علت زخم معده یا اولسر در سگ ها - کلینیک دامپزشکی دکتر مسعود تقی زاده جاهد

علت زخم معده یا اولسر در سگ ها

علت زخم معده یا اولسر در سگ ها

اولسر یا زخم معده در سگ ها یک زخم مخاطی است که تا لایه عضلانی ادامه پیدا می کند، در صورتی که اروزیون سطحی است و به این لایه نمی رسد.
استفاده از داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی، مسیر سیکلواکسیژناز را مهار کرده و تولید پروستاگلندین ها را کاهش می دهد (پروستاگلندین ها در جلوگیری از نفوذ لکوسیت ها به مویرگ های مخاطی و عدم بروز ترومبوز نقش دارند لذا با کاهش پروستاگلاندین ها، ترومبوز، ایسکیمی و اولسر به وجود خواهد آمد). برخی از این ترکیبات نظیر ناپروکسن و ایبوپروفن به علت قدرت بیشتر مهارکنندگی بر روی مسیر سیکلواکسیژناز و نیز به علت این که توسط سیکل آنتروهپاتیک چندین بار وارد دستگاه گوارش می شوند صدمات بیشتری وارد می کنند.
مصرف کورتیکواستروئیدها به همراه ترکیبات ضد التهابی غیر استروئیدی عوارض شدیدتری به دنبال خواهد داشت. به دنبال استرس و رهاسازی کاتکول آمین ها و قبض عروقی و هایپوکسی سلول های مخاطی، نفوذپذیری سلول ها نسبت به یون هیدروژن زیاد شده و اولسر به وجود می آید.
بیماری های کبدی و کلیوی در ایجاد اولسر موثرند چون متابولیزاسیون کبدی گاسترین، دچار اشکال می شود.

کلینیک دامپزشکی دکتر تقی زاده نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟ برای صحبت با کلینیک دامپزشکی دکتر مسعود تقی زاده جاهد کلیک کنید.
بپرس مشاوره رایگان

علائم زخم معده در سگ ها:

علائم این بیماری اولسر در اکثر موارد، توام با خون است. ملنا، درد شکم، بی اشتهایی و استفراغ هم وجود دارد. در مواردی به دلیل سوراخ شدن معده و ابتدای روده، سپتی سمی، ادم و به دنبال آن هیپوپروتئینمی ناشی از ازدست رفتن خون خواهیم داشت.

تشخیص اولسر در سگ ها:

در تشخیص اولسر، رادیوگرافی با ماده حاجب مطرح است که پس از تخلیه معده از سولفات باریم، به شکل حلقه انگشتر قابل رویت است. بهترین روش تشخیصی آندوسکوپی است که زخم های آتشفشانی در موارد اولسر دیده می شود و در موارد اروزیون خون تازه روی محل قرار دارد.
در اشکال پیشرفته تر با جراحی تشخیصی یا برداشت آن، درمان نیز انجام می شود.

درمان زخم معده یا اولسر:

در درمان زخم معده (اولسر) سگ ها، پرهیز غذایی مطرح است. تغذیه باید به حداقل برسد تا از ترشح آنزیم و اسید جلوگیری شود. ترکیبات آنتی اسید روزانه ۶ – ۴ بار تجویز می شود. ترکیبات H2 blocker مثل سایمتیدین، رانیتیدین و فاموتیدین استفاده می شود. ترکیبی بنام Omeprazole نیز وجود دارد که بر روی پمپ سدیم – پتاسیم عمل می کند و ترشح اسید معده را کم می کند. سوکرالفیت که نمک اکتاسولفات آلومینیوم است، پوششی را بر روی دستگاه گوارش بوجود می آورد که خصوصا اولسرها را گرفته و از اثر اسید و آنزیم حفظ می کند و اثر ضد باکتریال نیز دارد. به هنگام مصرف سوکرالفیت، سایر داروها نیم ساعت قبل تجویز می شوند تا از جذب داروهای همراه جلوگیری به عمل نیاید.

کلینیک دامپزشکی دکتر تقی زاده

کلینیک تخصصی دامپزشکی دکتر مسعود تقی زاده جاهد دکتر مسعود تقی زاده جاهد، متخصص بیهوشی و جراحی دامپزشکی (بورد تخصصی بیهوشی و جراحی دامپزشکی از دانشگاه تهران)، شماره نظام 1034209 خدمات کلینیک...

سوالات خود را از دکتر بپرسید
 • سلیمی

  سلام، سگ من شیتزو تریر هشت ماهه ماده هشت کیلو وزن، دیشب در حین بازی و دویدن یهو یک پاشو بالا گرفت و جیغ، بیمارستان بردیگ چندین عکس ار جهات مخنلف گرفتن و گفتو هیچ شکستگی مو برداشتن یا ناهنجاری وجود نداره ولی دکتر جراح گفتند در رفتگی کشکک زانو و بریدگی رباط صلیبی البته بدون رادیوگرافی اینو گفتن، راه درمان این دو مورد فقط جراحیه؟ هزینه جراحی در کلینیک شما چقدر هست؟ آیا ممکنه اشتباه کرده باشند بر اساس عکس رادیولوژی که هیچ مشکلی دیده نشد

 • پاییز افاضلی

  تا چه سنی میشه گفت عقیم سازی موثره برای پیشگیری از سرطان؟ چون من این موراد رو نمیدونستم و الان سگم چندین سیکل فحلی رو گذرونده، هنوز میتونه موثر باشهريال از طرفی توی مقاله عقیم سازی سگ پت پرس خوندم تا قبل از 2.5 سالگی موثره و درصدشو خیلی کم میکنه، ولی این سن برای همه ی سگا یکسانه یا اونم فرق داره، من سگ شیتزو دارم برای اون این موراد چطوریه؟

  • کلینیک دامپزشکی دکتر مسعود تقی زاده جاهد

   سلام عقیم‌سازی قبل از بلوغ یا قبل فحلی اول با احتمال ۵ هزارم و بعد از فحلی اول تا ۸ درصد و بعد از فحلی دوم ۲۶ درصد می‌باشد و سن مناسب ۶ ماهگی هست. بعد از فحلی دوم به بعد این درصد ثابت است

 • فاطمه زنگنه

  سلام وقتتون بخير. گربه اي توي حياط ما زندگي ميكنه كه گاهي بيرون هم ميره، چند روزه بغل صورتش،بين گوش و گلوش يه تورم اندازه گردو در اومده كه نميدونم منشا اش چيه. قبل تر عين همين رو توي گربه اي ديدم كه مثل جوش تركيد. در ضمن چند روز هم هست كه يدونه مگس كه مدل خاصي هم داره گاهي از لاي موهاش در مياد كه نميتونم بگيرمش دوباره ميره تو. ممكنه اين تورم جوش باشه و ايا به خاطر گاز اين مگسه؟چيكار ميتونم براش بكنم با توجه به اينكه خيلي هم دستي نيست

 • مریم مغبون

  سلام وقتتون بخیر من همسترم چند روزه که عطسه می‌کنه همش بدنشو بینیشو میخارونه خیلی بیش از حد و لرز داره دامپزشکی هم بردم ضد انگل زدن ولی اصلا فرق نکرده دامپزشکی دیگه هم وجود نداره چیکار کنم خیلی نگرانشم 😭🙏🏽

  • کلینیک دامپزشکی دکتر مسعود تقی زاده جاهد

   نیاز به ویزیت از نزدیک دارد لطفا روزهای فرد از صبح تا عصر و روزهای زوج از عصر تا شب مراجعه نمایید

 • لغو پاسخ