتلا نیز در بعضی شرایط میتواند مفید باشد و از ابتلا به سایر گونه های ویروس جلوگیری نماید.

تزریق پس از سن 26 تاثیری ندارد. اگرچه عده ای معتقدند میتواند خطرات عود و پیشرفت ضایعه را کمتر کند.

نحوه ی تزریق عضلانی است. درسه نوبت، زمان تزریق یک ماه و شش ماه پس از اولین تزریق می بایست تکرار شود. در کودکان زیر نه سال ، بانوان باردار و افراد دچار ضعف ایمنی منع تزریق دارد.

دقت کنید:

تزریق واکسن HPV به کودکان ونوجوانان، باز کردن راه ارتباط جنسی برای آنان نیست بستن راه ورود ویروس وجلوگیری از سرطان است.

اگر کسی زیر 26 سال باشد و مبتلا به زگیل اندام تناسلی شود باز هم توصیه به تزریق واکسن می شود؟

بله، معمولا واکسن استفاده می کنیم، البته کارهایی مثل کولپوسکوپی و بیوپسی … که بالا ذکر شد باید انجام شود که بررسی کنیم در چه مرحله ای است ولی بهتر است که انجام شود، عده ای معتقدند اگر این کار را انجام دهیم  مانع پیشرفت و عود می شویم و این اتفاق در افراد زیر 26 سال بیشتر اتفاق می افتد تا بالای 26 سال.

دکتر نرگس تاج دینی

پیشینه تحصیلی و بیوگرافی دکتر نرگس تاج دینی، جراح و متخصص زنان و زایمان دکتر نرگس تاج دینی جزوی از پزشکان و متخصصان باسابقه در حوزه زنان و زایمان است...

سوالات خود را از دکتر بپرسید
 • سارا ملک مطیعی

  سلام وقتتون بخیر من یه دختر ۱۵ سالم ک ترشحات واژنم وقتی روی لباس زیرم میمونه رنگش رو مثل لکه بر میبره و زرد میکنه ، میخواستم بدونم دلیلش چیه؟؟؟

 • گلی کریمی

  سلام.من یه دختر هفده ساله دارم که بیماری اتیسم شدید داره..الان دو روز هست که از سینه سمت راستش مایع سفید رنگ ترشح میشه البته مقدار خیلی کم..میخاستم بپرسم ایا مشکلی پیدا کرده یا طبیعی هست؟؟ ممنون میشم اگه جوابمو بدید

 • ناشناس

  سلام من 21سالمه 4سال پیش با ی پسر دوست شدم وانمود میکرد که خیلی منو دوست داره و میخواد باهام ازدواج کنه منم چون اون موقع نوجوان بودم حرافاشو باور کردم باهاش دوست شدم و قرار گذاشتم موقع قرار بزور و بدون خواسته من بهم تجاوز کرد و بعدش با کلی دروغ و اینکه باهام ازدواج میکنه منو راضی کرد که ساکت بشم منم حرفشو باور کردم بعد اون چندبار باهم قرار گذاشتم و اون همینجوری از من سوءاستفاده کرد بعدش بهونه آورد رفت یواشکی ازدواج کرد منم دیگه نتونستم کاری بکنم و بخاطر آبروی خانوادم سکوت کردم الان میخواستم بدونم با اینکه چندبار رابطه داشتم و شاید اثری از پرده باقی نمونده باشه آیا بازم امکانش هست پرده بکارت من عمل یا ترمیم بشه؟؟؟

 • لیلا

  ضخامت اندومتر 12/5 خطرناک است ؟؟

 • لغو پاسخ
دکتر نرگس تاج دینی
بستن دکتر نرگس تاج دینی دکتر نرگس تاج دینی

سوالات خود را از دکتر نرگس تاج دینی بپرسید

02122796265