متداول ترین تومور در سگ ها و گربه ها - کلینیک دامپزشکی دکتر مسعود تقی زاده جاهد

متداول ترین تومور در سگ ها و گربه ها

متداول ترین تومور در سگ ها و گربه ها

متداول ­ترین تومورها در سگ­های ماده، تومورهای پستان است و تقریبا 50% از کل تومورهای سگ­های ماده را تشکیل می­ دهند. این تومورها، سومین تومور متداول در گربه­ های ماده نیز به شمار می­ رود. تومور پستان عمدتا در حیوانات مسن بروز می ­کند و در سگ ­ها منشا هورمونی دارند ولی در گربه­ ها این مسئله کمتر مصداق پیدا می­ کند.

کلینیک دامپزشکی دکتر تقی زاده نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟ برای صحبت با کلینیک دامپزشکی دکتر مسعود تقی زاده جاهد کلیک کنید.
بپرس مشاوره رایگان

در صورتی که سگ­ های ماده قبل از اولین سیکل استروس عقیم شوند، خطر ابتلا به تومور پستانی در آنها 5/0 % خواهد بود، اگر پس از اولین دوره­ سیکل فحلی عقیم شوند خطر ابتلا به تومور 8% خواهد بود و در حیواناتی که بعد از سیکل دوم یا سیکل ­های بعدی مورد عقیم­ سازی قرار بگیرند شانس ابتلا به تومور به 26 % افزایش خواهد یافت.

حدود 50% از تومورهای پستانی سگ­ ها شکل خوش ­خیم هستند. اما در گربه­ ها فقط حدود 10 الی 20 % تومورها خوش خیم هستند، تومورها ممکن است منفرد یا چند تایی باشند و در هر یک از غدد پستانی ایجاد شوند.

علائم تومور پستانی در حیوانات

علایم بالینی می تواند حضور یک ندول سفت قابل لمس در غده­ پستان باشد و بافت­های اطراف نیز ممکن است مبتلا شوند، همچنین غدد لنفاوی ناحیه نیز ممکن است اندازه­ بزرگتری پیدا کنند.

تشخیص تومور پستانی در سگ و گربه

برای تشخیص نیاز به معاینه­ است، قبل از انجام جراحی باید آزمایش کامل خون و آنالیز بیوشیمیایی سرم و رادیوگرافی از قفسه سینه تهیه شود.

درمان تومور پستانی

برای درمان بسته به صلاحدید و نظر جراح می توان از روش های مختلف جراحی توصیه شده استفاده کرد و همچنین شیمی درمانی به صورت درمان کمکی در کنار جراحی موثر باشد.

*جراحی عقیم سازی قبل از اولین سیکل فحلی برای جلوگیری از این بیماری موثرترین راه خواهد بود.

کلینیک دامپزشکی دکتر تقی زاده

کلینیک تخصصی دامپزشکی دکتر مسعود تقی زاده جاهد دکتر مسعود تقی زاده جاهد، متخصص بیهوشی و جراحی دامپزشکی (بورد تخصصی بیهوشی و جراحی دامپزشکی از دانشگاه تهران)، شماره نظام 1034209 خدمات کلینیک...

سوالات خود را از دکتر بپرسید
 • سلیمی

  سلام، سگ من شیتزو تریر هشت ماهه ماده هشت کیلو وزن، دیشب در حین بازی و دویدن یهو یک پاشو بالا گرفت و جیغ، بیمارستان بردیگ چندین عکس ار جهات مخنلف گرفتن و گفتو هیچ شکستگی مو برداشتن یا ناهنجاری وجود نداره ولی دکتر جراح گفتند در رفتگی کشکک زانو و بریدگی رباط صلیبی البته بدون رادیوگرافی اینو گفتن، راه درمان این دو مورد فقط جراحیه؟ هزینه جراحی در کلینیک شما چقدر هست؟ آیا ممکنه اشتباه کرده باشند بر اساس عکس رادیولوژی که هیچ مشکلی دیده نشد

 • پاییز افاضلی

  تا چه سنی میشه گفت عقیم سازی موثره برای پیشگیری از سرطان؟ چون من این موراد رو نمیدونستم و الان سگم چندین سیکل فحلی رو گذرونده، هنوز میتونه موثر باشهريال از طرفی توی مقاله عقیم سازی سگ پت پرس خوندم تا قبل از 2.5 سالگی موثره و درصدشو خیلی کم میکنه، ولی این سن برای همه ی سگا یکسانه یا اونم فرق داره، من سگ شیتزو دارم برای اون این موراد چطوریه؟

  • کلینیک دامپزشکی دکتر مسعود تقی زاده جاهد

   سلام عقیم‌سازی قبل از بلوغ یا قبل فحلی اول با احتمال ۵ هزارم و بعد از فحلی اول تا ۸ درصد و بعد از فحلی دوم ۲۶ درصد می‌باشد و سن مناسب ۶ ماهگی هست. بعد از فحلی دوم به بعد این درصد ثابت است

 • فاطمه زنگنه

  سلام وقتتون بخير. گربه اي توي حياط ما زندگي ميكنه كه گاهي بيرون هم ميره، چند روزه بغل صورتش،بين گوش و گلوش يه تورم اندازه گردو در اومده كه نميدونم منشا اش چيه. قبل تر عين همين رو توي گربه اي ديدم كه مثل جوش تركيد. در ضمن چند روز هم هست كه يدونه مگس كه مدل خاصي هم داره گاهي از لاي موهاش در مياد كه نميتونم بگيرمش دوباره ميره تو. ممكنه اين تورم جوش باشه و ايا به خاطر گاز اين مگسه؟چيكار ميتونم براش بكنم با توجه به اينكه خيلي هم دستي نيست

 • مریم مغبون

  سلام وقتتون بخیر من همسترم چند روزه که عطسه می‌کنه همش بدنشو بینیشو میخارونه خیلی بیش از حد و لرز داره دامپزشکی هم بردم ضد انگل زدن ولی اصلا فرق نکرده دامپزشکی دیگه هم وجود نداره چیکار کنم خیلی نگرانشم 😭🙏🏽

  • کلینیک دامپزشکی دکتر مسعود تقی زاده جاهد

   نیاز به ویزیت از نزدیک دارد لطفا روزهای فرد از صبح تا عصر و روزهای زوج از عصر تا شب مراجعه نمایید

 • لغو پاسخ